CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:59 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 10:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru ca se apropie sezonul de primavara, in care multi pescari cauta boiliesuri cu bloodworm (larve de chironomide) pentru pescuitul pe apa rece, profit de ocazie sa va intreb:

(1) daca ati folosit boiliesuri fierte cu bloodworm (fie ca lichid nutritiv, fie ca aroma),
(2) daca ati prins cu ele pe apa rece,
(3) daca vi se pare ca prezenta oricarei forme de bloodworm, naturala sau sintetica, in boilies a fost utila.

Impresia mea este ca bloodworm-ul pus in boiliesuri fierte nu are nicio valoare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 10:51 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Raspunsuri:

1)Am avut curiozitatea acum vreo 3 ani sa folosesc produsele "bloodworm" de la CC Moore (si lichid si pelete si boiliesuri).
2)Nu, rezultatele au fost nule (desi nu stiu cat de relevante, ele au fost patru partide toate si cam doar doua din ele pot fi considerate pe apa rece - noaptea lacul a inghetat superficial).
3)Nu, de atunci am renuntat la idee. Mai ales ca am mai discutat si cu altii care au fost dezamagiti, de asemenea, de bloodworm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 2:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Am folosit astfel de boilies si in variant fiarta si in cea solubila ,nu am avut rezultate nici la inceput de sezon ,nici in sezon .Nu cred sa faca o diferenta ,le-am folosit in acelasi timp cu alte nade ,care au dat rezultate .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 8:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Am folosit de mai multe ori doar aroma si parte lichida si rezultatul a fost "0" pe timp de primavara sau toamna tarzie. O singura exceptie, in vara anului 2012 la 40 grade cand nu mergea nimic, am luat la plastic dipuit un crap de 3 kg. In 2013 am renuntat. Dar la citirea articolului cu larve si canepa am avut un feeling de come back, dar pentru anul acesta mi-am propus alte arome si o altfel de abordare a partidelor de pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 8:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Problema cu toate produsele de bloodworm e ca dau impresia (din felul in care sunt prezentate) ca ar putea atrage crapul, reproducand semnalul natural emis de bloodworm sub apa. Nu vad cum...

Conform biologilor, atractia pe care larvele o transmit asupra crapului tine de miscare, daca larvele sunt vii, sau de descompunere organica, daca sunt moarte, sau de emisia de aminoacizii prin intermediul secretiilor. Exista mai multe teorii in privinta asta, insa niciunul dintre aceste semnale nu poate fi reprodus in apa de niste larve fierte din interiorul unui boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 9:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
vlad cred ca ai 100% dreptate in privinta asta si de ce spun asta; la primele partide dupa iarna cand ieseam la pescuit ma prezentam cu intreaga gama de larve, pe care le foloseam atat la pluta cat si la momitor. am prins atat la pluta cat si la momitor cu larva vie dar am avut intotdeauna un pitic cu imitatiile (plastice) si am folosit larve atat dipuite cat si in modul clasic cum erau vandute si nu am avut nici macar o trasatura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Impresia mea este ca bloodworm-ul pus in boiliesuri fierte nu are nicio valoare.
Nici in solubile nu are valoare.Trei primaveri la rand,am rulat solubile cu acest ingredient si am avut rezultate foarte slabe...Am inclus in mix si faina de peleti si stick-mix-ul de la cc moore,in ideea de a avea cat mai mult "bloodworm" in boilies.Ca parte lichida am folosit 100 ml bloodworm lichid+aroma bloodworm.Rezultate:4 ciortani,in trei sezoane!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 12:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 31, 2014 11:18 am
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
O opinie:

La inceput de sezon, dupa dezghet, sau chiar si pe apa rece, se poate folosi si "praf de stele" in nade; daca nu ai certitudinea ca zona respectiva este un loc in care pestii ierneaza sau mai bine spus, nu ai o localizare buna, la fel de bine poti nadi si in cada.

Pe de alta parte, daca timpul pe care il petrecem pe vad in perioadele reci este prea scurt si pertidele sunt rare, iar nu este bine. Pestii se pot hrani pentru perioada foarte scuta de timp.

Coroborand toate astea, dupa parerea mea, nada nu poate fi evaluata ca fiind buna sau nu, in absenta unui reper (ex. folosirea la o lanseta a unei momeli care sigur prinde peste daca acesta este acolo si se hraneste - viermi).

Si eu am fost tentat si chiar am facut boilies-uri, atat tari cat si solubile (ma refer la cele rulate utilizand "lapte de porumb" pentru ca si cele fierte, cu ou, pot fi solubile int-un anumit grad), folosind ingrediente CCM:
pastura, lichidul si aroma din aceasta gama. In realitate mixul final era un fishmeal care includea si un procent de pastura "bloodworm".

Eu am prins peste cu aceste bile, incepand chiar din primavara anului respectiv, dar sa va spun daca mai bine sau mai putin bine fata de altele... nu am cum pentru ca nu m-am gandit atunci sa fac o comparatie, fiind bucuros ca "merg".

Fapt: au fost o serie de partide pe care le faceam impreuna cu mai multi prieteni. Din cauza serviciului ajungeam seara, cam ultimul, deci cel din urma care baga lansetele in apa. Si totusi, de foarte multe ori prindeam primul, dar nu neaparat mare.
Asta se intampa in sezonul in care am folosit "bloodworm"; ce-i drept nu mai era primavara.

Acum ca sa raspund celor trei intrebari de la inceputul topicului:
1. Da
2. Da
3. Nu stiu, am omis sa fac o comparatie.

Toate cele bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 1:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Boiliesurile "cu bloodworm" contin diverse alte ingrediente care pot face ca boiliesurile sa prinda peste. De exemplu, daca pun extract lichid de bloodworm in mixul de Source, e greu sa NU prind peste cu boiliesul rezultat. De asta multi vor spune ca da, au pus bloodworm (sub diverse forme) si au prins. Ceea ce discutam este in ce masura ati observat ca bloodworm-ul a avut o influenta clara, deci se justifica folosirea lui. Strict teoretic, nu vad cum s-ar putea justifica.

Atentie, vorbim doar despre boiliesuri fierte. Momelile de plastic, porumbul dipuit sau alte nade sunt cu totul alta discutie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri cu bloodworm
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 4:57 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 31, 2014 11:18 am
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
Perfect de acord. Asta am spus si eu... mixul final era un fishmeal care includea si un procent de pastura "bloodworm" precum si aroma si lichidul nutritiv respectiv.

Din punctul meu de vedere, pentru a se face o comparatie, ar trebui foloseasit acelasi mix, dovedit ca fiind bun, din care se va rula o parte cu lichide despre care stie ca vor produce rezultate iar cealalta parte, cu lichide bloodworm.

Eu as folosi ambele nade pe acelasi vad, concomitent, iar la carlige... doua lansete "cu bloodworm" si doua cu celalalt tip de boilies-uri. Abordarea aceasta as extinde-o pe parcursul unui sezon sau mai chiar mai mult, pe mai multe lacuri, samd.

Cred ca doar asa iti poti face o impresie exacta.
Corectati-ma daca gresesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: