CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 12:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
trebuie sa fac o corectie: pretul este in € si nu in lei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 12:22 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Chiar si asa...pretul este ok insa nu cunoastem timpul de dizolvare care pentru mine e foarte important.

Cambula se dizolva intre 5 si 20 ore si este recomandat intre aprilie si octombrie. Ideal pentru partide lungi.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 9:11 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
cred ca poti afla asta doar in testele tale, descrierile sunt mai mult orientative; 5-20 de ore e o plaja foarte mare, cred ca orice pelete extrudat de peste 14 mm il poti incadra in plaja asta


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 10:11 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Asa este, voi reveni cu informatii dupa ce le testez.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Peletele furajere ieftine nu cred ca au mai mult de o faina de peste ordinara (furajera) sau faina proteica de pasare (care este super ieftina undeva la 0,5€/kg la producător), faina de sânge si faina de soia sau gluten in cel mai bun caz. Cred ca pun un ulei vegetal, dar nu știu ce înlocuiește oul sau laptele de porumb (se poate fi înlocuit cu amidon cu gelifiere la rece dar se vor dizolva repede) Pot sa bănuiesc ca folosesc un fel de praf de collage (procedeul de extrudare ajuta legarea întărirea peletei)
Cele pentru puiet cu proteina 55% au sigur in compoziție si Protein Konzentrat sau Squid Solubil Meal deci nu vor rezista mult.
Ca s-o nu mai lungesc cred peletele făcute pentru special pentru pescuitul de crap se dizolva mult mai greu. Cele furajere este pentru ciortan-iadă (așa le-am folosit eu) in lacuri unde ai ceva densitate.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 8:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Vlad Pavlovici scrie:
Peletele extrudate neuleioase pot fi si ele aditivate cu ulei, ca sa se dizolve mai lent. Rata de dizolvare depinde de temperatura apei si de compozitie, dar in principiu peletele uleioase trebuie folosite numai in sezonul cald. In sezonul rece, unele dintre ele nu se dizolva nici intr-o saptamana (din testele facute de mine).


Cu privire la sezoane, am observat ca subiectul suscita unele discutii... Este "safe' sa asumam ca perioada aprilie-octombrie face parte din sezonul cald ? ...in conditiile in care temperaturile aerului sunt in jur de 18-19 grade ...iar ale apei se situeaza probabil undeva in jurul a 14-15 grade.

...am optat pentru peletele de halibut, ar trebui sa-mi fac probleme cu privire la folosirea lui in aprilie-mai avand in vedere ca este ceva mai uleios ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 9:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sergiu Condrea scrie:
...am optat pentru peletele de halibut, ar trebui sa-mi fac probleme cu privire la folosirea lui in aprilie-mai avand in vedere ca este ceva mai uleios ?

​Pune-le in apa de langa mal, la inceputul partidei, si vezi ce se intampla cu ele.

Daca apa e prea rece, se vor dizolva foarte incet sau nu se vor dizolva.

Daca nu esti sigur ca se dizolva, nu le folosi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 28, 2019 7:33 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Roby Solticzki scrie:
Ai dreptate, aceste pelete au fost concepute pentru hranirea diferitelor specii de pesti, nu ca sa suceasca mintea pescarilor.

:D Subscriu! Am folosit cu succes acest tip de pelete, pe care le-am aditivat cu un lichid nutritiv gen hidrolizat de krill sau de ficat. Sunt o alternativa ieftina, iar pestii le accepta cu usurinta. As zice ca le accepta chiar mai usor decat unii pescari, avand in vedere unele pareri expuse aici.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: