CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Florin Dinu scrie:
Din cate stiu si recordul de cantitate intr-un concurs pe Doripesco, este stabilit tot cu birdfood.
96 ore - 2 t peste.


Da, buna observatie :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:27 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ca tip de boilies, birdfood-urile (in special cele dulci) pot avea o atractie mai rapida decat fishmeal-urile, cu atat mai mult la ciortan. Insa carpodromurile nu sunt cele mai relevante lacuri pe care sa faci comparatii intre boiliesuri. Cu cat sunt mai populate, cu atat pestele e mai flamand si mai dispus sa manance orice, caz in care diferentele dintre nade se sterg.

Marea surpriza pentru cei care nu inteleg boiliesurile este ca se duc pe carpodromuri cu boiliesuri de 60-70 lei kilogramul si nu vad nicio diferenta intre ele si mamaliga. Nu acolo se vor vedea diferentele. Mai ales in partide scurte.

Dar nu insist, pentru ca nu ma intereseaza sa fac apologia fishmeal-urilor. Pescuiti cu ce vi se potriveste mai bine, dupa ce ati facut comparatii. Asta e singura sugestie pe care v-o pot da pe subiectul asta: aflati pe cont propriu, nu va limitati la ceea ce ati auzit de la altii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 11:24 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Dupa parerea mea sunt mai multe variante, depinde si ce vrei de la o partida, pe ce lac pescuiesti. Se pare ca birdfoodul este un boilies cu atractie mai rapida (pe termen scurt) si asta, de exemplu, pentru unul ca mine care face, de obicei, partide lungi nu-i o recomandare. La fel si faptul ca a batut recordul la "ciortan viteza" pe un carpodrom nu-l recomanda pentru mine, care caut exemplarele mari.

Altfel, apropo de recomandarile pescarilor englezi, tineti cont si ca acolo sunt lacuri alt fel (foarte putine carpodromuri de genul doripesco), cu alte reguli de nadire (sunt multe pe care cantitatea de nada e limitata) etc.

Si eu cred ca, daca nu faci tu un test comparativ intre cele doua feluri de boilies, pe acelasi lac, cu aceleasi monturi, in aceleasi locuri, cu aceeasi strategie de nadire, pe o perioada suficient de lunga, e greu sa spui care e "mai bun". Ca asa, empiric, si eu am observat acelasi lucru: daca vecinii mei de stand dau cu birdfood si eu cu fishmeal, ei prind mai repede, intr-adevar, dar se si "sting" mai rapid de multe ori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 6:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Pentru mine,birdfood-ul este un fel de "plan B".Fishmeal-urile mi se par superioare,dar...sunt situatii cand un boilies cu birdfood de calitate si niscaiva proteine lactice in compozitie surclaseaza chiar si un fishmeal bun... In shimb as vrea sa dezvoltam o discutie despre un altfel de birdfood-uri:cele in stil engezesc,gen Solar BYT. Ce parere aveti despre birdfood-uri cu doze consistente de extracte de origine animala?!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 11, 2014 12:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Eu pescuiesc pe balti unde pestele(crapul) are greutati intre 1,5 si 5kg, au si exemplare de 7-8 kg, dar acestea sunt considerate trofee pentru aceste balti si nici nu au populatie piscicola mare de crap. Partidele de pescuit facute mine sunt de 24-48 ore, mai mult nu-mi permite job-ul.

Dumneavoastra cu ce boiliesuri ati pescui pe astfel de balti intr-o partida de 24-48 ore ?

Ps: eu as merge pe birdfood.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 11, 2014 1:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
As folosi solubile, dar as prefera fishmeal sau meatmeal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mar Feb 11, 2014 3:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Milea Mihai scrie:
Eu pescuiesc pe balti unde pestele(crapul) are greutati intre 1,5 si 5kg, au si exemplare de 7-8 kg, dar acestea sunt considerate trofee pentru aceste balti si nici nu au populatie piscicola mare de crap. Partidele de pescuit facute mine sunt de 24-48 ore, mai mult nu-mi permite job-ul.

Dumneavoastra cu ce boiliesuri ati pescui pe astfel de balti intr-o partida de 24-48 ore ?

Ps: eu as merge pe birdfood.


Daca lacul nu are decat ciortan, nici nu stiu daca boiliesurile sunt necesare ca nada, asa ca discutia despre birdfood vs fishmeal e doar teoretica. Poti folosi boiliesuri la carlig, daca vrei sa incerci o oarecare selectie. Un pop-up atragator pus pe o farfurie de nada cu seminte mici ar putea da rezultate foarte bune, cu costuri sensibil mai mici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 5:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:30 pm
Mesaje: 16
Poti sa-mi recomanzi un pop-up care merge foarte bine la ciortan pus pe o farfurie de seminte ?
Daca cei din jurul meu pescuiesc numai cu seminte si eu voi pescui pe farfurii cu boilesuri(birdfood) de 10-12 mm tari, nu voi fi mai avantajat ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 5:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Incearca Pineapple & Banana de la Dynamite Baits: http://carponline.ro/recenzii/pineapple-banana-88007.

E posibil sa fii avantajat pescuind cu boilies, alaturi de seminte, dar pestele e atat de mic, incat nu stiu daca merita efortul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 8:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Bun. Vad ca s-a "diluat" putin topicul :lol:
Multumesc celor care au raspuns si chibitat pe subiect. Tot n-am primit raspuns la intreabrea asta: ce face un birdfood bun? Mai exact, care-i "faina de peste predigerata la rece" sau "extractele marine" dintr-un mix bridfood care sa-i garanteze, daca se poate, calitatea? Poate fi facut un birdfood nutritiv fara extracte animale, doar din mix? Daca da, cum?Ce ar trebui sa contina acel mix sa fie de..cursa lunga?
De ce as alege un mix de la Select in detrimentul unuia de la Solar, Nutrabaits sau Carp Plus(cel pe care-l foloseste Alin Pitters) sau alta firma care ofera asa ceva?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: