CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 10:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salut Vlad,

Odata cu reducerile de iarna, am cumparat 10 kg de mix (5 de belachan si 5 de hotfish) si vroiam sa te intreb daca sa imi fac probleme ca fac fluturi sau viermisori, daca nu desigilez pungile. Am patit cu un mix de la un producator autohton sa gasesc fluturi in mix. Daca e nevoie o sa rulez intreaga cantitate.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 11:22 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Chiar pastrat in cele mai bune conditii, orice mix se invecheste in timp, lasand la o parte faptul ca nu ai de unde sa stii cand a fost produs.

Dupa parerea mea, e de preferat sa rulezi toata cantitatea de mix pe care o ai si sa pastrezi boiliesurile fie la congelator, fie in pelete, pastura sau sare, dupa cum s-a mai discutat, in functie de starea in care vrei sa fie in primavara – moi sau uscate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 12:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Merci de raspuns Vlad, o sa le rulez usor in mai multe weekenduri.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 1:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Pungile cu mixuri, si toate lichidele care se introduc in partea lichida a boilies-urilor, n-ar trebui sa contina pe eticheta si un termen de valabilitate ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 1:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Sincer sa fiu nu m-am uitat, iar acum sunt la birou. Cand ajung acasa o sa ma uit sa vad. Oricum pentru mai multa siguranta o sa fac bile si le congelez.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 1:54 pm 
Matei, pentru mixurile pe care vrei sa le folosesti, mai bine nu le desigila inca, poti face nada (bilele) cu cateva zile/saptamani inainte de partida respectiva.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 4:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Razvan Chirita scrie:
Pungile cu mixuri, si toate lichidele care se introduc in partea lichida a boilies-urilor, n-ar trebui sa contina pe eticheta si un termen de valabilitate ?


Teoretic, asa ar trebui. Cat timp insa legea nu obliga TOATE firmele producatoare de nada sa faca lucrul asta, cei care o fac nu au decat de pierdut in raport cu cei care nu o fac.

Dincolo de asta, termenul de valabilitate la mixuri e relativ si, daca mixurile lui Matei ar avea termen de valabilitate pana la 1 mai 2014 (e doar un exemplu), el va fi mai castigat rulandu-le acum decat mai tarziu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 5:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
cei care o fac nu au decat de pierdut in raport cu cei care nu o fac.




E foarte adevarat ca, daca practica neprecizarii niciunui termen de valabilitate e generalizata, la inceput cel putin, cel ce va preciza acest termen, va avea de pierdut eventual si numai pentru faptul ca ar fi nevoit sa retraga de pe piata produsele ce implinesc deja termenul (ceea ce, pentru acea cantitate, inseamna pierdere neta), ceea ce ceilalti n-ar fi nevoiti sa faca. Asta insa imi pare doar un avantaj iluzoriu: eu unul, daca as avea de ales intre a achizitiona un produs care are un termen de valabilitate (fie el si absolut subiectiv si de care oricum nu poti fi sigur niciodata ca e cel exact sau cel corect, ci unul cel mult aproximativo-orientativ) si un produs care n-are nici un termen de valabilitate, n-as sta nici o secunda pe ganduri sa aleg prima varianta!

Ca sa nu mai spun ca, in cazul majoritatii produselor, ar fi de ajuns sa fie precizata doar data ambalarii...


Ultima oară modificat de Ionut-Paul pe Mar Dec 03, 2013 5:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 5:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Perfect logic pentru mentalitatea unui anumit tip de cumparator, dar numarul celor care gandesc in felul asta e mic. Majoritatea cumparatorilor, daca au de ales intre un produs aflat in termenul de garantie, dar care mai are putin si expira, si unul care nu are termen de garantie, il vor alege pe cel fara termen de garantie, presupunand ca e mai proaspat.

Concret, te duci la magazin, pe raft sunt doua cutii de boilies. Una are termen de garantie si expira peste o saptamana, una n-are termen de garantie (ar putea fi mult mai proaspata, dar si mult mai veche). Pe care o alegi? Daca o alegi pe cea cu termenul de garantie, esti in minoritate. Majoritatea o vor alege pe cealalta si firma care precizeaza termenul de garantie ramane cu marfa pe raft.

Ce spun aici nu e o presupunere. In Anglia, cu ani in urma, au fost firme care au introdus de buna voie sistemul cu data de expirare trecuta pe ambalaj, contand pe o incredere mai mare din partea clientilor. In scurt timp, vanzarile lor s-au dus in picaj (clientii isi pierdeau increderea cand vedeau ca se apropie "scadenta" produsului) si au renuntat la idee.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastrare mix
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Una are termen de garantie si expira peste o saptamana, una n-are termen de garantie (ar putea fi mult mai proaspata, dar si mult mai veche). Pe care o alegi?


Pai, pe cea care expira peste o saptamana poate doar daca am neaparata nevoie de ea rapid si o consum pe loc sau in 1-2 zile (mai curand intreb cand se reimprospateaza stocul), iar pe cealalta, in nici un caz, mai degraba chestionez personalul magazinului despre ce inseamna ca acest produs n-are precizat nici un termen de valabilitate: adica e valabil la infinit?! Mai mult, in functie de raspunsul primit, pot trage o concluzie despre "seriozitatea" producatorului mai repede decat despre gradul de prospetime al produsului. Dar nu contest ca tu ai dreptate si ca eu sunt intr-o evidenta minoritate aici.

On topic.

Matei, de acord cu sfatul dat de Vlad, mixul se pastreaza cel mai bine deja ... rulat (boilies sau solubile).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: