CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:57 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: The Source
MesajScris: Mar Apr 21, 2020 3:54 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 12, 2020 9:29 pm
Mesaje: 2
Salut.
As avea si eu cateva intrebari despre Source.
Shelf Life sau Freezer(se gasesc mai greu,uneori nu sunt pe stoc)?
Sunt diferente notabile intre cele 2?
Shel Life trebuiesc uscate sau se folosec direct din punga?(din cate stiu varianta shelf life depinde foarte mult de apa pentru a se activa).Sa le aditivez inainte sau nu?
In timp ce Freezer sunt mai bune cand sunt uscate si apoi rehidratat.Asta din ce stiu eu.
Cele pentru carlig dipuite sau asa cum sunt?
Pot avea incredere in varianta Shelf Life pe orice balta?In conditile in care pescuiesc corect.
Tin sa mentionez ca nu am partide mai multe de 2-3 zile.de obicei 2 nopti.
Va multumesc si scuze pentru prea multe intrebari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source
MesajScris: Vin Apr 24, 2020 9:16 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Boiliesurile The Source gata facute, in forma congelata, sunt disponibile doar in Marea Britanie. Nu pot fi exportate in stare congelata.

Boiliesurile The Source gata facute care se gasesc in restul Europei, inclusiv in Romania, sunt boiliesuri "shelf life", cu conservant, care se pot pastra la temperatura ambientala - in magazin, acasa, la pescuit etc. Conform producatorului, singura diferenta intre boiliesurile congelate si cele "shelf life" este folosirea conservantului. 

Am pescuit atat cu boiliesuri The Source gata facute, cu conservant, cat si cu boiliesuri The Source rulate de mine si fie ca n-am vazut nicio diferenta de randament intre ele, fie ca am prins mai bine cu boiliesurile "shelf life". Am toata increderea in varianta "shelf life" si cred ca majoritatea celor care folosesc The Source apeleaza tot la boiliesuri "shelf life". 

Hidratarea si aditivarea boilesurilor sunt lucruri care tin de preferintele personale ale fiecarui pescar. Nu sunt obligatorii. "Activarea" inseamna cu totul altceva si e un termen pe care multa lume il intelege gresit. E o notiune introdusa in domeniul boiliesurilor in anii 90 de cateva firme (in special Mainline, dar si Nutrabaits) si indica procesul prin care enzimele incep sa lucreze in boiliesuri intr-un interval de cateva ore dupa ce au fost hidratate (daca erau proaspat rulate) sau decongelate (daca fusesera inghetate). Activarea e posibila doar in cazul boiliesurilor proaspete, care nu contin conservant. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source
MesajScris: Sâm Mai 30, 2020 11:07 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 03, 2018 8:15 pm
Mesaje: 6
Va salut d-le Vlad.Varianta solubila la Source nu se mai produce?Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source
MesajScris: Sâm Mai 30, 2020 11:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gelu, in momentul de fata, Dynamite Baits nu mai produce boiliesuri solubile. Nici The Source si nici altceva. Ramane de vazut daca va produce in viitor.

Pentru cei care vor boiliesuri Dynamite Baits solubile, solutia este sa cumpere mixul si sa si le ruleze singuri (sau sa le dea cuiva la rulat). Mixurile disponibile sunt The Source, Complex-T, Crave si Monster Tiger Nut.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source
MesajScris: Sâm Mai 30, 2020 5:25 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 03, 2018 8:15 pm
Mesaje: 6
Vlad Pavlovici scrie:
Gelu, in momentul de fata, Dynamite Baits nu mai produce boiliesuri solubile. Nici The Source si nici altceva. Ramane de vazut daca va produce in viitor.

Pentru cei care vor boiliesuri Dynamite Baits solubile, solutia este sa cumpere mixul si sa si le ruleze singuri (sau sa le dea cuiva la rulat). Mixurile disponibile sunt The Source, Complex-T, Crave si Monster Tiger Nut.

Multumesc frumos.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: