CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Sâm Oct 13, 2018 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Buna Vlad,

Te rog frumos sa imi spui, daca stii, care era procentul de arome in boiliesul Meteor, stiu de la tine ca era frankfurter cu scopex. Sau cum ai face tu aceasta combinatie de arome. Ulterior pentru piata din Romania s-a facut squid cu pruna care era in proportie de 5ml squid, 5ml pruna.

Multumesc anticipat !!

Îmi cer scuze membrilor forumului, pentru că întrebarea este adresată direct lui Vlad

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Sâm Oct 13, 2018 12:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Varianta de Meteor facuta in 2010 pentru piata din Romania era aditivata cu Squid, Plum & BPO. Proportiile pe 100ml de parte lichida erau:

5ml Squid Essence
5ml Plum Essence
1ml Black Pepper Oil

Pentru varianta cu Frankfurter si Scopex, daca as vrea sa ma apropii cat mai mult de reteta originala (pe care n-o cunosc, doar o pot presupune), as incerca urmatoarea formula:

25ml Liquid Yeast
25ml L030
25ml Liquid Liver
25ml Red Venom
7ml Frankfurter
3ml Scopex

Reteta de Meteor folosea o combinatie de patru lichide nutritive (drojdie lichida, ficat lichid, L030 si Red Venom), plus cele doua arome. Aroma de frankfurter domina aroma de scopex. Scopexul era (aproape) insesizabil.

Ca dip, as folosi 80% parte lichida de Meteor si 20% glicerina.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Sâm Oct 13, 2018 2:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Mulțumesc frumos de răspuns. Partea lichida așa o gândisem și eu numai că în loc de Red Venom o sa pun 25 gr de Robin Red in ea și că aroma o sa merg 5 cu 2 deoarece eu folosesc arome mai concentrate.

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Sâm Oct 13, 2018 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Adica in loc de 7 cu 3 tu mergi cu 5 cu 2 pentru ca folosesti aromele mai concentrate .....interesant mod de a concentra aromele :D :D :D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Dum Oct 14, 2018 12:59 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
shahjaban scrie:
Adica in loc de 7 cu 3 tu mergi cu 5 cu 2 pentru ca folosesti aromele mai concentrate .....interesant mod de a concentra aromele :D :D :D


Ca să înțelegi ceea ce am vrut sa spun :
Daca pe aroma ccmoore mergi 7 cu 3 , eu ce aroma folosesc trebuie sa merg undeva la 5 cu 2, adică aromele ce le folosesc sunt de concentrație mai mare .
Daca nici așa nu înțelegi, facem lecții și de chimie, plecând de la calitatea solvenților si a tipurilor de esente aromatice folosite, etc

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Dum Oct 14, 2018 8:53 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Doar o părere (eu am început sa pescuiesc cu varianta Meteor UK după care cu Meteor RO):
Varianta cea mai apropiata de Red Venom (momentan nu se mai produce) este Red Pepper Extract
Daca vrei și mai ieftin Response Spice cu amendamentul ca este mai mult un lichide de hidratare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Dum Oct 14, 2018 9:01 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu stim in ce proportii erau folosite aromele in partea lichida de Meteor.

Am propus formula cu 7ml Frankfurter si 3ml Scopex pentru ca retetele CC Moore foloseau frecvent 10ml de aroma in partea lichida. De exemplu, CC Moore a publicat o alta reteta pentru Meteor (botezata Meteor Smoked Sausage) cu 8ml Frankfurter si 2ml Smoked Herring Essence.

La fel de bine putea fi 8ml Frankfurter cu 2ml Scopex. Ma indoiesc ca are mare importanta daca e 7 cu 3 sau 8 cu 2.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Sâm Mai 30, 2020 5:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 03, 2018 8:15 pm
Mesaje: 6
Vlad Pavlovici scrie:
Varianta de Meteor facuta in 2010 pentru piata din Romania era aditivata cu Squid, Plum & BPO. Proportiile pe 100ml de parte lichida erau:

5ml Squid Essence
5ml Plum Essence
1ml Black Pepper Oil

Pentru varianta cu Frankfurter si Scopex, daca as vrea sa ma apropii cat mai mult de reteta originala (pe care n-o cunosc, doar o pot presupune), as incerca urmatoarea formula:

25ml Liquid Yeast
25ml L030
25ml Liquid Liver
25ml Red Venom
7ml Frankfurter
3ml Scopex

Reteta de Meteor folosea o combinatie de patru lichide nutritive (drojdie lichida, ficat lichid, L030 si Red Venom), plus cele doua arome. Aroma de frankfurter domina aroma de scopex. Scopexul era (aproape) insesizabil.

Ca dip, as folosi 80% parte lichida de Meteor si 20% glicerina.

Va salut din nou.D-le Vlad,dupa parerea dv.aceasta parte lichida cu ce mix s-ar preta cel mai bine din gama vasta existenta pe piata?Sa merg pe SelectBaits sau pe alta firma?Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Sâm Mai 30, 2020 8:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gelu, nu stiu daca ai cum sa produci partea lichida folosita la Meteor. O parte dintre ingrediente nu mai sunt disponibile.

Daca totusi o poti produce, foloseste-o cu orice mix de tip fishmeal in care ai incredere. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aroma boilies Meteor
MesajScris: Dum Mai 31, 2020 6:51 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 03, 2018 8:15 pm
Mesaje: 6
Vlad Pavlovici scrie:
Gelu, nu stiu daca ai cum sa produci partea lichida folosita la Meteor. O parte dintre ingrediente nu mai sunt disponibile.

Daca totusi o poti produce, foloseste-o cu orice mix de tip fishmeal in care ai incredere. 

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: