CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:42 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mar Feb 12, 2019 11:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 21, 2016 9:58 pm
Mesaje: 18
Localitate: Brasov
Va salut, anul acesta am de gand sa folosesc doar bile de la Dynamite.
Fac doar partide de placere 24-72 h, pe lacuri gen Ruganesti, MV2, Peris.
Vreau sa pescuiesc cu 2 tipuri de boiles de la Dynamite, ce imi recomandați?
Vreau si 2 tipuri se pop-up care merg bine in combinația cu cele 2 tipuri de bile.
Eu ma gândeam la The Source si Fresh Squid.

_________________
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mie Feb 13, 2019 8:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
The Source e un boilies foarte bun. In general, merge pe orice lac. Fresh Squid nu se mai produce, din cate stiu. Poti sa incerci Complex-T.

In privinta pop-up-urilor, Pineapple & Banana e cel mai eficient pop-up Dynamite Baits, din experienta mea. Al doilea e Mulberry Florentine.

Toate astea sunt produse cu randament confirmat, o sa gasesti multa lume care le recomanda. Daca pescuiesti corect, sunt sigur c-o sa ai rezultate cu ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mie Feb 13, 2019 9:54 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Îți recomand The Source și Complex-T. Cu primul pescuiesc de... nu mai știu când. Complex-T folosesc de când a apărut. Ar fi indicat să nădești cu diferite mărimi (ex. 12mm, 15mm, 18mm, 20mm). Nu neapărat toate cele patru dar măcar două dintre ele. De regulă, merg pe 15mm și 20mm.

Ținând cont că urmează să faci partide scurte și medii, n-ar strica, mai ales pentru începutul de sezon, să folosești și solubile (boilies și/sau pastă). Tot pentru un plus de atracție, mai poți face următoarele lucruri (oricare dintre ele sau împreună):
  1. tai boilies-urile pe jumătate (în special pe cele de diametru mai mare) folosind un cutter normal sau ceva specializat (cum ar fi Kutter de la Korda)
  2. cu minim o săptămâna înaintea partidei deschizi punga resigilabilă, torni (dar fără să exagerezi) lichid atractant rehidratant din gama respectivă (The Source sau Complex-T), închizi punga și le agiți puțin ca să se distribuie lichidul.

În privința pop-up-urilor, dacă vrei "contrast" pe zona nădită, îți recomand Pineapple & Banana și Mulberry Florentine. Totuși, au fost cazuri în care am avut randament mai bun la pop-up-urile de culoarea boilies-urilor din gama respectivă sau la cele scufundătoare, întărite (hardened).

Tot legat de pop-up-uri, aștept să le văd la treabă pe noile Hit N' Run. Sunt curios cum vor fi în comparație cu "banana și ananasul" și "duda". :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mie Feb 13, 2019 12:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 21, 2016 9:58 pm
Mesaje: 18
Localitate: Brasov
Multumesc, pentru prima partidă de anul acesta o sa incep cu The Source. O sa iau varianta de 15mm si 20mm.
Prima partidă în fiecare an o fac pe lacul Ruganesti. Acum 2 ani intra doar la 2 bile de 16mm, anul trecut doar la 2 bile de 20mm, altfel nu aveam trăsătură.

O sa iau cele 2 sortimente de pop-up pe care mi lea-ti spus dar o sa am de rezervă și pop-up The Source.

Anul acesta o sa merg doar pe Dynamite, m-am cam saturat sa incerc fel si fel de bile...

Multumesc!

_________________
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Lun Feb 18, 2019 11:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 21, 2016 9:58 pm
Mesaje: 18
Localitate: Brasov
În combinație cu bile de 15mm si 20mm ce dimensiune recomandați la pop-up?

_________________
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mar Feb 19, 2019 8:42 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
Ursu Florin scrie:
În combinație cu bile de 15mm si 20mm ce dimensiune recomandați la pop-up?

in cazul meu, la Source de 20mm trebuie sa tai din pop-up-ul Pineapple&Banana de 15mm , altfel pluteste snowman-ul

referitor la sfaturile lui Victor de mai sus, eu ti-as recomanda prudenta dupa ce se incalzeste apa, The Source scos din punga e foarte atractiv, de multe ori va trebui sa le usuci chiar daca faci partide scurte


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mar Feb 19, 2019 8:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ursu Florin scrie:
În combinație cu bile de 15mm si 20mm ce dimensiune recomandați la pop-up?

Pentru snowman, incearca boilies de 20mm cu pop-up de 15mm si boilies de 15mm cu pop-up de 12mm.

Daca pop-up-urile sunt prea flotante si tind sa ridice boiliesul, ai mai multe solutii. Poti sa tai din pop-up (solutia cea mai rapida) sau sa dipuiesti boiliesul, ca sa devina mai greu (trebuie facut din timp, poate dura cateva zile sau chiar saptamani).

Alta solutie este sa-ti rulezi niste boiliesuri de carlig pe mix de Source, pe diametrul pe care stii ca il folosesti cel mai des. De exemplu, iti rulezi boiliesuri de 16mm si eventual le customizezi ca sa devina putin mai grele si atunci se vor echilibra perfect cu un pop-up de 12mm. Customizarea iti permite sa incerci si alte lucruri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles/PopUp Dynamite
MesajScris: Mar Feb 19, 2019 9:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ursu Florin scrie:
În combinație cu bile de 15mm si 20mm ce dimensiune recomandați la pop-up?
Dacă prin combinație te referi la snowman, primul lucru pe care ți-l recomand este să folosești varianta întărită (hardened) pentru boilies. Astfel, scade riscul să rămâi la cârlig doar cu pop-up-ul (dacă, de exemplu, este multă agitație pe zonă făcută de pești de talie mică).

Având în vedere că bila scufundătoare poate fi de diametru și greutate diferite și, totodată, flotabilitatea pop-up-ului poate varia de la un tip la altul, fac a doua recomandare: să testezi montura la mal sau într-o găleată cu apă pentru a te asigura că snowman-ul stă așa cum îți dorești.

Combinațiile care s-ar putea să meargă direct - cum am spus, în funcție de boilies-ul și pop-up-ul folosite - sunt boilies scufundător de 20mm cu pop-up de 15mm sau chiar 10mm și boilies scufundător de 15mm cu pop-up de 10mm.

Totuși, dacă vezi că snowman-ul nu stă așa cum ai vrea, poți tăia din pop-up, din boilies, din ambele (punând un "capac" flotant boilies-ului) sau poți lesta snowman-ul cu o alică de plumb poziționată pe firul de păr imediat sub boilies (care poate fi și pe post de opritor). Sau, în loc de alică, poți aplica puțin putty pe sau sub stopper.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: