CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 7:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nade impotriva racilor
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 4:14 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Astept sfaturile voastre referitoare la combaterea racilor in pescuitul crapului.
Tocmai ce m-am intors de la o partida in care pur si simplu nu am putut folosi bilele deshidratate deoarece erau devorate in maxim 4 ore.Chiar daca am folosit materiale plastice pentru a proteja bila , iar bilele au fost uscate aproximativ 2-3 luni ,racii au fost foarte perseverenti, mancand pur si simplu toata bila ramanand doar cu materialul termocontractibil pe firul de par.Ma gandesc sa folosesc la prepararea bilelor de carlig anumite ingrediente care sa intareasca bila peste masura.Pentru a va face o idee despre cat de multi raci sunt in balta respectiva,va pot spune ca am avut un vecin de stand care pescuind la pluta cu rame pe carlig a prins in 10 minute aproximativ 5 raci pescuind in acelasi loc .
Daca stiti alte solutii pentru a combate actiunea acestui mic terorist le astept cu mare interes .
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade impotriva racilor
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 7:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca vrei sa pescuiesti la boilies, una dintre cele mai radicale solutii din cate stiu sunt boiliesurile... din lemn! Sfere de lemn tinute in lichide nutritive cu lunile, ca sa se impregneze si sa emane o oarecare atractie. Ken Townley, cred, avea un articol pe tema asta.

Lucian Radulescu a scris la un moment dat despre combaterea racilor si, daca vede topicul, poate vine cu o sugestie. Experienta mea in privinta racilor e limitata la balti pe care tubul termo (bait armour) era suficient.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade impotriva racilor
MesajScris: Lun Oct 14, 2013 8:09 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Salut Catalin ,
am pescuit multe sezoane pe o balta invadata cu raci si din experienta mea pot spune ca tubul termo nu a dat gres niciodata . Mi se pare ciudat ca in cazul tau racii au reusit sa manance boiliesul aflat in interiorul unui tub termo iar acesta a ramas totusi intact .Tubul termo se muleaza pe boilies la caldura si lasa doua portiuni libere diametral opuse pe unde se poate introduce croseta si se trage boiliesul pe firul de par . Avand in vedere ca partea de boilies care nu este acoperita cu tub termo este destul de mica , nu vad cum poate racul sa rupa bucati din boilies fara a afecta tubul termo . Poate este ceva in neregula cu boiliesurile folosite si se desfac in apa . Eu de regula faceam gauri suplimentare cu foarfeca in tubul termo pentru a avea o dispersie mai buna a atractantilor si nu am avut probleme , asta in conditiile in care alte metode de protectie gen Arma Mesh de la Fox nu au rezistat .
In cazul folosirii boiliesurilor dezhidratate trebuie sa tii cont ca nu toate se intaresc la fel , unele chiar daca par piatra , in apa se inmoaie relativ repede si nu mai pot oferii aceeasi protectie . Gelul de zer este un ingredient bun care poate intarii bilele suficient de mult pentru a putea face fata racilor . La un moment dat am folosit boiliesuri The Cell tinute mult timp in dip din cauza faptului ca avandu-le de mult in bagaj am observat ca dipul le intarise suficient sa poti sa-ti rupi burghiul in ele (pe dip chiar se preciza propietatea de a intarii boiliesul ) . In 12ore racii reuseau sa produca zgarieturi minore la suprafata boiliesurilor .

Ai mai jos o poza cu tipuri de protectii folosite de mine (tubul termo este taiat suplimentar cu foarfeca dar rezista , iar restul protectiilor nu rezistau intotdeauna )


Fişiere ataşate:
13.jpg
13.jpg [ 53.11 KiB | Vizualizat de 8173 ori ]

_________________
Radulescu Lucian
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade impotriva racilor
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 1:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Salut! As dori sa resuscitez putin subiectul acesta vechi de 5 ani.
M-am confruntat si eu cu situatii in care racii se hraneau agresiv si in primele partide nu gasisem solutii impotriva lor, ulterior invatand despre materialele de protectie a bilei de carlig si avand catusi de cat rezultate.
O alta tactica care a functionat, pe care mi-o recomandase propietarul baltii a fost sa-mi ajustez nadirea. Principiul era simplu: Racii stateau in principal in buruienile subacvatice apropiate de maluri iar monturile le plasam undeva la 2-3m de acele buruieni. Daca nadeam doar pe montura, creeand o farfurie de nada, atunci sansele ca un rac sa ajunga sa inceapa sa rontaie la bila de carlig erau mari! Urmand sfatul propietarului am inceput sa nadesc cantitati mai mari curcular, inconjurul monturii (formand o raza de aprox. 2m), astfel racii se opreau sa rontaie la primele bile intalnite in cale, ajungand la montura foarte tarziu, ceea ce-mi permitea sa tin monturile in apa chiar si peste 24h.
Am incercat sa vad si cat dureaza ca un rac sa rontaie o bila, plasand cateva bile in mal, la vedere. Din experimentele mele am observat ca un rac poate rontai la o bila mai mult de 3ore. Aproximez ca pe undeva la 5h ar dura sa termine bila intreaga. Aproximez deoarece atat a stat cel mai incapatanat rac pana sa iti traga bila in iarba.

Ok. Acum stiu cateva principii impotriva racilor:
- Bile intarite
- Bila de carlig acoperita cu material termocontractabil
- Nadirea imprejurul monturii in cantitati mai mari

Ramane o intrebare: Ce fel de boiliesuri ar merge impotriva lor mai bine? Din ce am inteles boiliesurile picante ar fi o varianta. Ar mai fi altele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade impotriva racilor
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 2:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am folosit Bicarbonat de amoniu, racul se ferește de amoniac. Am făcut bulgari de nada (6-8)cat o bila de ping-pong) am făcut o "gaura" in bila cu degetul, am băgat bicarbonat de amoniu, astup-o repede si nadeste circular la 3-4m de unde nadesti pt crap. 4-5 ore te lasă in pace (funcție de curenții de apa)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: