CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Aug 18, 2021 11:16 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Fac bile de 12 ani, este complicat sa-ti dai seama la început cat de ieftin este ! Atenție nu sunt un expert in domeniu, cunosc cate ceva despre subiect. Calculul este simplu, dintr-un kg de mix + partea lichida + oua îți ies pesimist 1,5kg bile, daca ești in zona 30-35 lei, pana îți dai seama daca funcționează si cum le faci, bila ta, va costa in primul an (incluzând si cheltuielile cu partidele de pescuit si ce vei „rebuta”) 45-50 lei. Este ieftin?! Plus incertitudinea si munca ta (daca stai la bloc nu faci bile in casa, vecinii si familia te vor arunca pe geam cu ingrediente cu tot)
Eu in momentul de fata, pe bălti nepretențioase cu peste mic si mediu si o densitate cat de cat, fac o bila solubila care mă costa 6lei/kg aroma este căpșună (parte lichida este 50ml melasa + 50ml sirop de căpșună de la magazin) dar totdeauna planul B, este feeder. Cu bila aceasta nu am prins pana acum peste mai mare de 6kg, in schimb la feeder da (îmi doresc sa prind, nu mă interesează mărimea). Pe bălți cu peste mai mare si densitate mica cumpăr bila cea mai des folosita pe balta aceea.
Revenind la subiect, am o cunoștință care are o rețetă squid + pruna + ulei de piper aproape identica cu ce vrei sa faci tu (singura diferență este ca pune faina de sânge in loc de praf de oua)
Ca parte lichida are 2 variante:
1. Bile tari 50ml de Marine 17 + 50ml Dynamite Baits Premium Squid Liquid + 5ml aroma squid + 2ml aroma pruna + 1ml ulei piper (eu nu cred in acest ulei) + 10g betaina care se dizolva in partea lichida + 8 oua
2. Bile solubile 50ml Dynamite Baits Premium Squid Liquid + 5ml aroma squid + 2ml aroma pruna + 1ml ulei piper + 10g betaina care se dizolva in partea lichida +200ml lapte porumb+200ml apa
Cand balta nu este aglomerata prinde, ehh... cand se aglomerează folosește si bila predominanta băltii sau numai acea bila (pescuiește numai pe bălți unde predominanta este aroma de squid + fructa, partide de maxim 48h)
Eu sunt un pescar de crap mediocru ca tehnica si care a crezut ca știe sa facă si bile, îți garantez ca tehnica de pescuit (alegerea locului, montura potrivita, precizia, tehnica de nadit, etc...) este mai importanta ca nada


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: