CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Lun Feb 03, 2014 4:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Nu am incercat cu drojdie activa. E posibil la o asa cantitate sa se umfle boiliesurile la fiert.
Nu am folosit Strawberry dar nu vad de ce ar dauna


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Lun Feb 03, 2014 4:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
drojdia alimentara din comert nu e buna? cea in forma de praf (e inactiva sau activa?)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 6:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Paul Aparaschivei scrie:
Nu am incercat cu drojdie activa. E posibil la o asa cantitate sa se umfle boiliesurile la fiert.
Nu am folosit Strawberry dar nu vad de ce ar dauna

Multumesc Paul!!!
Florin Dinu scrie:
drojdia alimentara din comert nu e buna? cea in forma de praf (e inactiva sau activa?)

Ai raspunsul mai sus postat de Paul Aparaschivei.
Daca te intereseaza de cumparat cauta pe internet drojdie de bere furajera pentru porumbei.


Postez o reteta de mix si parte lichida gasita pe un site din UK.

250g Nectarblend
250g Prosecto Insectivorous
500g Gris
250g Faina de soia
250g Caseina

25ml of Multimino PPC
2ml Sweet Cajouser
2ml Peach Nutrafruit
Ulei esential de scortisoara in dozajul minim recomandat de producator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 7:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca va intereseaza retete de birdfood, putem gasi destule. Intrebarea este: ce motiv am avea sa folosim birdfood in loc de fishmeal? Albert, initiatorul topicului, a explicat de ce il intereseaza birdfood-urile - ca sa evite (daca se poate) somnul pitic. Daca nu sunteti in situatia lui Albert sau a lui Paul, care are si el motive intemeiate sa incerce retete de birdfood, cum e cea pe care ne-a dat-o, ganditi-va bine daca merita sa mergeti in directia asta.

Dupa parerea mea, daca aveti concurenta din partea unor pescari competenti, care dau cu fishmeal-uri bune, exista riscul sa aveti rezultate mai slabe folosind birdfoord-uri. Nu e o regula, pescuiti comparat si veti vedea cum stau lucrurile. Personal, inca nu m-am intalnit cu situatia in care birdfood-urile sa fie mai eficiente.

Daca totusi vreti birdfood-uri, aveti aici un exemplu de reteta de birdfood fara ingrediente de volum simple (cum ar fi gris sau soia), dat de Ken Townley in "The Beekay Guide to Carp Baits" (1998). Reteta e de fapt o actualizare a unei retete clasice date de Rod Hutchinson in anii 80 si arata in felul urmator:

300g Nectarblend
150g Prosecto
150g PTX
150g Robin Red
150 Caseinat de calciu
100g Albumina de ou

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 8:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu zic ca totusi au potential.
Recordul in ce priveste cantitatea de peste prinsa intr-un concurs pe Cetariu inca este detinuta de un prieten de-al meu care a ales sa pescuiasca cu birdfood-uri. a fost un exemplu clar cand s-au dovedit superioare altor tipuri de bile.
De aici a venit si alegerea mea de a pescui cu acest tip de bile, cred ca depinde mult si de bile, si de perioada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 8:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alin, pana cand nu o sa pescuiesti TU in paralel cu fishmeal si birdfood pe aceeasi zona, cu aceleasi monturi si cu acelasi scenariu de nadire, de preferat in mai multe partide si pe mai multe lacuri, n-ai cum sa-ti formezi o idee corecta despre "raportul de forte" dintre ele.

N-am spus sa nu dea lumea la birdfood, am spus ca s-ar putea ca birdfood-ul sa nu dea randament daca are concurenta din partea unui fishmeal bun. Si ca e bine sa faci comparatii, ca sa te lamuresti. Altfel, birdfood-urile prind peste, asta e cert. As vrea ca toti vecinii mei de pe orice balta sa dea numai la birdfood... :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 9:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am promis ca am sa revin cu rezultate dupa primele partide din anul acesta.
Am vrut doar sa dau un exemplu clar in care au fost la inaltime.
Ai dreptate, poate daca ar fi pescuit cu un fishmeal este posibil ca rezultatul din exemplul dat de mine sa fi fost si mai bun, nu putem stii asta, dar pana una alta acest record este o certitudine si le apartine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 9:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Si eu sunt de acord ca birdfoodurile prind peste. Mai mult decat atat am citit mai demult intr-un articol, cum la un campionat mondial, cam toata lumea prindea bine la birdfood. Cei ce dadeau la fishmealuri prindeau mai putin bine, dar spre sfarsitul partidei, prindeau mai bine decat cei ce continuau la birdfood. Problema a fost ca acel concurs se apropia de sfarsit si nu a mai fost timp suficient sa ii surclaseze pe cei de pe podium. Sunt convins ca daca acel concurs dura mai mult, in 24 de h posibil sa fi castigat fishmealurile. Ce concluzii tragem de aici ? Sigur ca e vorba de cazul acestui concurs si nu putem generaliza. Personal, am prins totdeauna mai bine la fishmealuri si am si fost pe podiumuri pescuind la fishmealuri.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Sergio Tomasella binecunoscutul pescar de crap si producator de nada este 100% fan birdfood.
http://www.youtube.com/watch?v=ijxLxeh0l-4
Minutul 1:15.
Parerile sunt impartite, gasindu-se cred eu destule exemple de pescari care prefera (sunt convinsi) ca boiliesul de fishmeal sau birdfood e cel mai productiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Din cate stiu si recordul de cantitate intr-un concurs pe Doripesco, este stabilit tot cu birdfood.
96 ore - 2 t peste.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: