CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Betaina
MesajScris: Vin Oct 18, 2013 7:49 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Cu sau fara? De ce?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Sâm Oct 19, 2013 7:40 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Betaina a intrat in domeniul nadelor in anii 80, sub influenta acvaculturii si a studiilor de nutritie asupra crapilor ornamentali kaponezi (koi). Majoritatea autorilor cu credibilitate in domeniul nadelor (incepand cu Rod Hutchinson) o considera utila. Unii o considera chiar indispensabila. Exista insa si exceptii de la cultul betainei, cum e Mark McKenna.

Lucrurile se complica in practica, pentru ca exista doua tipuri de betaina - betaina HCL si betaina anhidra - si diverse moduri de a o folosi, diverse dozaje recomandate, plus alte aspecte (tip de mix, durata de fierbere, ingrediente cu efect sinergetic), dar mai ales pentru ca efectele ei nu sunt usor de evaluat.

Personal, fara a contesta valoarea teoretica a betainei si opiniile celor care o apreciaza, am renuntat de mult sa ma mai preocup de ea si n-o folosesc. Cand am folosit-o, n-am observat sa conteze in boiliesurile mele, dar e adevarat ca nici nu m-a interesat sa fac teste pentru a urmari impactul ei in mod special.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Sâm Oct 19, 2013 9:29 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Situatia concreta este urmatoarea: in urma studierii fenomenului "boilies", cu ajutorul si a lui Vlad, am conceput doua retete de boilies care prind sigur pe cele doua balti total diferite pe care pescuiesc si am incredere deplina in ele. Am pescuit alaturi de alti pescari care "dadeau" cu boiliesuri de diferite firme si fata de care am prins de multe ori cel putin la fel de bine, deci dpmdv bilele sunt ok.
Ce as vrea sa aflu e daca, folosind betaina, pot face ca crapii sa raspunda mai repede, sa intre cu o frecventa mai mare etc.

Ps. din cate stiu betaina a fost descoperita in urma observatiilor facute la ferme de porci unde s-a constatat ca vara, pe canicula, la o singura ferma de porci din cele observate nu a scazut nivelul de hranire a porcinelor si in urma verificarii cauzelor, s-a ajuns la concluzia ca acest fapt se datoreaza meniului care cuprindea si taitei de sfecla s.a.m.d.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Sâm Oct 19, 2013 11:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
tecsi78 scrie:
Ce as vrea sa aflu e daca, folosind betaina, pot face ca crapii sa raspunda mai repede, sa intre cu o frecventa mai mare etc.


Cum ziceam, sunt mai curand sceptic, dar nu cred ca poti afla asta pe forum, poti afla doar testand acelasi boilies cu si fara betaina.

Evident, daca te hotarasti sa faci teste, nu e suficient sa testezi betaina o singura data, mai ales daca nu observi rezultate. Ar trebui sa testezi tipuri diferite, doze diferite si moduri de aplicare diferite, de la includerea in boilies la glazurarea boiliesului. Daca esti dispus sa incerci toate astea, o sa ai un raspuns.

tecsi78 scrie:
Ps. din cate stiu betaina a fost descoperita in urma observatiilor facute la ferme de porci


Din cate stiu, unii dintre primii pescari englezi care au recomandat betaina - cum ar fi Keith Sykes - au descoperit-o in studii de nutritie a crapilor ornamentali japonezi. Industria acestor crapi e mai mare decat industria pescuitul la crap, crapii ornamentali pot fi foarte scumpi, atentia care li se da e speciala, iar studiile cercetatorilor japonezi au fost intotdeauna o sursa de mare interes pentru expertii in boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Sâm Oct 19, 2013 11:48 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Cum ziceam, sunt mai curand sceptic, dar nu cred ca poti afla asta pe forum, poti afla doar testand acelasi boilies cu si fara betaina.


Da, asta am de gand sa fac anul viitor, speram sa gasesc unele experiente relevante de la colegi pescari care au testat deja acest lucru.

Vlad Pavlovici scrie:
Din cate stiu, unii dintre primii pescari englezi care au recomandat betaina - cum ar fi Keith Sykes - au descoperit-o in studii de nutritie a crapilor ornamentali japonezi. Industria acestor crapi e mai mare decat industria pescuitul la crap, crapii ornamentali pot fi foarte scumpi, atentia care li se da e speciala, iar studiile cercetatorilor japonezi au fost intotdeauna o sursa de mare interes pentru expertii in boilies.


Sunt convins ca ai dreptate, vorbeam insa de descoperirea substantei propriu-zise, nu a beneficiilor din nutritia crapilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 11:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Puteti gasi aici doua articole interesante pe aceasta tema

http://www.aventurilapescuit.ro/tehnici ... l-la-crap/
http://www.crap.ro/pagina/4/345/cum-adi ... taina.html

Ce ar mai trebui spus despre betaina este faptul ca nu este usor solubila, ideal ar fi solubilizarea ei in apa calda sau intr-un solvent, CSL-ul spre exemplu are aceasta capacitate. Din acest motiv, parerea mea este ca a pune betaina in mix nu exploateaza corespunzator potentialul acestui atractant la modul ca nu transmite semnal chimic in apa, ci eventual educa pestele care deja se hraneste pe patul de nada, poate ca un dip cu betaina ar ajuta mai mult.

Cautand pe google am dat peste o firma chinezeasca producatoare de betaina, din descrierea produselor reiese ca betaina:
- ajuta in anabolizarea proteinelor si acizilor nucleici
- ajuta imunitatea
- stimuleaza cresterea
- are actiuni benefice asupra epiteliului digestiv (sper ca am tradus corect)
- in plus special pentru animalele acvatice actioneaza ca un stimulator, creste sau provoaca pofta de mancare, prelungeste speranta de viata. (in concluzie: un medicament)

De asemenea, exista pe piata mai multe firme care comercializeaza betaina, iar informatiile referitoare la calitatile produsului se reduc numai la denumire, fapt ce complica si mai mult lucrurile...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Mar Noi 12, 2013 7:50 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KTA, cred ca discutia de aici pe tema betainei intereseaza mai ales prin prisma testelor si observatiilor personale ale celor care au folosit boiliesuri - aceleasi boiliesuri! - cu si fara betaina.

Stim ce spun Ken Townley si Robert Arlinghaus despre betaina, stim furnizori internationali de betaina, stim (cu ajutorul lui Google) si ce utilizari are betaina in alte domenii.

Intrebarea este: cand ai folosit betaina, ai avut ocazia sa observi ca betaina ti-a imbunatatit in mod clar boiliesurile? Ca ai prins (mai mult) peste datorita ei?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Mie Noi 13, 2013 4:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
@ Vlad

Din pacate nu-ti pot da un raspuns pentru ca eu am folosit mereu betaina, de fapt sunt cateva elemente care-mi dau incredere si care nu lipsesc din nada mea printre care se numara si betaina.
Eu faceam mai devreme o referire la scopul acesteia in nada, iar daca cineva doreste sa testeze, atunci trebuie sa-si faca intai niste standarde, sau metode de testare. De fapt asta este cea mai grea parte intr-un experiment, odata metoda stabilita stim ce avem de facut ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Joi Noi 14, 2013 7:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KTA scrie:
sunt cateva elemente care-mi dau incredere si care nu lipsesc din nada mea printre care se numara si betaina.


Inteleg foarte bine asta, avem in jurul nostru nenumarate recomandari de a folosi betaina, venite de la pescari sau firme de nada cu mare autoritate.

Totusi, vine un moment in care poti fi tentat sa verifici pe cont propriu in ce masura un anumit ingredient iti e de folos sau nu. In ceea ce ma priveste, cred ca ma descurc si fara betaina. Nu mi-a stricat boiliesurile cand am folosit-o, dar nici n-am constatat sa aiba vreun efect de atractie in plus. Dar poate ca n-am folosit-o suficient sau corect...

Apropo de betaina si de incredere, unul dintre cele mai interesante aspecte ale intalnirii cu pescari experimentati (evident, nu cu toti, dar cu multi) e ca nu par preocupati catusi de putin de ingrediente sau de retete. Daca boiliesurile au sau nu au betaina le e indiferent.

Poate ca depinde si de stilul de pescuit. Unul care face partide scurte si cauta formule de atractie rapida va acorda probabil mai multa atentie ingredientelor decat unul care face partide lungi si schimba lansetele la 48 de ore.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 10:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Nu te contrazic, intr-o bila sunt in general cateva ingrediente mai importante, care sunt acestea e destul de simplu de observat si anume elementele comune in majoritatea boilesurilor. Acum ca sa te parafrazez pe tine o nada proasta folosita bine e mai valoroasa decat o nada buna folosita prost. Poate ca din acest motiv nu ai putut observa o diferenta :D . O alta problema care se poate pune este ca mai exista un ingredient care contine foarte multa betaina si anume GLM, adevarat ca sursa este diferita dar este foarte bogat exact in aceasi betaina extrasa din vegetale insa cu un pret cam de 4-5 ori mai ridicat.
Si ai dreptate, niciodata nu am stat cu o lanseta in apa 48 de ore, de fapt nu cred ca am stat nici macar 4 ore :D
Cred ca fiecare pescar are cateva fixisme, am prieteni care nu concep sa pescuiasca cu bile fara pudra de ficat sau de sange, ingrediente care mie personal imi displac total. Insa, in conditii de presiune aceste mici detalii pot face diferenta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: