CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 30, 2024 11:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 7:09 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Raspund aici la o intrebare legata de clasificarea mixurilor. O clasificare ar putea fi urmatoarea:

(1) Mixuri simple, facute doar din ingrediente de volum, cum ar fi grisul, soia, malaiul sau faina de orez, numite intr-un timp mixuri 50/50. Multi cred ca e vorba de 50% gris si 50% soia (sau alt ingredient de volum), desi la origine termenul se refera - total incorect, dar asta a fost sensul lui initial - la un mix cu 50% proteina si 50% non-proteina.

(2) Mixuri pe baza de proteine lactice. Primele mixuri aparute in istoria boiliesurilor. Numite multa vreme mixuri HNV. Astazi, se stie ca termenul de HNV aplicat lor era gresit si sensul actual pentru HNV e altul.

(3) Birdfood-uri. Mixuri pe baza de diverse combinatii de seminte si fainuri vegetale pentru hrana pasarilor de colivie. Nu contin fainuri de carne ca ingredient de volum, dar pot contine extracte animale in doze mici, ca atractanti.

(4) Fishmeal-uri. Mixuri pe baza de fainuri de peste sau crustacee. Contin deseori birdfood-uri. Birdfood-urile pot avea chiar o doza mai mare decat fishmeal-ul propriu-zis, dar mixul e considerat fishmeal.

(5) Meatmeal-uri. Mixuri pe baza de fainuri de carne (ca alternativa la fainurile de peste). Formula similara cu cea a fishmeal-urilor.

Multe mixuri contin, dupa cum stim, ingrediente din mai multe categorii, dar tind sa fie clasificate dupa ingredientul dominant ca proportie (la birdfood-uri) sau ca efect (la fishmeal-uri).

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 9:49 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Vlad , dupa parerea ta ar putea exista si o categorie a nut -mixurilor sau ar intra in categoria birdfood ?

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 9:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Buna observatie.

Da, mixurile pe baza de fainuri de alune ar putea sa formeze o categorie aparte, daca nu le incadram la birdfood-uri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 7:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Dar o clasificare a ingredientelor se poate ? As vrea sa vad parerea ta. Cea din articolul tradus de tine, am vazut-o...cele 8 tipuri de ingrediente. Se poate si o clasificare a lichidelor nutritive ? :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 10:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:13 am
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
M-am uitat in lista cu ingredientele pentru mixuri de pe site-ul CCMoore, cu exceptia pudrei de sange nu reusesc sa identific nici un alt ingredient care sa contina proteina de origine animala. Nu ma refer la animalele acvatice.
Imi scapa ceva ? Sau un mix care contine faina de peste si pudra de ficat poate fi considerat un meatmeal ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 8:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Faina de ficat e tot de origine animala, dar ingredientul principal de la CC Moore pentru meatmeal-uri era o faina de carne care nu e mai e disponibila.

Meatmeal-urile sunt mixuri mai curand experimentale (unele pot fi foarte bune), in cautarea unei alternative la fainurile de peste, care sunt intr-o continua scumpire. Dar uite ca alternativa s-a scumpit chiar mai mult si a disparut...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea mixurilor
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 9:02 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Da pacat ...faina de carne in combinatie cu faina de sange si pudra de ficat era o alternativa chiar buna la fishmeal .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron