CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Iun 18, 2019 5:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un clip despre boiliesuri critic echilibrate (wafters). Vedeti: Wafters.

Boiliesurile critic echilibrate sunt o categorie de boiliesuri de carlig care s-a dezvoltat mult in ultimii ani, ca diversitate. Raman, insa, cele mai putin intelese, datorita faptului ca au denumiri oarecum criptice din perspectiva publicului larg. Atat "critic echilibrat", cat si "wafters" sunt termeni neclari pentru multa lume.

​Am incercat sa​ explic in clip ce inseamna "critic echilibrat". Nu toate firmele au acelasi punct de vedere asupra boiliesurilor critic echilibrate - unele fac boiliesuri flotante, dar cu flotabilitate redusa, care sunt ancorate prin greutatea carligului. Altele fac boiliesuri lent scufundatoare sau pur si simplu ceva mai usoare decat boiliesurile scufundatoare obisnuite.

"Wafters" e termenul folosit de Frank Warwick pentru boiliesuri critic echilibrate, termen care a fost preluat in domeniul comercial de firmele producatoare de nada. Sensul dat de Frank Warwick pentru "wafters" este cel de boiliesuri semiflotante, care se echilibreaza (adica sunt ancorate) prin greutatea carligului.

Pentru ca ambele formule - boiliesuri "critic echilibrate" si "wafters" - suna pretentios si nu e foarte clar ce inseamna, multi pescari le inteleg gresit. Sau nu le inteleg deloc. Unii cred ca boiliesurile critic echilibrate sunt diferite de wafters. Articolele lui Frank Warwick (sau cartea lui, "Every Bit of Blue") lamuresc problema la nivel de terminologie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 24, 2019 9:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Salut,

De ceva vreme folosesc Triple N Wafters de la Bait-tech, boiliesuri excelente...unice as putea spune prin compozitia lor si care s-au dovedit de mare atractie pentru crap. Folosesc doua bile wafters de 15 mm, acestea neechilibrandu-se cu carligul sunt nevoit sa folosesc o alice de plumb pentru a le tine pe substrat rezultand practic o prezentare de tip "snowman".

Puteti da un exemplu de wafters incet scufundatoare care chiar daca sunt folosite in combinatie de doua bile sa nu ridice carligul ci sa ramana pe substrat ca un "bottom bait" uzual...diferenta facand-o doar greutatea redusa a bilelor ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 9:39 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sergiu Condrea scrie:
Puteti da un exemplu de wafters incet scufundatoare care chiar daca sunt folosite in combinatie de doua bile sa nu ridice carligul ci sa ramana pe substrat ca un "bottom bait" uzual...diferenta facand-o doar greutatea redusa a bilelor ?

​"Wafter" e un termen alternativ pentru boilies "critic echilibrat".

In principiu, boiliesurile critic echilibrate (wafters) trebuie sa fie usor flotante, ca sa se poata echilibra cu carligul. Daca sunt scufundatoare, nu se mai pune problema echilibrarii. N-ai ce sa echilibrezi...

Daca vrei boiliesuri lent scufundatoare, ti le poti face singur cu granule de pluta sau cu mix de pop-up, dar in cazul asta nu mai putem vorbi de boiliesuri critic echilibrate. Vorbim de boiliesuri de carlig scufundatoare care sunt ceva mai usoare decat boiliesurile scufundatoare obisnuite.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 10:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Inca un comentariu legat de ce inseamna boiliesuri "critic echilibrate" si cum am ajuns la expresia asta.

Englezii le numesc "critically balanced". Cand am inceput sa traduc articolele autorilor englezi pe care le-am publicat cu ani in urma in ​revista ​"Aventuri la pescuit", am dat la un moment dat peste aceste boiliesuri "critically balanced" si am constatat - la fel ca la multi alti termeni care erau complet noi pentru ​publicul nostru - ca pur si simplu nu avem un echivalent in romana.​ Mi-a revenit mie placerea sau bataia de cap sa-l gasesc.​ Asa ca am tradus "critically balanced boilies" prin "boiliesuri critic echilibrate". ​

Ca traducator, m-a interesat sa redau sensul formulei din engleza cat mai aproape de original. ​Nu mi​-am dat seama ca, in romana, chestia asta cu "critic echilibrat" nu e foarte clara la prima vedere. Cum adica echilibrat "critic"? "Critically" are alt sens in engleza decat are "critic" in romana. In engleza, sensul este de ancorare usoara, la limita. Mai corect ar fi fost sa le spun boiliesuri de carlig "usor ancorate", pentru ca despre asta e vorba. Boiliesurile sunt tinute pe fundul apei cu o greutate redusa, in primul rand greutatea carligului, spre deosebire de pop-up-uri, care sunt ancorate cu o greutate mai mare, pusa pe montura sub forma de alice sau pasta de plumb.

Pe scurt, si pop-up-urile, si boiliesurile critic echilibrate plutesc. Pop-up-urile se ancoreaza cu greutati suplimentare. Boiliesurile critic echilibrate​ se ancoreaza cu greutatea carligului.

Daca boiliesul de carlig se scufunda, nu se mai pune problema sa-l ancorezi. De asta boiliesurile critic echilibrate trebuie sa fie usor flotante, ca sa ai ce echilibra.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 3:49 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 4:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, o soluție "la fața locului", pe baltă, ca să poți regla flotabilitatea așa cum îți dorești este să combini un boilies scufundător cu un pop-up. Fie în varianta "clasică"de snowman (om de zăpadă), fie tai din fiecare (mai mult sau mai puțin) și le lipești până obții, prin teste într-o găleată cu apă sau la mal, flotabilitatea dorită, inclusiv echilibrarea (lestarea) doar cu greutatea proprie a cârligului. Cu alte cuvinte, prin această metodă, îți "critic echilibrezi" momeala așa cum îți dorești.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 9:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Da... am observat si eu ca daca combin o bila wafter cu una scufundatoare de acelasi tip (triple n) se obtine exact ce imi doream, anume critic echilibrarea mentionata anterior.

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: