CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 17, 2024 1:23 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 10:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Nu doriti si impartasiti retele voastre de birdfood? poate se mai gasesc "testeri" gratuiti :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 10:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Florin Dinu scrie:
Nu doriti si impartasiti retele voastre de birdfood? poate se mai gasesc "testeri" gratuiti :)

Reteta recomandata iarna pentru sesiuni de pescuit scurte:

Doza pentru 4-5 oua de dimensiuni medii
250 gr de Bird Food Mix
100 de grame de Bird Food pur
50 de grame de Red Robin
150 de grame de Spice mix
1 lingura de Fresh Mussel Extract
2 lingurite de stimulator de apetit Spice
1 lingura de sare

Parte lichida:
15 ml de ulei complex Indian Spice
6 ml aroma Spice
10 ml Atractat Crustace
5 ml Emulsifiant
2 ml Mega Sweetner
8 picaturi de ulei esential Fenoil


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 8:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Max, nu-mi dau seama la ce ingrediente se refera rereta ta. Ce inseamna birdfood mix, birdfood pur sau spice mix?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 10:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Poate ar trebui sa facem un topic separat cu retete de birdfood pentru a fi mai usor de gasit ulterior.
O reteta pe care am folosit-o si care a dat rezultate mai ales in lunile calduroase de vara este:

50 g Caseinat de Calciu
100 g Vitamealo
100 g Faina de canepa
120 g Faina de soia integrala
180 g Gris de grâu
350 g Nectarblend Bird Food
50 g Drojdie de bere
50 g Zer - Proteina (WPC)

E un birdfood destul de permeabil, cu o dispersie rapida a atractantilor si o rata de solubilitate a boliesului final de peste 10%.
Daca vreti sa mai scadeti costul mixului (e destul de ridicat costul) puteti inlocui Caseinatul de Calciu si sa il distribuiti in mod egal intre Vitamealo si WPC sau doar in WPC.
Dupa cum se poate observa atractantul principal (pe langa alte ingrediente solubile) este drojdia de bere.
Si pe aceasta o puteti inlocui cu alt atractant in care aveti voi incredere (Robin Red, Belachan, Ficat, pudra de ustoroi, etc).
E un mix destul de solid din punctul meu de vedere, si spre deosebire de multe retete de birdfood, destul de nutritiv si echilibrat. (Proteine​​:35,6%, Carbohidrati:32,8%, Grăsimi: 12,9%, Fibre 6,8%)

Ca si parte lichida, am folosit:
Cream Cajouser - 2ml
Cranberry - 8ml
Ulei de scortisoara - 8 picaturi


Ultima oară modificat de Paul Aparaschivei pe Vin Ian 31, 2014 10:56 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 10:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Fara nici un fel de seminte?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 10:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Fara. Semintele din nectarblend sunt suficiente. Datorita solubilitatii mixului, semintele aditionale te incurca la rulat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 12:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Florin Dinu scrie:
Nu doriti si impartasiti retele voastre de birdfood? poate se mai gasesc "testeri" gratuiti :)


Eu unul le cumpar direct rulate, sunt destul de comod pentru a-mi rula singur bilele.

Paul Aparaschivei scrie:
Fara. Semintele din nectarblend sunt suficiente. Datorita solubilitatii mixului, semintele aditionale te incurca la rulat.


Da, am observat si eu asta, bile tari, desi le deshidratez cat de mult pot, in apa se comporta aproape ca si o bila semisolubila. E o mare diferenta din punctul asta de vedere intre un bidfood si un fishmeal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 12:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Vlad Pavlovici scrie:
Max, nu-mi dau seama la ce ingrediente se refera rereta ta. Ce inseamna birdfood mix, birdfood pur sau spice mix?

Birdfood mix - un mix (amestec de diferite fainuri,etc)ce contine in cantitate mare diferite seminte pentru pasari.
Birdfood pur - un ingredient conceput ca hrana pentru pasarile de apartament.
Spice mix ( super spice mix) - un mix mai special http://www.bigcarp.com/it/products/leve ... spice-mix/

Vlad Pavlovici scrie:
Buna observatie.

Da, mixurile pe baza de fainuri de alune ar putea sa formeze o categorie aparte, daca nu le incadram la birdfood-uri.

Pe aici aceste mixuri sunt numite NUTTY MIX!!!

Ps:Si intr-adevar,italienii numesc un birdfood cu adaos de faina de peste BIRDFISH MIX! :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 1:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
max-carpfishing scrie:
Birdfood mix - un mix (amestec de diferite fainuri,etc)ce contine in cantitate mare diferite seminte pentru pasari.
Birdfood pur - un ingredient conceput ca hrana pentru pasarile de apartament.
Spice mix ( super spice mix) - un mix mai special http://www.bigcarp.com/it/products/leve ... spice-mix/


In cazul asta, reteta ta e de fapt o combinatie de mixuri gata facute (probabil pe baza de birdfood) cu adaos de birdfood-uri propriu-zise (cum e Robin Red).


max-carpfishing scrie:
Si intr-adevar,italienii numesc un birdfood cu adaos de faina de peste BIRDFISH MIX! :(


Birdfood-urile cu adaos de fishmeal sunt clasificate ca fiind fishmeal-uri, daca fishmeal-ul e intr-o proportie suficient de mare (15-20%) incat sa devina ingredient de volum si sa influenteze raspunsul pestelui pe termen lung, chiar daca doza de birdfood e procentual mai mare. De exemplu, Fresh Squid de la Dynamite Baits.

Daca fishmeal-ul e intr-o proportie mica, sa zicem 5-10%, deci e folosit ca atractant, nu ca ingredient de volum (cum se intampla de exemplu cand pui 5-10% belachan intr-un birdfood), atunci mixul poate fi clasificat in continuare ca birdfood. De exemplu, BYT de la Solar.

Oricum o dai, termenul de "birdfish" e incorect. Ca dovada, nici nu exista in limba din care se prespune ca ar fi imprumutat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Lun Feb 03, 2014 12:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Paul Aparaschivei scrie:
Poate ar trebui sa facem un topic separat cu retete de birdfood pentru a fi mai usor de gasit ulterior.
O reteta pe care am folosit-o si care a dat rezultate mai ales in lunile calduroase de vara este:

50 g Caseinat de Calciu
100 g Vitamealo
100 g Faina de canepa
120 g Faina de soia integrala
180 g Gris de grâu
350 g Nectarblend Bird Food
50 g Drojdie de bere
50 g Zer - Proteina (WPC)

E un birdfood destul de permeabil, cu o dispersie rapida a atractantilor si o rata de solubilitate a boliesului final de peste 10%.
Daca vreti sa mai scadeti costul mixului (e destul de ridicat costul) puteti inlocui Caseinatul de Calciu si sa il distribuiti in mod egal intre Vitamealo si WPC sau doar in WPC.
Dupa cum se poate observa atractantul principal (pe langa alte ingrediente solubile) este drojdia de bere.
Si pe aceasta o puteti inlocui cu alt atractant in care aveti voi incredere (Robin Red, Belachan, Ficat, pudra de ustoroi, etc).
E un mix destul de solid din punctul meu de vedere, si spre deosebire de multe retete de birdfood, destul de nutritiv si echilibrat. (Proteine​​:35,6%, Carbohidrati:32,8%, Grăsimi: 12,9%, Fibre 6,8%)

Ca si parte lichida, am folosit:
Cream Cajouser - 2ml
Cranberry - 8ml
Ulei de scortisoara - 8 picaturi

Vin si eu cu doua intrebari:
Drojdia de bere trebuie sa fie inactiva?
Merge sa folosesc Nutrafruit Strawberry in combinatie cu uleiul de scortisoara?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron