CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies de apa rece!
MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 11:59 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Pentru ca tot se apropie iarna si suntem in plin sezon rece as vrea sa va intreb care este boilies-ul (pot fi si mai multe optiuni, dar, in cazul acesta, as dori o ierarhizare) care a dat, in cazul vostru, cele mai bune rezultate pe apa rece. Si, eventual, si ce marime, singur sau in combinatii cu pop-up/boabe de porumb, fiert sau solubil etc.

Atentie, nu ma refer la monturi realizate doar cu pop-up, ci la boilies-uri/solubile (scufundatoare sau lent- scufundatoare), eventual in combinatie cu pop-up!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Dum Oct 27, 2013 9:56 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pentru mine unul, liver spice de la select si belachan tot de la select. Marimea bilelor pe care le folosesc in sezonul rece e de 16/18. Folosesc la carlig bile dipuite si pop-up cat mai usor vizibil.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Dum Oct 27, 2013 9:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dupa parerea mea, pescuitul de apa rece e aproape inexistent la noi. Avem pescuit de apa rece in martie si in noiembrie (presupunand ca lacurile sunt inghetate iarna), dar cei care se duc la crap in martie si in noiembrie sunt putini. Intre aprilie si octombrie, nu avem un pescuit de apa rece autentic, cel putin nu in sudul tarii.

In Anglia, de unde provine o foarte bogata literatura despre pescuitul de apa rece, care ne-a influentat si pe noi, se pescuieste pe toata durata iernii, fiindca lacurile nu ingheata sau, in iernile grele, sunt inghetate pe o perioada mult mai scurta decat in Romania (cateva zile sau cateva saptamani, nu doua, trei luni).

Ca atare, unele lucruri pe care le citim in articolele englezesti despre pescuitul pe apa rece nu se aplica in contextul nostru. De exemplu, nu avem motive sa renuntam la boiliesurile pe baza de fainuri de peste, daca boiliesurile nu sunt uleioase si daca sunt suficient de digerabile. Am pescuit cu boiliesuri pe baza de fainuri de peste de cand s-a dezghetat apa in martie si pana cand a inghetat in decembrie. Am prins bine - pentru conditiile date.

Ionut, daca ai un fishmeal cu care pescuiesti in sezonul cald si care a dat rezultate bune, incearca-l si in sezonul rece, probabil ca va continua sa prinda. Il poti eventual "customiza" cu o parte lichida mai mare, un timp de fierbere mai scurt, o portie de dip pentru mai multa atractie etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 8:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Problema bilelor autohtone este ca marea lor majoritate sunt "uleioase". Dar chiar si asa am prins peste in conditii "grele", nu stiu cate grade avea apa, dar termometrul de la masina imi arata -7 (noaptea, pentru ca ziua se putea sta in tricou). O varianta buna este si Icebreaker, l-am folosit cu succes si pe ape mai calde, nu contine uleiuri si are in componenta alcool.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 10:06 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Vlad

Ai prins crap sarit de 10 Kg la boilies pe baza de mix Meteor in perioada 15 noiembrie-15 martie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 7:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cu ani in urma, am pescuit pe Caldarusani cu Meteor dupa 15 noiembrie. Am prins peste. Nu mare, cei mai mari crapi cred ca ajungeau la 9-10kg, pentru ca lacul avea obiceiul sa se "stinga" treptat in noiembrie si nu era o problema a nadei, era specificul locului, dar Meteorul si-a facut treaba.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 8:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Eu pescuiesc pana in decembrie si ma reapuc din februarie daca lacul nu e inghetat.
Am prins crapi in aceasta perioada, cei drept nu mari, dar am prins. Cateva sezoane eram ferm convins ca se poate prinde in aceasta perioada doar la birdfood-uri dulci, asta pana sezonul trecut cand am reusit sa prind cateva exemplare la Belachan, fapt ce mi-a dat peste cap teorile din trecut.
In cele din urma am ajuns la concluzia ca ce este cel mai important este o montura bine plasata, in aceasta perioada mai mult ca oricand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 9:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cosmin Nistea scrie:
Cateva sezoane eram ferm convins ca se poate prinde in aceasta perioada doar la birdfood-uri dulci, asta pana sezonul trecut cand am reusit sa prind cateva exemplare la Belachan, fapt ce mi-a dat peste cap teorile din trecut.


Avand in vedere cat de scurt e sezonul de pescuit la crap in Romania, ar fi fost neproductiv pentru o firma ca Select Baits sa faca boiliesuri doar pentru apa rece sau doar pentru apa calda. Era logic sa faca boiliesuri care sa poata fi folosite de cand se dezgheata lacurile si pana cand ingheata la loc.

Belachan e doar un exemplu. Exista fishmeal-uri foarte bune de la alte firme care se pot folosi la fel de bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 12:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Nu am crezut niciodata in superioritatea birdfood-ului in sezonul rece ..cel putin in "sezonul rece " de la noi din tara care asa cum a subliniat si Vlad este diferit fata de cel din Anglia . Am pescuit multi ani la rand pana in decembrie tarziu cand apa mi-a inghetat in fata si am folosit fishmeal mai tot timpul singura exceptie fiind The Cell de la Mainline .
Din punctul meu de vedere tipul de boilies e mai putin relevant (cu anumite exceptii) in acest sezon pentru ca oricum nadirea este destul de subtire si de multe ori locala .Patul de nada "de asteptare" nu mai are nici un sens .Cel mai important aspect este fara discutie localizarea deoarece crapul este static . Ca nada prefer peletele usor solubile si spartura de boilies aditivate cu un lichid nutritiv neuleios .Eu locuiesc in nordul Moldovei si aici apele se racesc mai repede iar primavara se incalzesc mai greu . Am avut sezoane cand apa a inghetat si apoi s-a dezghetat in decursul aceleasi saptamani din decembrie si am prins crap si inainte si dupa acest fenomen . Totul a tinut de o buna cunoastere a locului unde se adunau crapii in sezonul rece , de folosirea unor monturi adecvate si mai putin de nada . Orice fishmeal all -season ( gen Belachan) o sa faca fata la un astfel de pescuit fara probleme .
Mai jos sunt imagini de la o partida in care iazul a inghetat in timpul noptii fapt ce m-a obligat dimineata sa fac un drill pintre sloiurile de gheata :lol:


Fişiere ataşate:
PB280103.jpg
PB280103.jpg [ 44.46 KiB | Vizualizat de 11948 ori ]
PB280112.jpg
PB280112.jpg [ 64.3 KiB | Vizualizat de 11948 ori ]
PB280114.jpg
PB280114.jpg [ 84.66 KiB | Vizualizat de 11948 ori ]

_________________
Radulescu Lucian
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 1:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Folosirea unui birdfood in detrimentul altor nade cu continut greu (uleiuri...) eu zic ca ar trebui sa tina mai mult de conceptul de C&R si de grija pentru sanatatea exemplarelor de crap vizate. Banuiesc ca nu e un secret pentru nimeni cat de daunator este pentru organismul unui crap ca el sa se hraneasca cu o nada bogata in uleiuri si alti compusi greu de digerat in sezonul rece.
Conceptul de c&r cu care toti ne laudam ca l-am imbratisat nu ar trebui sa se incheie la a folosi o saltea de primire cat mai generoasa, acesta e aspectul cel mai vizibil, ci ar trebui sa mearga mult mai departe.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: