CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 13, 2024 9:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Daca stim de la inceput ca boiliesurile ce urmeaza sa le facem, vor fi lasate sa se deshidrateze (eventual cat mai mult) mai are sau nu rost sa le adaugam arome si lichide nutritive atunci cand le preparam?

Am folosit in cateva partide anul trecut bile foarte uscate / deshidratate si mi s-a parut ca se "dusese" tot mirosul aromei. Sincer, mi s-a parut ca mai mirosea doar faina de peste din componenta.

Ce pareri aveti?

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 9:13 am 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 31, 2014 11:18 am
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
Fie ca le las la deshidratat, fie ca le congelez dupa rulare, in procesul de fabricatie folosesc o treime sau jumatate din "lichidul nutritiv". Celalta parte o adaug imediat, la decongelare sau la rehidratare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 9:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu nu folosesc parte lichida sau arome, chiar nu vad cu ce te ajuta intr-o partida mai lunga.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 11:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
ondreovici scrie:
Fie ca le las la deshidratat, fie ca le congelez dupa rulare, in procesul de fabricatie folosesc o treime sau jumatate din "lichidul nutritiv". Celalta parte o adaug imediat, la decongelare sau la rehidratare.


Inteleg, dar ce faci in cazul in care vrei sa le folosesti asa deshidratate cum sunt? Anul trecut am pescuit pe o balta unde era si foarte mult ciortan, si am folosit aceasta varianta ca si o metoda care sa ajute la selectarea capturilor.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 11:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Atunci le folosesti asa cum sunt - fara aroma si tari ca piatra.
Poti sa nu pui aroma nici cand le faci, iar daca ai un potentiator de gust (preferabil solid) atunci poti sa nu incluzi nici lichide nutritive, diminuand astazi costurile.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 1:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Eu cred ca in cazul in care folosesti o aroma de calitate , chiar daca atunci cand boiliesurile se dezhidrateaza aroma se simte foarte putin spre deloc , in momentul cand boiliesurile o sa se rehidrateze aceasta se v-a simti din nou .
Pe de alta parte daca vrei sa dezhidratezi boiliesurile pentru a aface selectie este intradevar de preferat sa folosesti mai putine lichide nutritive si arome si sa te bazezi mai mult pe fainurile din mix ca semnal pentru crap . Personal, in aceste cazuri folosesc pe langa fainuri de peste de calitate , belachan pudra cat si sub forma de bloc de la CC Moore sau alte variante de extracte naturale care se pot folosii pentru a transmite semnale de hrana catre crap : glm , faina de ficat , faina de squid, etc . Solubilitatea acestor ingrediente precum si profilul lor natural inlocuiesc cu succes aroma care e mai utila in situatii in care vrem un raspuns rapid indiferent de marimea pestelui .Deoarece pe piata se gasesc foarte multe astfel de ingrediente trebuie tinut cont de faptul ca din punct de vedere al calitatii si puritatii ele pot fi diferite in functie de firma care le comercializeaza .
Pe un substrat cu mult mal trebuie sa iei in calcul ca un boilies dezhidratat o sa absoarba apa si in acelasi timp mirosul de mal . Potentiatorul de gust sugerat de Paul te poate ajuta in acest caz .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 3:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Folosirea aromelor nu e influentata de faptul ca boiliesurile urmeaza sa fie uscate. Intr-adevar, prin faptul se ca usuca, boiliesurile par sa se goleasca de aroma, dar e doar o impresie si tine si de aroma. Unele arome raman intense si in boiliesuri uscate. Altele dispar temporar, dar reapar in momentul in care boiliesurile sunt rehidratate.

Deci nu puneti mai multa aroma in boiliesuri daca vreti sa le uscati. Puneti doza normala de care stiti ca aveti nevoie. Daca totusi constatati ca va trebuie mai multa aroma, o puteti adauga - daca e cazul - in momentul rehidratarii, caz in care va avea si o dispersie mai rapida in apa, pentru ca nu e blocata in boilies.

Pe de alta parte, dupa cum s-a mai spus, la unele mixuri te poti dispensa complet de aroma, boiliesurile vor avea oricum o aroma proprie intensa datorita mixului. Unele extracte marine, cum e belachanul, sau unele condimente dau o aroma mai puternica decat multe arome sintetice.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Merci pentru raspunsuri.
Ma gandesc acum ca fiind interesat in general de capturile mari si foarte mari, voi incerca anul asta si varianta cu extractele naturale solide.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron