CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 9:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Albert scrie:
Tot n-am primit raspuns la intreabrea asta: ce face un birdfood bun?


Cat mai mult birdfood propriu-zis, cat mai putine ingrediente de umplutura. Includerea unor palatanti (arome solide, pentru atractie in mix). Includerea unor condimente, daca mixul e unul condimentat - condimentele pot fi un element important. Includerea unor extracte animale cu atractie recunoscuta, cum sunt belachanul sau faina (pudra) de ficat. Includerea unor proteine lactice. Dupa ce faci insa toate astea, mixul e posibil sa fie scump decat un fishmeal decent.

Albert scrie:
Poate fi facut un birdfood nutritiv fara extracte animale, doar din mix? Daca da, cum?Ce ar trebui sa contina acel mix sa fie de..cursa lunga?


Un birdfood fara niciun fel de proteina animala are o valoare nutritiva moderata sau redusa, in functie de compozitie. Daca nu are concurenta din partea unor fishmeal-uri bune, poate sa dea rezultate si pe termen lung. In Anglia s-a pescuit cu birdfood-uri mai bine de un deceniu, pana au aparut fishmeal-urile. Daca pestele are alternativa unor fishmeal-uri solide, probabil ca va ajunge sa le prefere. Ma refer la pestele care isi permite sa aleaga. Pestele mort de foame dintr-un carpodrom suprapopulat mananca si pietre si diferentele intre mixuri nu mai sunt atat de clare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 1:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Noah ashe :) Mersic.
Astept parerei de la cei care au folosit mixurile din comerul nostru, daca pot sa-mi spuna de ce au ales un anumit mix in detrimentul altuia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 3:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Vlad Pavlovici scrie:

Un birdfood fara niciun fel de proteina animala are o valoare nutritiva moderata sau redusa, in functie de compozitie...


Vlad, din experienta ta, crezi ca numai proteina de origine animala poate da valoare dpdv nutritiv unui mix? Cea de origine vegetala nu ar putea conferi o valoare asemanatoare mixului? Sau pe scurt, ar fi inferioara celei de origine animala? Nu am construit niciodata un mix de boilies (in principiu stiu cam care este rolul componentelor) si de aceea intreb.

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 3:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Da, proteina vegetala e inferioara proteinei animale sub raport nutritiv. Hrana naturala a crapului se bazeaza pe proteina animala, iar cresterile cele mai substatiale se petrec acolo unde pestele are la dispozitie o sursa de proteina animala abundenta. Proteina animala e cea mai importanta proteina pentru crap.

Asta nu inseamna ca boiliesurile pe baza de birdfood (fara niciun fel de proteina animala) nu pot fi utile, dar e bine sa fie testate comparativ cu fishmeal-urile – doar asa iti formezi o parere corecta.

Nu intamplator, “locomotivele” firmelor de nada sunt, cu rare exceptii, fishmeal-uri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Vlad, multumesc de raspuns.

Te-am intrebat, pentru ca in ultima vreme apar din ce in ce mai multe studii privind introducerea proteinelor vegetale (soia) in acvacultura industriala, de fapt despre inlocuirea partiala a fishmeal-ului din furajele folosite cu asa-numitul soybean meal. Mai jos este link-ul catre un studiu de acest fel al americanilor
http://www.ams.usda.gov/AMSv1.0/getfile ... RDC5064647.

Cine stie, poate in viitor vom vorbi pe acest forum despre soybean meal-uri :)

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 5:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
CosminC scrie:
inlocuirea partiala a fishmeal-ului din furajele folosite cu asa-numitul soybean meal.


Din motive de cost. Pe masura ce fainurile de peste se scumpesc, se cauta o alternativa mai ieftina.

Valoarea nutritiva nu e insa totul in materie de nade, crapul prefera frecvent lucruri fara valoare nutritiva. Un boilies complet sub raport nutritiv nu e automat mai eficient decat unul incomplet. Totul – dar absolut totul – e contextual. Context inseamna lac, pescar, conditii meteo, anotimp, strategie de nadire, durata partidei, concurenta din partea altor pescari cu alte nade, orice. De asta spun ca trebuie testat in paralel, doar asa iti poti forma o idee.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 10:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Vlad Pavlovici scrie:
De asta spun ca trebuie testat in paralel, doar asa iti poti forma o idee.


Vlad, iau in serios sfatul tau, impreuna cu un bun prieten care are destula experienta in lucrul cu mixurile de boilies.

Sper ca nu te vei supara daca, atunci cand ne vom impotmoli, vom apela la experienta ta.

Cu stima.

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 5:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Vlad Pavlovici scrie:
Incearca Pineapple & Banana de la Dynamite Baits: http://carponline.ro/recenzii/pineapple-banana-88007.

E posibil sa fii avantajat pescuind cu boilies, alaturi de seminte, dar pestele e atat de mic, incat nu stiu daca merita efortul.

Voi incearca Pineapple & Banana anul acesta pe farfurii de seminte. Daca am bani suficienti, poate fac si un test comparativ pescuind cu porumb si boilies birdfood pe acelasi pat de nada, sa vad cum raspunde pestele mai bine.

Multumesc pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 5:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Paul Aparaschivei scrie:
Poate ar trebui sa facem un topic separat cu retete de birdfood pentru a fi mai usor de gasit ulterior.

Sustin si eu ideea ta Paul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 28, 2014 11:19 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pentru mai multe informatii despre birdfood-uri (ca ingrediente separate sau ca mixuri si boiliesuri), vedeti si articolul lui Ken Townley publicat astazi: http://carponline.ro/articole/birdfood-88147.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: