CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:30 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 11:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Buna Ziua,

La baza sunt inginer mecanic, în momentul de fata eu "conduc" Proiectele de sașiu în primele faze ale proiectului ținând cont Preț/Calitate/Prestație (mai avem și Termen dar nu este folositor pentru subiectul acesta), deci ceea ce voi scrie este pur și simplu o deformare profesionala.
Mai trebuie sa adaug și definiția cuvântului Hobby: Pasiune, preocupare în afara profesiunii, căreia i se dedică timpul liber ca diletant. Ca sa ma definesc sincer sunt diletantul "perfect" pentru acest subiect. Deasemenea trebuie sa ma scuz pentru calitatea "formulări", nu sunt nici jurnalist nici scriitor
Așadar am luat ca "axioma" ( DEX spune:Adevăr general acceptat fără demonstrație deoarece se impune gândirii ca evident) cantitățile de aminoacizi care se vehiculează în studiile despre pescuitul crapului, am avut curiozitatea sa caut Proteina/Carbohidrați/Fibre/Grăsimi/Amino-Acizi. Pot sa va spun este ca asigurarea acestei cantități de aminoacizi (pe kg mix/boilies) nu va garantează ca prindeți
Ce am găsit sunt standarde Europene în domeniul Ingredientelor în Alimentația Umana și Zootehnie și acolo unde este cazul standard fabricant sau furnizor de ingrediente.
Începem cu cel mai banal ingredient: Oul de găina Standard European
Ou fiert 5min. valorile reprezinta g/100g
Isoleucine 0.812
Leucine 1.25
Lysine 1.08
Methionine 0.483
Phenylalanine 0.768
Tyrosine 0.614
Threonine 0.658
Tryptophan 0.193
Valin 0.91
Arginine 0.899
Histidine 0.351
Alanine 0.855
Aspartic acid 1.51
Glutamic acid 1.67
Glycine 0.45
Proline 0.49
Serin 1.08

proteina 13.7
carbohidrați 1.5
fibre 0
grăsimi 9.5

De notat ca 8 oua crude mărimea M fac 400g ou fiert. Va mai asigur ca oul este perisabil și un bun "potentiator" de mucegai, deci mare atenție la depozitare. Am și valorile la ou crud diferența mai evidenta este la proteina/grăsime.
Pudra de ou Standard Furnizor/Producător (dețin 3 standarde , valorile nu diferă foarte sub 2% mult am pus valoarea minima)
Isoleucine 2.87
Leucine 4.03
Lysine 3.09
Methionine 1.48
Phenylalanine 2.59
Tyrosine 1.9
Threonine 2.25
Tryptophan 0.73
Valin 3.3
Arginine 2.67
Histidine 1.11
Alanine 2.93
Aspartic acid 4.54
Glutamic acid 5.84
Glycine 1.52
Proline 1.82
Serin 3.48

proteina 45
carbohidrați 0
fibre 0
grăsimi 26


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 3:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Bogdan, ai mai multe mesaje de genul asta.

Iti spun cu toata prietenia: nu ajuta pe nimeni, nu duc nicaieri si e putin probabil sa intereseze prea multa lume.

Daca vrei sa ajuti, incearca sa ajuti cu informatii practice, pe baza experientelor tale, nu cu liste de aminoacizi gasite pe internet.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: