CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 4:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vad ca toata lumea prefera si dezbate fishmeal-urile, sau nah, birfish-urile daca e sa fim 100% corecti ).
Foloseste cineva birdfood-uri? Unde? De ce?
Ce face un birdfood bun?
Ceva ready-made-uri(mixuri sau bile) care au notorietate si capturi?
Retete?
Orice discutie legata de genul asta de bile e binevenita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 4:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Un birdfood:
http://www.selectbaits.com/capturi/subm ... ural-maize


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 5:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Albert scrie:
birfish-urile daca e sa fim 100% corecti .


Nu e nimic corect in "birdfish", e o bazaconie cu aspect englezesc inventata de oameni care - with all due respect - nu stiu engleza. Am explicat aici de ce: viewtopic.php?f=7&t=343&start=10.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 6:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Ok Vlad, io intelesesemn ca fishmilu' e, de fapt, birdfish. Oricum nu are asa mare importanta pentru topicul de fata(sic! :lol: ). Cu ceva raspunsuri la intrabari ma ajuti? :)
@kepsa
Un peste prins la o bila nu cred ca e relevant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 6:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pe forumul asta, are importanta sa folosim termeni corecti, ca sa ne putem intelege corect. Hope you get my drift! :)

Birdfood-urile au traditie in Anglia (si literatura scrisa despre ele s-a transmis si la noi) din cel putin doua motive: pentru ca au aparut cu ani buni inainte de fishmeal-uri, deci au avut timp sa contabilizeze multe capturi importante, si pentru ca se folosesc pentru pescuitul de iarna.

Noi nu avem pescuit de iarna, iar pentru perioada in care pescuim fishmeal-urile sunt mai eficiente, deci nu vad de ce ne-am preocupa de birdfood-uri. Ori de cate ori am folosit in paralel fishmeal-uri si birdfood-uri (cu ani in urma, n-am mai facut teste comparate de ceva timp), am prins mai bine la fishmeal. Cativa prieteni care au facut teste similare au ajuns la aceeasi concluzie. Nu trebuie luat ca regula, dar pentru mine e suficient ca sa dau cu fishmeal, nu cu birdfood.

Dintre toate mixurile de tip birdfood pe care le-am incercat, cele de la Solar mi s-au parut cele mai bune. Ma refer la boiliesuri proaspete, rulate acasa, nu la cele shelf-life, cu care n-am pescuit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 6:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Salut Albert.

"@kepsa
Un peste prins la o bila nu cred ca e relevant."

Sunt sigur, ca pana sa apara boiliesul Natural Maize, in gama produselor SelectBaits, a fost testat suficient si a avut destule capturi. Cea prezentata in articol (Ten de 19 kg) este un mic "trofeu" si ar trebui sa aratam respectul cuvenit ... celor doi protagonisti! (locatia nu cred ca are importanta).
O seara placuta.


Fişiere ataşate:
submarin-la-natural-maize-1.jpg
submarin-la-natural-maize-1.jpg [ 61.99 KiB | Vizualizat de 13212 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 7:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Natural Maize de la Select Baits a fost facut pentru pescarii de Dunare, delta si lacuri unde nu exista o mare concurenta din partea fishmeal-urilor, pescari care dau cu birdfood-uri pentru ca sunt mai ieftine decat fishmeal-urile si sunt suficient de prinzatoare pe apele lor, pentru ce vor ei sa prinda. Toti acesti pescari formeaza o categorie de public numeroasa si firmele de nada sunt interesate sa-i atraga.

La ten, intr-adevar, situatia e cu totul alta si birdfood-urile pot fi extrem de bune (tenii de pe Bazinul 8 de la Periprava se dau in vant dupa ele), dar discutia propusa de Albert cred ca era despre crap.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 10:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
@kepsa
Faptul ca nu vad la ce ma ajuta informatia din link-ul dat de tine nu inseamna ca nu respect "personajele" :) Daca acolo era descrisa o partida in care se foloseau exclusiv acele bile, explicat de ce si cum s-a procedat da..era alta treaba. Asa pot sa spun ca acel ten putea fi prins foarte bine si la plastice sau porumb. N-a fost asa da' poate sa ma contrazica cineva? :)
@ Vlad
Da, ma refer la pescuitul la crap. Anul asta vreau sa aleg niste bile birdfood cu care sa pescuiesc dupa ce anul trecut, indiferent ce fishmeal am folosit, am hranit hoarde de somni pitici. Raportul piticanii/crap nu justifica investitia :lol:
Din tot ce s-a scris pana acum am inteles ca Solar face mixuri birdfood bune. Care ar fi diferentele(sau asemanaraile), din punctul tau de vedere, intre mixurile Solar si Natural Maize de la Select?
Dupa ce te uiti sau ce te determina sa consideri un mix birdfood ca fiind bun?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 12:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Albert scrie:
Anul asta vreau sa aleg niste bile birdfood cu care sa pescuiesc dupa ce anul trecut, indiferent ce fishmeal am folosit, am hranit hoarde de somni pitici.


Nu stiu daca o sa scapi de somnul pitic cu birdfood. Ce lac e ala care merita efortul?

Solar a fost intotdeauna unul dintre liderii pietei de boilies in materie de birdfood-uri. Daca nu ma insel, unul dintre cele mai noi mixuri de la Solar, Chinese Take-Away, e tot un birdfood si inteleg ca e foarte picant. Daca as cauta un birdfood cu care sa incerc sa scap de somnul pitic, desi il suspectez ca mananca orice, as testa Chinese Take-Away, rulat acasa si uscat ca piatra.

Albert scrie:
Din tot ce s-a scris pana acum am inteles ca Solar face mixuri birdfood bune. Care ar fi diferentele(sau asemanaraile), din punctul tau de vedere, intre mixurile Solar si Natural Maize de la Select?


Natural Maize e un birdfood mai simplu (spun asta fara sa stiu ce contin mixurile de la Solar, e mai mult o presupunere) si mai ieftin - a fost gandit ca atare, din motivele pe care le-am explicat mai sus. Printre altele, nu contine palatantii si colorantii speciali care dau o nota aparte in birdfood-urile de la Solar.

Albert scrie:
Dupa ce te uiti sau ce te determina sa consideri un mix birdfood ca fiind bun?


N-ai cum sa-ti dai seama decat pe baza de teste. Alt birdfood eficient e Amber Attractor de la Nash. Am prins bine cu el in reteta cu Chocolate Malt. Mai putin eficient mi s-a parut Enervite Gold de la Nutrabaits, in sensul ca nadirea masiva cu boiliesuri rulate pe el nu parea sa dea rezultate, in schimb Enervite Gold e mixul pe care sunt facute boiliesurile Techni-Spice, care sunt considerate de multi foarte bune ca bile de atractie (nu stiu daca si in lupta cu somnul pitic).

Drept multumire ca nu ai mai pomenit de "birdfish", ai mai jos reteta originala de Techni-Spice:

500g Enervite Gold
20ml Multimino PPC
6ml Sweet Nutraspice
1ml Spice Cajouser
2g vopsea portocalie

Sper sa-ti fie utila.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles birdfood
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 1:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Eeee, alta viata. Multumesc pentru raspunsuri.
Somnul pitic chiar mananca orice dar, dupa mintea mea, o nada/momeala fara carne/peste e mai putin atractiva pentru el. Cel putin asta am observat pe propria-mi piele.
Anul trecut am incercat Techni-Spice, ready-made. A lucrat bine. Bine insemnand trasaturi mai rare dar mult mai putine pitcanii care sa ma deranjeze. A fost relaxant pescuitul cu ele comparativ cu "experienta" fishmeal.Imi place doar ca nu cred ca exista importator Nutrabaits care sa aduca bile proaspete plus ca nu cred ca se mai fabrica(cel putin pe site-ul lor nu-l mai vad).
Chinese Take-Away si Top-Banana de la Solar par a fi ceea ce-mi doresc. Nu am timp/disponibilitate sa rulez asa ca sper ca ready-made-urile vor intra in actiune anul asta. Sper doar ca cei care le aduc sa nu "inchida" robinetul. :)
Partea cu deshidratarea..hmm.. nu pot sa spun ca e determinanta. Adica piticania se agata de carlig cand rontaie o bila tare ca piatra. Ce-i drept acea bila are sanse sa ramana mai mult pe firul de par dar e loterie :lol:.
Radeti voi radeti dar va spun; peste cativa ani piticania asta va fi prezenta peste tot si-atunci sa vezi discutii pe tema asta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 119 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: