CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri de carlig
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 11, 2020 6:51 pm
Mesaje: 2
Buna ziua! Mi-am rulat recent bile cu granule de pluta si pudra de ou (10%) pe mixul de Source de la Dynamite. As putea sa folosesc restul de 25 ml de parte lichida din pachet ca dip pentru aceste bile dupa ce le usuc? Si pot pastra bilele de carlig in aceste conditii pe termen lung daca le usuc bine si apoi torn peste ele cei 25 ml de parte lichida?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri de carlig
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 1:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
La boiliesurile de carlig, e bine sa incluzi in reteta niste conservant, ca sa le poti pastra fara grija. Altfel, pot mucegai.

Daca ai rulat boiliesurile fara conservant, le poti usca in jur de doua saptamani, pentru ca Source e un boilies compact, nu se usuca imediat, si atunci rezista pe termen lung daca sunt ferite de umezeala. Vor fi insa foarte tari. 

Daca vrei sa ramana moi, poti turna peste ele glicerina, care le conserva pe termen scurt (cateva saptamani). Daca vrei sa le dipuiesti, poti combina partea lichida a boiliesurilor cu glicerina. As pune 20-30% glicerina si 70-80% parte lichida.

Daca tii boiliesurile scufundate intr-un dip cu glicerina, se pot pastra multa vreme. Unele dipuri dipuri inmoaie boiliesurile, dar nu toate, depinde de lichidele folosite si de procentul de glicerina din dip. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri de carlig
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 11, 2020 6:51 pm
Mesaje: 2
Multumesc pentru raspuns!
Din pacate am uitat de conservant. Le voi usca foarte bine pana imi fac rost de glicerina.
Weekend placut!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: