CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:01 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PvTv the Black One
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 2:06 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Buna seara! Am si eu o intrebare: am cumparat recent gama The Black One (PvTv) fierte 22mm si mi s-a spus ca decolararea cu o usoara nuanta de alb pe care am observat-o este datorata folosirii sarii pe post de conservant unic in gama aceasta de bile. Mentionez ca bilele le am din toamna trecuta si sunt inca in ambalajul original nu am umblat la ele, intentia mea era sa le activez cu o amorsa + extract de chili (bila este una foarte picanta si ma intereseaza sa-i pastrez aceasta calitate) sau cu ulei de canepa aditivat cu chili. Este ok aceasta strategie sau trebuie sa actionez cumva special avand in vedere sarea din ele? Pot fi folosite si direct in starea aceasta? Multumesc anticipat pt sfaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PvTv the Black One
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 9:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:23 am
Mesaje: 29
Localitate: Bucuresti
Pt mine este prima oara când aud asa ceva sa iasă sarea din bile oare cata sare au pus? Sau asta este atractantul principal pt ei? Ma gândesc sa nu fie altceva....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PvTv the Black One
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 10:32 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Si alte persoane mi-au sugerat ca nu ar fi de la sare, dar nu pare puful acela alb care apare uneori pe bilele fierte. Este doar o usoara crusta cu un alb nu foarte pronuntat, o culoare care nu a avansat de 2 luni. Cred ca o sa desfac o punga sa le gust pentru ca daca este intr-adevar sare se va simti imediat astfel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PvTv the Black One
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 8:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
De cele mai mult ori, stratul alb este zahar, nu sare. Se observa frecvent la boiliesurile ready made si la hookbait-uri. Daca pe boiliesuri ai intr-adevar zahar, atunci e un lucru bun.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PvTv the Black One
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 11:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de sfat, nu ma asteptam deloc la posibilitatea asta. O sa le incerc saptamana viitoare sunt foarte curios. Mentionez ca nu e puful acela alb intens si gros, ci doar o usoara nuanta albicioasa fata de decolorarea obisnuita a bilelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PvTv the Black One
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 8:59 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Cateva clarificari dupa primele partide cu gama the black one - intr-adevar crusta alba este sare, absolut nicio problema cu ea. Am pescuit 36h pe Moara Vlasiei 2 pe pontonul 2 (dar si vecinii de la p1 au incercat bile de la mine) - the black one sunt bile "grele" cu care se poate incerca (si reusi!) o selectie a pestelui, dar personal le-as recomanda pe vreme mai calda. Timpul de dizolvare a solubilelor este mare (nu il am exact, dar solubilele de 22 pe timp rece au stat si 5h fara sa se duca complet - in cazul in care nu erau atacate de ciortan!). Pentru timp rece si pescuit mai putin selectiv the Red One sunt excelente (am avut borcane de carlig) - dizolvarea similara dar bile mai dulci si mai "usoare". Eu am prins cativa pesti interesanti (13.2, 13.0, 11.0) nadind cu the black one (la carlig am folosit din ambele modele, uneori dipuite, uneori nu - dipurile sunt foarte bune, dar in general eu nu prea folosesc dipuri), pe langa inevitabilii ciortani de 3-6kg (nu foarte multi la pescuitul meu cu fierte, dar au intrat).
Gama de pop-upuri - vizibilitate si aroma foarte bune, in schimb nu mi s-au parut ca ridica la fel de bine ca gamele Dynamite.
Per total recomand cu incredere gama, pentru orice alte detalii raspund cu placere daca sunt interesati, multumesc celor care m-au lamurit si pe mine inainte sa le folosesc :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: