CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:39 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 8:49 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Îl ai de mult Stimulin-ul (ca s-a închis la culoare). Mai am si eu un flacon de acum 3 ani, „dipuiesc” bila de cârlig cu el (pun într-o cutiuță bile, după care le las o zi sa se usuce)
In ultimii ani folosea 50ml Marine 17, 50ml Minamino, 25 ml Stimulin 10ml Koi, 2ml ESTERBLEND 12 + 10g de Betaina
Daca dispar aceste lucruri, nu știu daca va mai face bile (bila lui sarea de 60lei/kg acum 3 ani) de genul acesta, in ultima discuție cu el se gândea la o rețetă mono aroma (Frankfurt) sau fără lichide nutritive, doar aroma


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 9:54 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Enescu Bogdan scrie:
Îl ai de mult Stimulin-ul (ca s-a închis la culoare). Mai am si eu un flacon de acum 3 ani, „dipuiesc” bila de cârlig cu el (pun într-o cutiuță bile, după care le las o zi sa se usuce)
In ultimii ani folosea 50ml Marine 17, 50ml Minamino, 25 ml Stimulin 10ml Koi, 2ml ESTERBLEND 12 + 10g de Betaina
Daca dispar aceste lucruri, nu știu daca va mai face bile (bila lui sarea de 60lei/kg acum 3 ani) de genul acesta, in ultima discuție cu el se gândea la o rețetă mono aroma (Frankfurt) sau fără lichide nutritive, doar aroma



Cred ca de 2 ani il am, nu il mai folosesc oricum! Reteta de mai sus iti sare lejer de 60 RON daca patrea lichida contine 100 ml, dar nu are rost. Mixul are un miros superb de GLM si pot sa afirm ca 50gr GLM Full Fat este mai ok decat 100 gr GLM degresat pe care l-am folosit timp de 4 ani!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 9:56 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Enescu Bogdan scrie:
Îl ai de mult Stimulin-ul (ca s-a închis la culoare). Mai am si eu un flacon de acum 3 ani, „dipuiesc” bila de cârlig cu el (pun într-o cutiuță bile, după care le las o zi sa se usuce)
In ultimii ani folosea 50ml Marine 17, 50ml Minamino, 25 ml Stimulin 10ml Koi, 2ml ESTERBLEND 12 + 10g de Betaina
Daca dispar aceste lucruri, nu știu daca va mai face bile (bila lui sarea de 60lei/kg acum 3 ani) de genul acesta, in ultima discuție cu el se gândea la o rețetă mono aroma (Frankfurt) sau fără lichide nutritive, doar aroma



Cred ca de 2 ani il am, nu il mai folosesc oricum! Reteta de mai sus iti sare lejer de 60 RON daca patrea lichida contine 100 ml, dar nu are rost. Mixul are un miros superb de GLM si pot sa afirm ca 50gr GLM Full Fat este mai ok decat 100 gr GLM degresat pe care l-am folosit timp de 4 ani!
https://www.youtube.com/watch?v=xhdeo3um4PE&t=59s


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 11:16 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
GLM full fat îl cumpăra undeva in jur de 350 lei/kg ( îl lua din zona farmaciei veterinare) si folosea 100g cu 200g de faina de squid, deci ieftin nu este. După care folosește cantități mari de Super Red si Red Factor. Nu folosește CLO, Robin Red si WPC (in locul lui plasma si proteina de soia si din cauza asta baga si faina de calcar) Rețeta nu este vreun mare secret, dar este scumpa (el își face cam 80kg bile/an) Deși la prima vedere, bila lui pare foarte atractiva, pestele nu răspunde repede, dar odată intrat, prinde constant (se duce de 2 ori pe an cate 5 zile, de fiecare data schimba balta in zona Europa Centrala si de Est, are marele noroc ca soția, pescuiește)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 11:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Arunca cu privirea la comerciantii de nada din ro, vei ramane surprins cat costa 1kg de GLM Full Fat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 12:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Iar referitor la comezile din UK se pot rezolva lejer, 100 ml intra neobservati in bagajul de cala! :))


Fişiere ataşate:
as.jpg
as.jpg [ 25.81 KiB | Vizualizat de 1503 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Sâm Ian 28, 2023 12:54 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Ma bucur mult ca se discuta de retete,mixuri,atractanti.O mare parte din noua generatie de pescari cred ca daca iti tragi vreo doua tatuaje,iti cumperi o sapca de la Nash,nu stiu ce prajitor de paine de la firma cu maimuta drept emblema si ceva bile la punga,totul merge struna.Sa revin la nada,recomand liver amino de la john baker baits,dar mai ales aroma monster crab.Batranelul chiar stie ce face.Shelfish plum merge sigur cat scrie englezul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Sâm Ian 28, 2023 12:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Bine punctat, multe salutari dl profesor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Sâm Ian 28, 2023 7:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Mai in gluma mai in serios, in timpul transportului s-a scurs putin din recipient iar persoana care mi-o aduce acasa nefiind pescar a descris mirosul ca fiind o "pruna" nespalata :))


Fişiere ataşate:
selfish.jpg
selfish.jpg [ 28.79 KiB | Vizualizat de 1425 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Lun Ian 30, 2023 10:15 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Prețul variază mult la noi intre 290-450 lei/kg, sincer mă sperie diferența de preț, nu știu care este GLM full fat corect cu raportul preț/calitate.
Eu nu mai fac bile acum, nu din cauza preturilor (in 2008-2010 nu erau mult mai ieftine, mai puțin oul care a devenit scump), ci din cauza rezultatelor mediocre. Au dispărut anumite ingrediente, altele parca nu mai sunt la fel, impresia este ca eu nu știu sa le mai folosesc la adevărata lor valoare


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: