CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Lun Apr 01, 2019 7:16 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Subiectul era ulei de susan si sos de peste!!?? Si acum vorbești de dip!!?? Ca sa nu fie discuție NU sunt împotriva dipuirii
Ce înșiri tu in al doilea pahar nu sunt uleiuri si nici sos de peste si o luam pe rând:
1.Dip Meteor nu mai exista de mult (nici nu sunt sigur ca a existat si nici bile Meteor Frankfurt + Scopex si nu vorbesc de squid cu pruna, Meteorul Mioritic ). Peste Meteor se punea Red Venom care nu se mai fabrică
2.Lichid ficat ajuta, dar sa nu ai somn prin zona (eu folosesc bile cu 20% pudra de ficat)
3.Spices ce este de la CC Moore? Response Spice, Response Booster, Red Pepper Extract? Sunt mult sub Red Venom
4.Meat Protein nu mai au de mult! Eventual Pre-digeratul de peste??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Lun Apr 01, 2019 1:13 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Enescu Bogdan scrie:
Subiectul era ulei de susan si sos de peste!!??


Vad ca nu esti la curent cu subiectul dar intri ...tare in subiect ! A intrebat un coleg daca ar fi recomandata stropirea/dipuirea unor bile cu un ulei si un sos de peste...adica un dip !
https://en.wikipedia.org/wiki/Fish_sauce
Instant de la replica 2 a subiectului un alt coleg a spus ca...parerea lui e ca nu ajuta deoarece...si a exprimat argumentele lui . Apoi TOT TOPICUL s-a transformat intr-o discutie interesanta despre...atractivitate...solubilitate...etc . .

Enescu Bogdan scrie:
Ce înșiri tu in al doilea pahar nu sunt uleiuri si nici sos de peste si o luam pe rând:
1.Dip Meteor nu mai exista de mult (nici nu sunt sigur ca a existat ...


Sa le luam pe rand !
Eu inca mai am dip Meteor !
A existat ! Nu mai stau acum sa il caut si sa fac poze , cand am facut experimentul , eram in pregatirea sezonului de pescuit ...acum e in una dintre galeti .
Ceea ce ''insir eu'' :evil: , este scris cu litere destul de mari pe sticla de dip Meteor...deci nu am pus ''100 de substante'' ci doar dipul care le contine pe toate . Se pot citi in poza din link :
https://www.anglingdirect.co.uk/cc-moor ... r-bait-dip
In rest...toate cele bune , nu imi propun sa conving pe nimeni...de nimic !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 10:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am colegi de munca din Franța (sunt pescari simpli ca si mine, dar extrem de riguroși in ceea ce fac) care folosesc des sosul de peste (ei pun putina parte lichida, cu observația ca lacurile lor au densitate mare de crap). Dar doar in partea lichida si nu mai mult de 20ml, niciodată la dipuit sau o cantitate mai mare. Experiența lor le-a spus ca in compoziția parții lichide, sosul de peste are o dispersie buna atunci când temperatura apei este peste 14°C, la adâncimi mai mici 1,2m. I-am întrebat de ce nu le dipuiesc: au spus ca nu ajuta, in plus este un „atractant” care acoperă totul, de cele mai multe ori au adus pe patul de nada specii nedorite somn pitic, somn si alți răpitori.
Eu am început sa pescuiesc cu bile folosind Meteor de la CC Moore (Hobaia, Căldărușani si Doripesco). Nu se mai fabrica de aproape 10 ani, deci ce găsești tu este un fake care nu mai are nici o treaba cu rețeta inițiala (Frankfurt + Scopex fără faina de peste). Pe site lor http://www.ccmoore.com nu mai exista (de mult îți garantez)
Referitor la fotografiile cu dip sau fără dip: părerea mea de pescar parat, este ca nu au vreo mare relevanta deoarece nu poți sa pui atât de mult dip încât sa creezi o coloana atractiva daca pescuiești in ape adânci, reci, fără mult oxigen si curenți de apa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 10:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Enescu Bogdan scrie:
Am colegi de munca din Franța (sunt pescari simpli ca si mine, dar extrem de riguroși in ceea ce fac) care folosesc des sosul de peste (ei pun putina parte lichida, cu observația ca lacurile lor au densitate mare de crap). Dar doar in partea lichida si nu mai mult de 20ml, niciodată la dipuit sau o cantitate mai mare. Experiența lor le-a spus ca in compoziția parții lichide, sosul de peste are o dispersie buna atunci când temperatura apei este peste 14°C, la adâncimi mai mici 1,2m. I-am întrebat de ce nu le dipuiesc: au spus ca nu ajuta, in plus este un „atractant” care acoperă totul, de cele mai multe ori au adus pe patul de nada specii nedorite somn pitic, somn si alți răpitori.
Eu am început sa pescuiesc cu bile folosind Meteor de la CC Moore (Hobaia, Căldărușani si Doripesco). Nu se mai fabrica de aproape 10 ani, deci ce găsești tu este un fake care nu mai are nici o treaba cu rețeta inițiala (Frankfurt + Scopex fără faina de peste). Pe site lor http://www.ccmoore.com nu mai exista (de mult îți garantez)
Referitor la fotografiile cu dip sau fără dip: părerea mea de pescar parat, este ca nu au vreo mare relevanta deoarece nu poți sa pui atât de mult dip încât sa creezi o coloana atractiva daca pescuiești in ape adânci, reci, fără mult oxigen si curenți de apa

Pentru ape adânci, reci, fără mult oxigen si curenți de apa se foloseste calciu efervescent cu aroma de fructe, 2-3 pastile in saculetul solubil.
Bogdan, dupa parerea ta si a prietenilor tai din Franta, ce rol are un dip, totusi?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
După umila mea părerea prinzi peste atunci când pescuiești corect, te adaptezi bine situației si balta are si niște peste. Nu cred ca un dip așa cum ni se prezinta noua in 90% din cazuri are vreun efect. Sa nu crezi ca nu am mânjit si eu bile cu L030, Minamino, lichid de ficat, Marine 17 si diferite dipuri pentru 0 rezultate! Mai ca eu nu pot sa pescuiesc plantat!
Pun întrebare retorica de ce nu aruncam 2kg de pasta de boilies (cârlig mai popular) si pescuim lângă?
Cred ca in anumite cazuri „dipurile” tip gel combinate cu praf pot avea rezultate bune la carlig.
Pentru nadit si atracție rapida, pentru mine solubila este mult peste bila dipuita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 11:55 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
corectie:
Mai ales, ca eu nu pot sa pescuiesc plantat! Îmi este frica când sunt in barca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 12:47 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Enescu Bogdan scrie:
Experiența lor le-a spus ca in compoziția parții lichide, sosul de peste are o dispersie buna atunci când temperatura apei este peste 14°C, la adâncimi mai mici 1,2m. I-am întrebat de ce nu le dipuiesc: au spus ca nu ajuta, in plus este un „atractant” care acoperă totul, de cele mai multe ori au adus pe patul de nada specii nedorite somn pitic, somn si alți răpitori.


Cu toate discutiile...macar ajungem la ce am repetat de mai multe ori :lol: ! Deci sosul de peste/dip are dispersie si e atractant . QED ! Asta era esenta discutiei ! Ca dispersia si atractia cresc odata cu temperatura si invers proportional cu adancimea apei...e o alta discutie .

Enescu Bogdan scrie:
Nu se mai fabrica de aproape 10 ani, deci ce găsești tu este un fake care nu mai are nici o treaba cu rețeta inițiala (Frankfurt + Scopex fără faina de peste). Pe site lor http://www.ccmoore.com nu mai exista (de mult îți garantez)


Ai spus ca nu a existat , ti-am dat un link de la unul dintre cele mai importante si mai serioase magazine din Anglia ! De cand nu se mai fabrica...nu stiu...eu am luat vreo 6 bucati acum mai multi ani...si am spus ca inca mai am...cam unul si jumatate . Faptul ca il am din nou nu poate fi contestat .
Daca e fake...atunci magazinul Big Fish...vinde produse fake , eu de la ei l-am luat . Am luat sute de produse de la Big Fish si nici unul nu mi s-a parut fake !
Pana la urma ...ai ciuda pe dipul meu :lol: ? ''Nu a existat''...''nu exista''...acum e si ''fake'' :lol: ?

Enescu Bogdan scrie:
la fotografiile cu dip sau fără dip: părerea mea de pescar parat, este ca nu au vreo mare relevanta deoarece nu poți sa pui atât de mult dip încât sa creezi o coloana atractiva daca pescuiești in ape adânci, reci, fără mult oxigen si curenți de apa


Din acest motiv , pescuitul e atat de frumos , pentru ca suntem diferiti si pescuim in moduri diferite !
Dipul seamana cu machiajul femeilor...desi stim ca o tipa e ''plina'' de machiaj...tot creste puternic ''atractia'' :lol: ! Si fara...dispersie :lol: !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 1:06 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Enescu Bogdan scrie:
Pentru nadit si atracție rapida, pentru mine solubila este mult peste bila dipuita.


Depinde de partida...de durata si...cat de suprapopulata e balta ! Eu dipuiesc si solubilele :lol: . Problema cu solubilele e ca atrag mult peste mic , trebuie schimbate liniile destul de rapid iar pe un lac cu populatie piscicola medie sau redusa iti reduci sansele la pestii mari...acestia pot veni si la 24/48 de ore dupa lansare si din cate stiu nici o solubila nu rezista atat .
Unele dintre cele mai bune bile pe care le-am folosit vreodata...si care bineinteles ca nu se mai gasesc :lol: , au fost unele de la Senzor , nu mai stiu cum se numeau...care aveau o bila tare pe interior si un strat solubil la suprafata . In stratul solubil de la suprafata aveau si niste particule...cam de 0,5 mm diametru , care cand se desprindeau de pe bila...o miscau putin si plecau catre suprafata , creand o atractivitate foarte mare . Experiment facut de mine intr-un borcan mai mare . Le-am dipuit si pe acestea !
Spor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 3:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Pentru ‘’ atractant’’ tine cont de ghilimele.
Eu nu am spus ca Big Fish vinde fake (trec pe acolo o data pe luna), am spus ca Meteor nu mai exista astăzi (de mulți ani in plus)la vânzare la CC Moore deci nici la Big Fish. Acum ca tu mai ai, poate fi norocul tău!
Cu dispersia la femei nu as baga mana in foc, cine știe ce „feromoni” eliberează!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Mie Apr 03, 2019 4:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Victor Costache are perfecta dreptate in ceea ce spune . Uleiul nu poate fi detectat de catre crap si nu este un atractant . Asta nu insemna ca nu poate fi util in nada .Din punct de vedere nutritional sau mecanic ajuta .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: