CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta cu Belachan
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 9:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 18, 2017 9:23 pm
Mesaje: 2
Clo 100 g
Gris 100 g
Soia 100 g
Lt 94 200 g
Predigerata 100 g
Robin Red 100 g
Wpc 100 g
Pudra de ou 50 g
Kril 50 g
Belachan pudra 100 g
O parere de la cei mai experimentati .
Credeti ca se ruleaza sau mai trebuie sa modific ceva
Toate incredientele le cumpar de pe situ oficial cc moore


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 12:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Probabil ca reteta ta se va rula, ​chiar daca nu foarte bine.

Se pot face tot felul de modificari, daca vrei. Depinde in ce directie vrei sa mergi - vrei sa se ruleze cat mai usor, sa coste cat mai putin, sa aiba cat mai putine ingrediente etc.

Exista pe site si pe forum o multime de retete cu belachan. E unul dintre cele mai dezbatute subiecte in materie de nade. Reteta ta nu aduce nimic in plus fata de alte retete, e facuta pe un model cunoscut (20%​faina de peste, 10% ​faina de peste predigerata, 10% ​pudra de belachan), asa ca poate ar fi mai simplu sa folosesti retete verificate, ca sa nu mai pierzi timp si bani facand experiente.

Daca vrei sa lucrezi cu ingrediente CC Moore, exista cateva retete cu belachan date chiar de CC Moore, pe care le poti urma. Doua dintre ele sunt prezentate de Ian Moore aici: Retete de boiliesuri cu belachan. Alta reteta ​cu belachan ​data ​​de CC Moore e cea de mai jos:

400kg Standard Fish Meal
​100g Pre-Digested Fish Meal
​1​00g Soya Flour
50g Whole Egg Powder
50g Blood Plasma
​1​50g Semolina
​140​g Belachan Powder
​1​0g Pure Betaine

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 2:33 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 18, 2017 9:23 pm
Mesaje: 2
Mulțumesc Vlad pentru răspuns și sugestii
Ce ar trebui sa modific pentru a nu întâmpină probleme la rulare
Pentru satisfacția personal am hotărât sa structureze un mix din lipsa de expierenta se vede și rezultatul prin preț și probabil și răspunsul peștelui nu voi ști pana ce nu ajung pe malul apei, din privința produselor CC Moore am ales pentru ca locuiesc în Anglia și as avea acces la produse direct de pe situ oficial fără intermediari și aici nu fac aluzie directa la nimeni dar e vb de confort psihic ca voi cumpăra produse de calitate
As avea nevoie și de puțin ajutor în privința părții lichide pe lângă belachan lichid și bine înțeles ou . Mulțumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 6:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
​E posibil ca doza ridicata de elemente solubile sa faca mixul greu de rulat.

Poti sa adaptezi mixul ca sa se ruleze usor, dar nu asta e scopul. Scopul e sa prinda cat mai bine. Elementele solubile din mix sunt elementele de atractie, deci a renunta la o parte dintre ele ca sa faci mixul usor de rulat are si avantaje, si dezavantaje.

Daca esti la inceput cu mixurile, e mai prudent sa pleci de la o reteta verificata si sa lucrezi pe ea. Tine cont de specificul lacului pe care pescuiesti, de temperatura apei, de durata partidei, de presiunea pescarilor. Mi-as lua cat mai multe informatii despre lac inainte sa ma hotarasc pentru o anumita reteta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 7:59 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 10, 2019 4:25 pm
Mesaje: 1
va salut, pentru noul sezon de pescuit vreau sa incerc o reteta de boilis cu belacean, am citit mai multe retete pe acest forum si am ramas la urmatoarea reteta:

Mix
10% faina de soia
10% Nectarblend
10% C.L.O
10% Gris
20% Faina peste Lt
10% Faina Belachan
5% Faina pregiderata CPSP
10% Robin red
10% WPC 80%
2% GLM
3% Pudra de Chilli


Partea lichida
Max Amino 30 ml
Lo30 30ml
Aroma Squid and Octopus 6ml
Aroma fructa 2ml
bloc belachan 25g

rog colegi de forum sa ma ajute si pe mine daca mai trebuie modificata reteta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 9:20 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
De dat sfaturi pe banii altora este cel mai simplu lucru !
Trebuie întâi sa te hotărăști ce vrei, squid +fructa si ca atractant belachan /belachan cu fructa (am văzut cu mandarina) sau belachan cu squid. Nu sunt expert dar sa le pui pe toate nu știu daca funcționează.
GLM 2% cred ca sunt bani aruncați in apa, poți sa pui 2% GLM full fat (GLM nedegresat) dar costa 45lei/100g. O alta problema este sa le amesteci corect.
Daca ști/poți sa pescuiești precis (adică plantat) si vrei belachan, cred ca rețeta data de Dl Pavlovici este buna, daca ai mai rulat bile pana acum (este un mix la limita legării) . La partea lichida eu cred ca mai poți sa pui 30ml de lichid de ficat si ca aroma 3ml de squid


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 9:21 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Reteta e putin prea complicata si poate si cam scumpa.

Poti sa renunti la Robin Red, nu cred ca te ajuta cu nimic. Am testat retete de Belachan si cu 20% Robin Red si n-am observat nicio diferenta fata de aceleasi retete fara Robin Red. Belachanul era cel care conta.

Subliniez ca asta e doar experienta mea, altii pot avea cu totul alta opinie, insa Robin Red e un ingredient scump si trebuie sa te convingi ca merita folosit. Daca vrei sa fii sigur, testeaza reteta si cu Robin Red, si fara Robin Red si vezi ce parere are si pestele.

Alta observatie e ca nu ai de ce sa folosesti si Nectarblend, si CLO. Foloseste unul singur. Incearca:

300g LT94
100g CPSP 90
100g Belachan Powder
200g CLO
100g Gris
100g Soia
50g WPC
30g Chilli
20g GLM

In partea lichida, nu ai nevoie de arome. Nu toate retetele trebuie sa contina "squid cu fructa". Pune 50g de belachan si e suficient.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta cu Belachan
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 9:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
mario75 scrie:
va salut, pentru noul sezon de pescuit vreau sa incerc o reteta de boilis cu belacean, am citit mai multe retete pe acest forum si am ramas la urmatoarea reteta:

Mix
10% faina de soia
10% Nectarblend
10% C.L.O
10% Gris
20% Faina peste Lt
10% Faina Belachan
5% Faina pregiderata CPSP
10% Robin red
10% WPC 80%
2% GLM
3% Pudra de Chilli


Partea lichida
Max Amino 30 ml
Lo30 30ml
Aroma Squid and Octopus 6ml
Aroma fructa 2ml
bloc belachan 25g

rog colegi de forum sa ma ajute si pe mine daca mai trebuie modificata reteta



Parerea mea este ca nu ai nevoie in reteta si de Robin red (mai reduci costurile), belachanul fiind suficient ca si atractant in boilies, bineinteles alaturi de alte ingrediente din reteta.
Astfel cele 10% se pot distribui in functie de cum se leaga mixul, adaugand 5-10% la faina LT si/sau la elementele de legatura (ex. 15% CLO in loc de 10%).

Poti de asemenea sa mai reduci procentajul de elemente solubile pentru a nu risca un mix lipicios si o bila lipsita de fermitate (ex. doar 5% WPC). Cele 5% ramase le adaugi exact cum am explicat anterior.

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: