CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 10:54 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Va salut,

In partidele lungi pe lacuri ce necesita nadire masiva peletele pot fi o solutie eficienta cel putin dpv costuri in ideea cresterii cantitatii si diversificarii granulatiei de nada pe substrat.

Puteti indica o varianta eficienta (calitate/pret) de pelete cu dizolvare lenta (cateva ore bune) si dimensiuni intre 8mm si 14mm ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 11:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cea mai lenta rata de dizolvare o au peletele extrudate uleioase, cum sunt pelete pentru cambula (halibut pellets). Se gasesc pe mai multe dimensiuni si la mai multe firme de nada.

Ca o paranteza, termenii englezesti (halibut pellets, trout pellets) indica specia de peste pentru care sunt facute peletele. Pelete PENTRU pastrav, adica pentru hranirea pastravilor in acvacultura. Sau pentru cambula, A nu se intelege ca sunt facute DIN carne de pastrav sau de cambula.

In general, firmele de nada nu produc pelete, doar le reambaleaza, dar oferta lor e convenabila pentru multi pescari pentru ca pot cumpara pelete in cantitati mici. Producatorii de pelete sunt Coppens, Skretting, Aller Aqua si alti cativa, de la care se poate cumpara doar in vrac.

Peletele extrudate neuleioase pot fi si ele aditivate cu ulei, ca sa se dizolve mai lent. Rata de dizolvare depinde de temperatura apei si de compozitie, dar in principiu peletele uleioase trebuie folosite numai in sezonul cald. In sezonul rece, unele dintre ele nu se dizolva nici intr-o saptamana (din testele facute de mine).

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Nu stiu despre timpul de dizolvare dar folosesc de mult timp cu succes peletele Dynamite Baits Robin Red pe care le consider exceptionale .Pretul e pe undeva la jumatate fata de pretul boiliesurilor premium .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 12:29 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Tocmai am gasit o varianta atractiva din punctul meu de vedere...pelete halibut, produs in Anglia la sac de 10 kg, 16 mm, timp de dizolvare intre 5 si 20 de ore functie de temperatura apei.

Din punctul meu de vedere, decat sa nadesc cu un boilies de 14-15 mm cerealier, mai bine folosesc un pelete superior dpv nutritiv la aproximativ aceeasi dimensiune si cu un pret bun.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 1:39 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
...ma refer la un pret de 125 lei pentru 10 kg, pe care il consider eficient pentru o nada de calitate cel putin rezonabila.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 2:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Sergiu Condrea scrie:
...ma refer la un pret de 125 lei pentru 10 kg, pe care il consider eficient pentru o nada de calitate cel putin rezonabila.

Vezi ce scrie Vlad mai sus, unele se gasesc si la noi. ;) pe la 5 ron/ kg.
Grija mare insa, cele de pastrav sunt mai uleioase fata de cele de crap.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 3:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
...ma cam indoiesc ca la 5 lei kg gasesc un produs cu ingrediente de calitate, dar daca ai cunostinta de asa ceva da-mi te rog un contact.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 6:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Ai dreptate, aceste pelete au fost concepute pentru hranirea diferitelor specii de pesti, nu ca sa suceasca mintea pescarilor.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 11:15 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Poți găsii la 6lei/kg pelete Skretting, la noi găsești numai pentru păstrăv, dar atenție mare!!! plutesc, trebuie sa le înmoi si nu au dimensiuni mari (ce am văzut eu nu erau mai mari de 4mm). Au si o gama foarte buna de micro pelete GEMMA.
Dar daca vrei ceva mai ieftin si ști sa negociezi cu ei le poți lua si la 2,5lei/kg (ca nu iei 500kg):
https://www.dreamfish.ro/wp-content/upl ... m-Fish.pdf
Ca recomandare ALTERNA STURGEON 13mm (45%-50% proteina si 16% grăsimi) dar atenție este o soluție mai ieftina care poate sa meargăpe ape cu temperaturi peste 14°


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 12:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc pentru informatii !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: