CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:50 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 7:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
badeagabriel scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Mixul ar trebui sa se ruleze bine, dar daca totusi ai dificultati la rulare sau vrei ca boiliesurile sa fie mai tari poti sa introduci 50g de pudra de ou sau alt liant (scazand 50g de la CLO). 

.


Am citit in descriera produsului Whole Egg Protein Powder de la Sticky ceva de genul: 10g de pudra de ou reprezinta echivalentul unui ou de marime medie.
Pentru bilele tari, in cazul in care folosesc 50g de pudra de ou pot sa diminuez numarul de oua folosite sau chiar sa nu le mai pun in partea lichida ?


Pentru bilele fierte, inlocuiesti pur si simplu 50g de CLO cu pudra de ou, cum zicea si Vlad; nr. de oua necesar rularii nu cred ca se va schimba din cauza aceasta.

Exista si varianta in care, in loc de oua sa folosesti pudra de ou diluata in apa, personal nu am rulat bile in acest fel si nu as putea emite o parere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 9:12 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Ma gandesc sa scad LT94 cu 50 si sa adaug in mix si Protein Konzentrat ce credeti aduce un plus mixului sau nu are rost ?

250g - Lt94 (STICKY)
100g - Predigerata (STICKY)
100g - Semolina (STICKY)
100g - Faina de soia (CC More)
200g - CLO (CC More)
50g - Antarctic Krill Meal sau 50g Liver Powder (STICKY)
50g - Protein Konzentrat (STICKY)
70g - Paprika dulce
30g - Chili
50g - Egg Powder


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 10:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Parerea mea e ca tendinta ar trebui sa fie spre simplificarea mixului, nu invers. Deasemenea, ai grija ce inlocuiesti si cu ce, de ex. faina de krill e insolubila, extractul de ficat este solubil si si putea ajunge la un nivel al fainurilor solubile prea ridicat; recomandarea mea e sa incepi cu un mix cu maximum 20-25% fainuri solubile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Joi Feb 18, 2021 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Doar ca informație:
1. CLO CC Moore are un pic de pudra de ou si o structura mai fina decât Sluis CLO de la Sticky (care in teorie permite o eliberare mai rapida in apa a atractanților)
2. Liver Powder de la Sticky este foarte solubil si cu un miros pronunțat si împreuna cu Protein Konzentrat (solubil si cu un miros pătrunzător) s-ar putea sa-ti acopere celelalte arome. Eu folosesc ambele in cantități generoase, nasul meu asta simte, dar nu sunt crap (eu acum fac bile ficat+ usturoi sau cranberry, ca pasta amestec Protein Konzentrat cu lichid de ficat)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Joi Feb 18, 2021 9:58 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Ma gandesc sa maresc procentul de atractant mai mult din cauza asta am zis sa introduc si Protein Konzentrat.
Din calculele mele nu sa am mai putin de 25% ingrediente solubile, asta in cazul in care am calculat bine, mentionez ca sunt incepator in acest domeniu.
Ca sa nu mai introduc alt ingredient este mai ok sa maresc procentul de Liver Powder/Krill?

250g - Lt94 (STICKY)
100g - Predigerata (STICKY)
100g - Semolina (STICKY)
100g - Faina de soia (CC More)
200g - CLO (CC More)
100g - Antarctic Krill Meal sau 100g Liver Powder (STICKY)
70g - Paprika dulce
30g - Chili
50g - Egg Powder

Va multumesc mult pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Vin Feb 19, 2021 1:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Ficatul si mai ales pudra de ficat hidrolizata este un atractant bun, totuși 100g este mult pentru o rețetă squid +fructa. Daca vrei si ficat, poți sa pui 30ml de lichid de ficat
Vrei sa folosești 100g faina de krill într-o rețetă de squid: de ce nu 100g faina de squid!? Si poate poți sa reduci cantitatea de aroma. Spre exemplu aroma de squid este pusa bine in valoare de Addarome squid sau aromele in general de Thaumatin
Daca vrei o rețetă squid + fructa care funcționează, Calin V a postat-o intr-un film pe forum, am făcut-o, funcționează, dar nu este simpla/simplu de făcut pentru cineva care începe acum (este interesant filmul si te poți inspira, mai puțin cantitățile care sunt comunicate)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron