CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri congelate
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 11:24 am 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 22, 2013 12:00 pm
Mesaje: 10
Localitate: Bacau
Buna ziua, cum pot pastra niste boilisuri congelate, fara sa le mai congelez, am vazut mai multe metode de conservare cu sare cu zahar, cu peleti cu un continut mare de ulei, crede-ti ca este vreo solutie la aceste boiliesuri, pentru ca am luat dintr-un magazin care vroiau sa scape de ele in jur de 400 de kg problema e ca nu am cum sa congelez toata cantitatea. Ce solutii imi recomandati, am citit articolele pe care Vlad Pavlovici le-a scris dar nu am gasit nimic concret despre boilisurile congelate. Multumesc anticipat


Ultima oară modificat de Adrian Patrascu pe Vin Noi 29, 2013 12:59 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri peste iarna
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 12:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dupa ce s-au decongelat, pastreaza-le in sare, daca vrei sa ramana moi, sau in pelete simple, neuleioase, daca n-ai nimic impotriva sa se usuce.

Tot ce am scris despre pastrarea boiliesurilor se aplica fara probleme si in cazul tau.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri congelate
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 10:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 4:35 pm
Mesaje: 5
Buna,

Am o intrebare pt Vlad: cum/cat timp maxim e recomandat sa pastram boiliesurile congelate ? Si defapt daca e sa o luam de la inceput: odata ce am rulat si apoi fiert bilele, se pot pune imediat in congelator ? Sau e indicat sa fie tinute un oarecare timp la uscat si de abia apoi congelate ?

Ideea fiind sa le pastrezi cat mai proaspete si fara pierdere de substante prin uscare - cred ca ar trebui congelate imediat ce s-au racit dupa fierbere, nu ?

Mersi anticipat Vlad pt raspuns si scuze daca s-a mai raspuns la intrebare sau daca nu e topicul potrivit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri congelate
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 7:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ca sa congelezi boiliesuri, trebuie doar sa se raceasca dupa ce le-ai fiert. Intr-o ora sau doua, sunt reci si le poti congela. Le poti usca si una, doua zile daca vrei, inainte sa le bagi la congelator, dar nu e neaparat necesar. Firmele de nada le congeleaza cat mai repede.

Timpul de pastrare la congelator depinde, in teorie, de tipul boiliesurilor. Cele care contin fainuri de carne si uleiuri de carne sunt, teoretic, mai perisabile decat cele care contin doar cereale si uleiuri de cereale. N-as putea sa-ti spun care e termenul de garantie exact pentru fiecare, depinde de reteta fiecarui boilies, dar n-as tine niciun boilies la congelator mai mult de 12 luni.

Am tinut frecvent boiliesuri la congelator patru, cinci luni (de obicei, din toamna pana in primavara) si au fost foarte bune.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri congelate
MesajScris: Mar Dec 03, 2013 10:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Totusi este foare important si cum vei folosi bilele la pescuit, ma refer daca vei nadi plantat sau de pe mal folosind bastonul de nadire. Mentionez acest lucru deoarece, din experienta personala, bilele odata decongelate capata o consistenta mai moale si nu rezista unei nadiri in forta cu bastonul, insa poti folosi racheta de nadire. Personal prefer bilele mai tari deoarece stilul meu preferat de nadire este cel cu bastonul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri congelate
MesajScris: Mie Dec 04, 2013 9:35 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
KTA scrie:
Totusi este foare important si cum vei folosi bilele la pescuit, ma refer daca vei nadi plantat sau de pe mal folosind bastonul de nadire. Mentionez acest lucru deoarece, din experienta personala, bilele odata decongelate capata o consistenta mai moale si nu rezista unei nadiri in forta cu bastonul, insa poti folosi racheta de nadire. Personal prefer bilele mai tari deoarece stilul meu preferat de nadire este cel cu bastonul.


Depinde de tipul de mix si de timpul de uscare al boiliesurilor inainte de a fi congelate . Practic bilele congelate se pastreaza in starea in care au fost puse la congelator .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: