CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 3:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru raspuns , fulgii de cocos am zis sa ii pun eu asa ca si nota personala. De tilapia intelesesem ca nu se pune mai mult de 5% fiind solubila 100% . Cum vezi tu reteta asta ca sa fie ok ? Multumesc!

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 6:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Wpc - 5 %
Caseinat de calciu - 5%
Lt94 - 30%
Faina de tilapia - 5%
Semolina - 10%
Clo - 15%
Full Fat Soya - 15 %
Robin Red - 10%
Chia - 5%
Glm 10 grame in amestec uscat si 10 grame in umed

In formula aceasta se va rula bine, e mult mai echilibrata reteta, va prinde peste, dar nu pot sa imi asum nimic mai mult, nu totul tine de nada intr-o partida reusita. Doza de ulei din partea lichida nu trebuie sa depaseasca 10 ml, indulcitorul in doza minima recomandata de producator. Cu privire la numarul de oua, trebuie testat, se poate rula mixul intr-o cantitate mica de 100 de gr, cantitatea de ou fiind masurata in mililitrii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 7:21 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Da stiu ca o partida reusita inseamna mai mult decat niste bile bune. Teste o sa tot fac pana reusesc sa ajung la o combinatia castigatoare. Apreciez aportul adus !! De prosectus insectivorus stii ceva? Multumesc

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 8:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Arhip Andrei scrie:
 Doza de ulei din partea lichida nu trebuie sa depaseasca 10 ml, indulcitorul in doza minima recomandata de producator.

Andrei, doza de ulei de peste (de exemplu ulei de somon) poate sa depaseasca 10ml pe kilogram fara probleme. 10ml e o doza minima.

Cand folosirea uleiului de peste a luat amploare in anii 80, sub influenta retetelor Premier Baits despre care am mai vorbit, unii pescari foloseau 10ml de ulei de peste pe ou. S-a constatat insa ca dozele mari ingreuneaza rulatul si sunt contraindicate in sezonul rece.

Dozajul actual recomandat de diverse firmele care promoveaza folosirea uleiului de somon in toate anotimpurile in retetele de fishmeal e de 10-20ml pe kilogram in sezonul rece (noiembrie-martie) si de 30-40ml pe kilogram in sezonul cald (aprilie-octombrie).

In privinta indulcitorilor, dozele recomandate de obicei sunt intr-adevar mici (ceva mai mari in sezonul rece). Indulcitorii naturali cum e Thaumatinul se pot folosi insa si in doze mai mari. Un exemplu interesant in sensul asta e o lista de retete publicata de Solar cu ani in urma pentru mixurile proprii, in care indulcitorul Liquid Candy Sweetener (o varianta de Talin/Thaumatin) era recomandat intr-o doza de 10ml pe kilogram in toate retetele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 9:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara Vlad, cu siguranta atat uleiul de peste cat si indulcitorul pot fi folosite in diferite cantitati. Cand am recomandat 10 ml pe kg, faceam referire la reteta de fata, unde faina de soia full fat, robin red-ul si faina de peste au un continut ridicat de lipide, 10 ml din punctul meu de vedere ar completa profilul lipidic, eu as opta pentru un ulei de somon bogat in lipide nesaturate. Nu cobor niciodata sub 5% dar nici nu trec pragul de 15% grasimi in boilies.

Cat despre indulcitor, nu as folosi thaumatin in reteta de fata, dar ramane la latitudinea lui, de aici si recomandarea dozanului minim. Ca o paranteza, 30-50 de grame de dextroza/glucoza ar fi alegerea mea, daca as dori sa indulcesc boiles-ul, in cazul de fata.

Foarte bune remarcile cu privire la ulei si indulcitor, completeaza topicul. Pana la urma dorim sa prindem crapii, nu sa ii "furajam" desi recomandarile mele cu privire la continutul lipidic stau la baza cerintelor de ordin nutritional al crapului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 9:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am inteles. Comentariile mele erau de principiu, nu se refereau la reteta de fata.

Ce voiam sa spun e ca evolutia retetelor de-a lungul timpului ne arata ca dozaje pe care le consideram incorecte pentru un anumit ingredient pot sa dea rezultate foarte bune la un moment dat.

Am mai spus povestea asta pe forum, dar merita reluata fiindca e amuzanta. Rod Hutchinson povesteste intr-un articol (vedeti imaginea de mai jos luata din catalogul lui Rod, Carpscene, editia 1993) ca niste pescari olandezi, in loc sa puna 5ml de aroma de ciocolata (Chocolate Malt) intr-o reteta de boilies, au pus 50ml. De zece ori mai mult.

Dupa care au prins crap dupa crap pe o apa considerata foarte dificila in epoca - canalul Twente din Olanda.


Fişiere ataşate:
RH Chocolate Malt.jpg
RH Chocolate Malt.jpg [ 107.36 KiB | Vizualizat de 6110 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 8:16 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Mai aveam o intrebare, am tot cautat si nu prea am gasit nimic concret in legatura cu carbohidratii. Daca o reteta buna ar trebui sa contina un 10 % grasimi , undeva la 30-35% proteine ,vitamine,minerale cenusa, umiditate etc , carbohidratii in ce procentaj ar trebui sa fie? Am gasit un procent de 30-40% dar mi se pare enorm. Nu prea vad cum scoti 30% carbohidrati intr-un kg de mix

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 11:46 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Nu iti bate capul, daca ai un mix echilibrat, automat o parte din elementele de legatura contin glucide intr-o cantitate suficienta (glucide = carbohidrati). Principala sursa de atractie pentru crap sunt proteinele, din aceasta cauza se folosesc fainuri procesate la rece de tip LT, fainuri hidrolizate-predigerate care furnizeaza protide in cantitate mare, de calitate superioara.

Tocmai vorbeam cu Vlad mai devreme, vrem sa prindem crapii, nu sa-i furajam:D

Macroelementele si oligoelementele intr-un cuvant mineralele despre care v


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 11:59 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Da, pai tot citeam despre teoria HNV si acolo explica si despre nutritia crapului si cum ar trebui construita o reteta daca stai sa calculezi macronutrientii din ea. Am facut niste teste ieri si am reusit sa duc carbohidratii la un 26% , s-a mixat foarte bine , chiar prea bine :)) A absorbit foarte mult lichid , mai mult decat ma asteptam , iar bilele au inceput sa se crape. Dar d-asta intrebam ca nu stiu cum as fi putut sa cresc si mai mult carbohidratii din ea , poate doar sa ajung la bile gen Decathlon:)))

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 12:08 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Necesarul de carbohidrati pentru crap e de 30-40%. Vezi Common carp - Nutritional requirements.

Nu te preocupa insa de lucrurile astea - cel putin nu acum. Daca nu urmaresti sa produci boiliesuri pe care sa le folosesti in cantitati mari, e mai putin important pentru tine daca boiliesurile tale acopera toate necesitatile nutritive ale crapului.

Faptul ca un boilies acopera toate cerintele nutritive ale crapului nu ne spune nimic despre eficienta lui. Exista o teorie - teoria recunoasterii nutritive - care considera ca boiliesurile complete sub aspect nutritiv sunt superioare celorlalte boiliesuri, dar in practica s-ar putea sa nu observi asta. Daca au valoare nutritiva ridicata, nu sunt automat superioare ca eficienta in orice conditii. Vezi cateva explicatii pe tema asta aici: Boiliesuri HNV.

Daca ai timp, uite-te si pe cateva retete ale unor boiliesuri cunoscute, poate te ajuta: Retete de boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: