CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 10:03 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 16, 2013 4:17 pm
Mesaje: 12
Salut,

Imi poate recomanda cineva niste boiliesuri bune pentru apa rece, ma intereseaza in special pentru inceputul de sezon (martie-aprilie)



Multumesc, Valentin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 10:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Salutari.
Poti incerca:
http://www.selectbaits.com/produse/boil ... er-oil-694
si/sau
http://www.selectbaits.com/produse/boil ... lachan-696


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 10:44 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Am folosit de la Dynamite Baits -Chocolate Malt & Tiger Nuts si Monster Tiger Nut. Primele in varianta de 15 mm. Foarte bune.
Si Icebreaker de la Carping. Au ambele variante: tari si solubile.

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 11:11 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
XS si Pineapple & N-Butyric de la Sticky, Wafters si pup-up-uri mici.
Cu Pineapple & N-Butyric am prins pe 11 ianuarie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 12:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca te intereseaza boiliesuri pe care pestele sa le si manance, atunci ia orice fishmeal cu o reputatie foarte buna, cu conditia sa nu fie uleios. E important ca boiliesurile sa fie mici, moi si foarte bine aditivate cu lichide nutritive usor solubile.

De exemplu, sa zicem ca pescuiesti cu Source si iti rulezi singur boiliesurile. Pune-le 5% pudra de chilli in mix, pune 100-150ml de lichide nutritive in partea lichida pe kilogramul de mix (de preferat, extracte de peste solubile), ruleaza-le de 12-14-16mm, fierbe-le in asa fel incat sa ramana moi si dipuieste-le cateva zile inaintea partidei.

Daca te intereseaza doar boiliesuri de carlig, atunci pop-up-urile sunt suficiente, dar trebuie sa ai la tine pop-up-uri bune de mai multe culori, pentru ca uneori prinzi mai mult datorita culorii decat datorita aromei.

Ce spun aici e valabil pentru primele doua, trei saptamani dupa dezghet. De la mijlocul lui aprilie, pe multe lacuri (cel putin in sud) nu se mai poate vorbi de apa rece, poti pescui cu orice.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 2:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 16, 2013 4:17 pm
Mesaje: 12
Multumesc pt raspunsuri...

M-am aprovizionat acum in iarna cu pop-up-uri de la Dynamite Baits: Strawberry & Scopex Nut ; Squid & Scopex ; Pineapple & Banana si Pineapple & Tigernut Crunch.

La inceputul lui 2013 am pescuit in 2 partide cu BIO-KRILL + N-Butyric & Indian Spice de la Select Baits, am prins cativa pesti... :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 7:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:13 am
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Pune-le 5% pudra de chilli in mix, pune 100-150ml de lichide nutritive in partea lichida pe kilogramul de mix (de preferat, extracte de peste solubile), ruleaza-le de 12-14-16mm, fierbe-le in asa fel incat sa ramana moi si dipuieste-le cateva zile inaintea partidei.


Am mai vazut si in alte retete pentru apa rece pudra de chilli. Este recomandata pentru apa rece sau este bine sa folosim pudra de chilli in general ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pudra de chilli - sau piperul Cayenne sau orice boia iute pana la urma, atata vreme cat contine o doza suficient de mare de capsaicina, care e substanta responsabila pentru gustul iute - e un ingredient folosit de unii doar in boiliesurile pentru apa rece, iar de altii, ca aditiv permanent in orice boilies, pentru orice anotimp.

Exista mai multe teorii cu privire la motivele pentru care e utila in boilies, dar ca idee generala se considera ca ajuta digestia (lucru cu atat mai important pe apa rece, cand metabolismul pestelui e incetinit, de asta unii adauga pudra de chilli in mix mai ales pe apa rece) si ii ofera pestelui o sursa de vitamina C.

Ca alternativa la pudra de chilli sau impreuna cu ea se pot folosi sosuri iuti concentrate, de tip Tabasco, puse in partea lichida.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 5:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Sosul Tabasco contine si otet , chilly in fulgi cred este cel mai indicat , in pudre se adauga de producatori , tot felul de adaosuri de volum. Vlad , ai folosit Tabasco cu rezultate ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru apa rece
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 8:40 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am dat numele de Tabasco pentru ca e printre cele mai cunoscute sosuri iuti, dar e mult prea scump pentru ce ma intereseaza. Exista diverse alte sosuri iuti bune si mult mai ieftine.

Pudra de chilli sau piperul cayenne sunt utile in mix, ca ingrediente solide, pentru ca nu se spala si ai garantia ca pestele ajunge sa le manance. Un ingredient lichid solubil poate fi mai atragator in prima instanta, datorita solubilitatii, dar se poate spala. De asta am spus ca poti sa folosesti atat pudra de chilli in mix, cat si sos iute in partea lichida.

In general, combinarea unui condiment solid (iute sau mai putin iute) cu o forma lichida a aceluiasi condiment (sos concentrat sau ulei esential) nu e o idee rea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: