CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:16 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 1:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Lucian,
spectaculoase pozele cu sloiurile de gheata, felicitari pentru curajul si rezultatul unei partide desfasurate pe o asa vreme, am si eu in portofoliu ceva crapi de zapada dar parca nu pe o asa vreme rece.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 1:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
Folosirea unui birdfood in detrimentul altor nade cu continut greu (uleiuri...) eu zic ca ar trebui sa tina mai mult de conceptul de C&R si de grija pentru sanatatea exemplarelor de crap vizate. Banuiesc ca nu e un secret pentru nimeni cat de daunator este pentru organismul unui crap ca el sa se hraneasca cu o nada bogata in uleiuri si alti compusi greu de digerat in sezonul rece.


Alin, teoria engleza a evitarii fishmeal-urilor pe timp de iarna (corecta sau gresita, nu discut asta acum) are in vedere nadirea sustinuta, incepand din noiembrie si mergand pana in februarie. Pescarii englezi fac campanii de nadire pe durata iernii si, plecand de la premiza ca pestele se va hrani de-a lungul mai multor saptamani cu boiliesurile pe care le primeste, incearca sa faca aceste boiliesuri cat mai usor digerabile pentru peste, in conditii de apa rece.

Faptul ca noi ne ducem la o partida de noiembrie sau martie, care tine 48-72 de ore, si consumam 2-3kg de boilies (sa zicem, un fishmeal neuleios) in partida asta e departe de a reprezenta un pericol pentru sanatatea pestelui. Nu mai vorbesc ca boiliesurile noastre sunt deseori solubile. Un fishmeal neuleios si solubil s-ar putea sa fie mai usor de asimilat pentru peste decat un birdfood fiert.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Avand in vedere cat de scurt e sezonul de pescuit la crap in Romania, ar fi fost neproductiv pentru o firma ca Select Baits sa faca boiliesuri doar pentru apa rece sau doar pentru apa calda. Era logic sa faca boiliesuri care sa poata fi folosite de cand se dezgheata lacurile si pana cand ingheata la loc.


Vlad, si totusi, ca exemplu de la SelectBaits, bio-krill-ul e prezentat ca un exemplu de "fishmeal adaptat pentru apa rece". Asta inseamna, efectiv, ca nu contine/contine in cantitati reduse uleiuri sau ce inseamna? Din experienta ta (si a altora, bineinteles), bio-krill-ul e de preferat unui belachan in sezonul rece sau rezultatele comparative nu pot face vreo diferenta intre cele 2?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 5:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut-Paul scrie:
Vlad, si totusi, ca exemplu de la SelectBaits, bio-krill-ul e prezentat ca un exemplu de "fishmeal adaptat pentru apa rece". Asta inseamna, efectiv, ca nu contine/contine in cantitati reduse uleiuri sau ce inseamna?


Inseamna ca are ceva mai multe elemente pe care publicul le percepe ca fiind speciale pentru apa rece sau mai eficiente pe apa rece, cum ar fi de exemplu doza de birdfood mai mare si condimentele din mix sau acidul n-butiric si aroma de condimente din partea lichida.

Textul de prezentare la Bio-Krill spune lucruri corecte, dar asta nu inseamna ca un alt fishmeal, care nu e formulat special pentru apa rece si prezentat ca atare, nu poate fi foarte bun si el pe apa rece. Depinde de reteta.

Ionut-Paul scrie:
Din experienta ta (si a altora, bineinteles), bio-krill-ul e de preferat unui belachan in sezonul rece sau rezultatele comparative nu pot face vreo diferenta intre cele 2?


Se poate pescui la fel de bine si cu Belachan.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Vin Noi 15, 2013 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Vlad Pavlovici scrie:
... sau acidul n-butiric si aroma de condimente din partea lichida.


de ce acidul n-butiric este considerat ingredient bun pentru apa rece?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Vin Noi 15, 2013 11:25 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Printre altele, pentru ca are calitatea neobisnuita de a fi mai solubil pe apa rece decat pe apa calda.

Asta nu inseamna ca nu se poate folosi si in sezonul cald.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de apa rece!
MesajScris: Lun Noi 18, 2013 3:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Vlad Pavlovici scrie:
Se poate pescui la fel de bine si cu Belachan.


:) exact...ieri am venit de pe o balta pe care am pescuit aprox 40 ore. Am ocupat cateva standuri, noi romanii...caci e vorba de o balta de la sarbi. Am inceput o nadire grupata, sa spun un dreptunghi de 6-7 m pe 4-5 m. La inceput am pus pe carlig wafters de 12 mm si usor, usor prindeam...Cam dupa 20 de ore, am trecut pe bila critic echilibrata de Belachan - 16 mm. Pestii au inceput sa intre pe patul de nada si a crescut si media lor. De acum intrau de 12-13-14 kg si a culminat cu unul de 17 kg. Total 29 de buc in 40 de ore si Belachanul a mai confirmat inca o data valoarea lui si pe apa rece. ;)
Nadirea a constat in 8 kg de boiliesuri amestecate - Belachan, Bio-Krill, HotFish, Meat&Fish - imi place mie sa nadesc astfel, caci am mai avut rezultate bune si altadata. Per total am fost multumit sa prind peste 300 kg in 40 de ore.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: