CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:29 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 2:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Albert scrie:
Radeti voi radeti dar va spun; peste cativa ani piticania asta va fi prezenta peste tot si-atunci sa vezi discutii pe tema asta.


Cu riscul de a fi offtopic, chiar "piticania" de care virbeste Albert ne va invada.

Am facut o sesiune de casting pe Lacul Tei in Bucuresti profitand de temperaturile foarte bune din ultima vreme. Desi la casting, din mai multe motive foloseam si rigul cu boilies. Vreau sa spun ca pe recuperare am agatat cativa somni pitici din lac :) cred ca colcaie lacul de somn pitic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 3:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Chinese Take-Away si Top-Banana de la Solar par a fi ceea ce-mi doresc. Nu am timp/disponibilitate sa rulez asa ca sper ca ready-made-urile vor intra in actiune anul asta. [/quote]

Am folosit ready-made Top Banana de la Solar, de 18 mm. Nu am prins nimic, nu am avut nici macar o trasatura. Oricand le incercam pe o lanseta, nu prindeam nimic, pe cand la celelalte cu alte boiliesuri, da. Odata, am prins la o lanseta la niste bile facute de mine din malai, faina, gris, un fel de mamaliga sub forma de boilies, iar la Top Banana nimic. Ultima data cand le-am folosit a fost acum doi ani, la o partida pe Sulimanu, cand am prins 70 si ceva de kg in vreo sapte ore, deci pestele tragea foarte bine,cand prindeam la orice boilies puneam in carlig, mai putin la Top Banana, partida facuta in primele zile din luna aprilie, o perioada cand teoretic Top Banana ar trebui sa dea rezultate maxime.
Pe de alta parte, la bile rulate acasa, pescari buni au avut rezultate la Top Banana, asa ca eu as incerca in locul tau boilies Top Banana home-made.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 3:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Florin Dinu scrie:
Cu riscul de a fi offtopic, chiar "piticania" de care virbeste Albert ne va invada.
Am facut o sesiune de casting pe Lacul Tei in Bucuresti.....

Continunad off-topic, prima "populare" sanatoasa a fost facuta in lacul Herastrau, intentionat, acum vreo 15 ani imediat dupa ce s-a populat prima data cu crap acolo.
Acum sunt pline toate lacurile din Bucuresti plus lacul Pantelimon, lacul Cernica si cine stie unde au ajuns mizeriile :lol: Incet dar sigur vor invada toate lacurile "celebre". Sa vezi ce trafic va avea topiucl asta in cativa ani :)

@Razvan Chirita
Multumesc de feed-back. Chiar asa mare sa fie diferenta intre ready-made si home-made?
Chair sunt curios daca cineva de la Big Fish ne poate spune cat de des reface stocurile de ready-made Solar si, eventual, vechimea celor care sunt acum la vanzare:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 8:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu am pescuit tot sezonul trecut aproape exclusiv cu birdfood-uri. Am la dispozitie vre-o 4 arome: pruna, ananas, cocos, mulberry, imi miroase masina extraordinar cand merg la pesti. Ma tot felicita nevasta-mea pentru alegere, banuiesc ca inca nu a uitat aromele de puturoase. Imi place ca si arata interesant, fiecare aroma are o alta culoare, miros de se opresc pescarii la mine in stand sa ma intrebe cu ce pescuiesc.

Imagine

Am prins foarte bine tot sezonul, m-am tot jucat cu aromele, spre final insa dupa ce s-a racit vremea cei care pescuiau cu fishmeal-uri m-au cam luat, curios nu? Am zis asta producatorului si din sezonul acesta mi-a spus ca a facut un update birdfood-urilor, astept cu interes sa vad rezultatele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 9:34 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Albert scrie:
Chiar asa mare sa fie diferenta intre ready-made si home-made?


E posibil. Stiu cateva cazuri de boiliesuri bune sau decente in forma proaspata, dar foarte slabe in forma shelf-life.

Toate experientele mele cu birdfood-uri de la Solar, in special cu Top Banana, au fost facute cu boiliesuri proaspete, nu cu boiliesuri shelf-life. Cand am recomandat birdfood-uri Solar, ma refeream la boiliesuri proaspete.

La inceputul anilor 2000, cand inca nu se gaseau mixuri in Romania si aproape toata lumea (care dadea la boilies) folosea doar boiliesuri shelf-life, un birdfood decent - in forma shelf-life - era Nash White Chocolate, care era rulat pe mixul Amber Attractor.

Nu mai sunt la curent nici cu Top Banana, nici cu White Chocolate, dar vad o multime de avantaje in a-ti rula singur birdfood-ul, unul dintre ele fiind ca poti sa usuci boiliesurile pana se fac ca piatra. Boiliesurile shelf-life nu se usuca la fel, daca sunt modificate la nivel de reteta si daca nu sunt rulate cu ou.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 9:55 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
alin pitters scrie:
Am prins foarte bine tot sezonul, m-am tot jucat cu aromele, spre final insa dupa ce s-a racit vremea cei care pescuiau cu fishmeal-uri m-au cam luat, curios nu?


E curios ca nu te-au luat mai repede!

Aromele si culorile la care te referi sunt puse pe acelasi mix? Daca sunt puse pe acelasi mix, atunci ai in buna masura acelasi boilies, in ciuda variatiilor de aroma si de culoare. Pe termen scurt, probabil ca unele arome sau culori vor fi mai eficiente, dar pe termen lung (mai ales dupa ce aroma se spala) e acelasi boilies si pestele o sa-si dea seama de asta.

Ca sa faci o comparatie corecta intre fishmeal si birdfood, pescuieste in paralel cu amandoua, in acelasi timp, pe acelasi vad si pe un lac care sa nu fie carpodrom.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Ian 29, 2014 10:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Vlad Pavlovici scrie:
Aromele si culorile la care te referi sunt puse pe acelasi mix? Daca sunt puse pe acelasi mix, atunci ai in buna masura acelasi boilies, in ciuda variatiilor de aroma si de culoare. Pe termen scurt, probabil ca unele arome sau culori vor fi mai eficiente, dar pe termen lung (mai ales dupa ce aroma se spala) e acelasi boilies si pestele o sa-si dea seama de asta.

Ca sa faci o comparatie corecta intre fishmeal si birdfood, pescuieste in paralel cu amandoua, in acelasi timp, pe acelasi vad si pe un lac care sa nu fie carpodrom.


Da, este vorba de acelasi mix la baza, nu am facut teste in paralel, am fost foarte incantat ca prind bine, ratiunea de a le folosi a fost mai mult determinata de incantarea mea visavis de culorile si mirosul lor.
Mi-am facut deja o provizie consistenta si in primavara revin cu alte impresii si rezultatul testelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 9:41 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
...dar vad o multime de avantaje in a-ti rula singur birdfood-ul...

Si eu "vad" aceste avantaje, timp sa fie ca de restul ma ocup eu :lol:
Totusi, sunt curios, ce-ar trebui sa contina un mix ca sa fie considerat bun. La fishmeal sunt o gramada de sugestii, informatii, axiome si postulate..la birdfood, nimic? :)
Va multmumesc tuturor pentru raspunsuri si observatii.
Anul asta sigur va fi pentr mine anul birdfood.
Pana la primavara sper sa mai apara discutii/ informatii on-topic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 5:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Si eu sunt interesat de subiect, eu anul acesta voi incerca reteta de birdfood a lui Adriano Musaro.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 7:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Albert scrie:
Anul asta sigur va fi pentr mine anul birdfood.
Pana la primavara sper sa mai apara discutii/ informatii on-topic.


Eu in mod cert iti voi tine companie la discutii, anul asta tot cu birdfood-uri vreau sa pescuiesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron