CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 24, 2020 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Buna ziua,

A folosit cineva seminte(porumb, grau, canepa) cu Belachan(reteta lui Ian Moore) pe Varlaam?

Daca da, ati observat vreo diferenta intre cele preparate normal(doar fierte) si acestea?

Sunt mai atractive?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 24, 2020 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Foloseste semintele pe care le ofera administratia lacului si este ok.Lucrurile simple sunt cele mai bune.Daca vrei un sfat,cele mai bune aditive pt. poromb sunt zaharul,sarea,betaina,melasa...cat mai natural.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 25, 2020 9:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Poți să folosești și drojdie pt.porumb,scuze am scris aditive in loc de aditivii.Numai.bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 25, 2020 8:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihai299 scrie:
A folosit cineva seminte(porumb, grau, canepa) cu Belachan(reteta lui Ian Moore) pe Varlaam?

Mihai, am folosit seminte mici aditivate cu belachan (nu-mi aduc aminte pe ce lacuri, dar au fost mai multe, s-ar putea sa fi fost si pe Varlaam) si am prins bine cu ele. E greu de spus, insa, cat de mult a contat belachanul. Semintele sunt oricum foarte atragatoare.

Daca vrei sa evaluezi impactul unui ingredient, mai ales intr-o nada care e deja foarte buna, cum sunt semintele preparate, trebuie fie sa ai noroc de un ingredient care iese in evidenta imediat, ca sa-ti faci o idee relativ repede, fie sa-ti dedici mult timp testelor. A doua varianta e cea mai probabila. Testele de o partida sunt rareori concludente.

In cazul boiliesurilor, belachanul e un ingredient cu un impact puternic, iar cand am inceput sa-l testam cu ani in urma era usor de observat ca un mix cu o doza mare de pudra de belachan da rezultate foarte bune. La seminte, n-am observat o reactie la fel de evidenta, dar e adevarat ca nici n-am facut teste ca sa verific exact cat de mult conteaza belachanul.

Daca te preocupa subiectul, merita sa iti faci propriile teste, indiferent ce zic unii sau altii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: