CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Uscare boiliesuri
MesajScris: Vin Noi 22, 2013 10:09 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Dupa cum spune si titlul as dori sa aflu ce metode folositi pentru a usca boiliesurile "shelf-life" (la punga), dupa ce sunt scoase din punga, astfel incat sa devina foarte dezhidratate si tari, fara ca acestea sa se strice?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 8:50 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In mod normal, le poti usca tinandu-le intr-un sac de boilies, la aer, sau intinse pe o tava, daca ai spatiu suficient.

Din experienta mea, insa, nu toate boiliesurile shelf-life se usuca bine. Unele se crapa in momentul uscarii. Asta tine de compozitie. Exista, de exemplu, firme care vand acelasi boilies in forma proaspata si in forma shelf-life si unde sunt diferente destul de mari intre boiliesul proaspat si cel de tip shelf-life. Boiliesul proaspat e foarte bun si se usuca bine. Boiliesul shelf-life pare diluat si se usuca prost. Daca iei mixul firmei si rulezi acelasi boilies, dupa reteta recomandata de producator, iti dai seamana si mai bine de diferentele dintre boiliesul proaspat si cel shelf-life.

Acolo unde boiliesurile shelf-life sunt bine facute si singura diferenta intre ele si versiunea proaspata e prezenta conservantului, uscarea nu va fi o problema.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 9:36 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, pentru a fi cat mai exact, e vorba despre "bio-krill" de la SelectBaits! El e vandut ca boilies "proaspat" desi e clar ca are conservant. Din acest motiv intrebam care ar fi cea mai buna metoda de uscare a acestuia. Am desfacut punga, dar n-am consumat toata cantitatea. Sa-l usuc, inainte, in sac sau in ladita, sau pot sa-l pun asa, direct scos din punga, in galeata acoperit cu pelete?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 9:43 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Bio-Krill-ul ar trebui scos din cutia in care a fost cumparat si pus intr-un sac de boilies, bagat intr-o galeata de plastic si acoperit complet cu pelete. In felul asta, va fi protejat de umezeaza si se va usca lent. Daca nu vrei sa se usuce, atunci trebuie folosita sare in loc de pelete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 11:35 am 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:29 pm
Mesaje: 35
Localitate: Mangalia
Salut Vlad,
legat de uscarea boilesurilor Select Baits...
Vreau sa am pentru sezonul 2014 boilesurile foarte deshidratate....cum ma sfatuieste sa procedez
Sa rulez eu bilele si sa le deshidratez sau sa le iau gata rulate ,ceea ce ar presupune ,din cate inteleg din postarile anterioare , ca acestea sa contina conservant ....

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 12:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Salut Laurentiu, sugestia mea este sa iti rulezi singur boiliesurile si sa le usuci, daca ai spatiu de uscare la indemana. Principalul avantaj e ca te vor costa mai putin. Daca esti dispus sa simplifici partea lichida (sau sa renunti la ea complet), atunci costurile vor scadea si mai mult.

Am adus in discutie problema costurilor nu numai din motivul evident, ca toata lumea vrea sa dea mai putini bani, daca se poate, dar si din motive de eficienta: daca boiliesurile te costa mai putin, cu aceeasi suma de bani cumperi mai multe boiliesuri si poti pescui mai bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 1:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:29 pm
Mesaje: 35
Localitate: Mangalia
Multumesc pentru sfat...
vreau sa ma pregatesc de acum pentru Vlahi si m am gandit ca bilele deshidratate bine ma vor ajuta...anul acesta am avut activitate , dar din pacate nimic semnificativ.
Vreau sa te mai rog sa imi faci si o recomandare in ceea ce priveste aroma pe care sa merg pe Vlahi.
Eu m am gandit la Belachan+ mussel si Meat Fish S&O cu cranberry foarte bine deshidratate.
O parte dintre ele, dupa deshidratare vreau sa le dipuiesc, evident cu dip ul aferent.

Am sa le rulez eu, am spatiu de depozitare, temperatura constanta fara umezeala.
Pentru a reduce din costuri am inteles ca pot sa le rulez doar cu ou, fara parte lichida, dar cate oua vor intra la kg mix, cum suplinesc lipsa lichidului...mixul se ruleaza...sau pot sa inlocuiesc activatorul cu 100 ml de CSL sau Marine 17?
Aceste boilesuri sa le folosesc doar la nadit...iar cele la care am sa folosesc activatorul impreuna cu cele critic echilibrate sa la folosesc la carlig.

Si ca sa nu deschid alt topic imi poti spune ce tip de barca gonflabila folosesti ( eventual sa imi faci o recomandare ). Aceeasi rugaminte o am si in privinta sonarului...ce model folosesti si o recomandare...

Multumesc ,

Sa auzim de bine....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Uscare boiliesuri
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 3:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Legat de barca si sonar, iti dau toate detaliile, cu rugamintea sa deschizi un topic nou, la sectiunea de echipamente. Legat de boiliesuri pentru Vlahii, la fel, topic nou la sectiunea de nade sau eventual de lacuri.

Ne ajuta pe toti daca topicurile contin ce scrie pe ele ca ar trebui sa contina. :) Multumesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron