CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 8:44 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Adrian1 am niste observații:
1. îți lipsesc 50g
2. Ai 550g de substanțe care nu leagă 300LT94+50CPSP+50krill+50Kelp+100belachan deci cele 50g trebuie sa te gândești sa fie din categoria soia/CLO/selmolina ca sa ajungi la o proporție 55%/45% legătura daca nu ai mai rulat este un pic la limita
3. Am făcut un calcul la cat de costa kg de boilies (am pus de la mine 150g soia, si extractul de somon am considerat cel de la Baitshop altul nu știu) ajungi pe la 28,3lei/kg de boilies daca faci 20kg/mix si 30,5 daca faci 10kg mix
Daca ar fi după capul meu as pune pudra ficat in locul celor 50g lipsa care pot înlocui parțial lipsa Robin Red prețul ar creste cu 1,25lei/kg bile
Rămân la părerea ca bila are probleme pe ape reci


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 9:30 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
De ce are probleme pe apa rece ?
In partea lichida vreau sa mai adaug 2-3ml ulei sa fie mai usor de rulat


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Bila difuzează greu sau deloc acele substanțe pe care crapul poate sa le detecteze.
La fel si uleiul.
Mulți pescari vorbesc de uleiul de somon, de la început am avut anumite reticențe, in farmacie costa 125lei/250ml iar de unde cumpăram este 32lei/500ml. Am întrebat in stânga si in dreapta, si am găsit niste răspunsuri: este de mai multe calități, cel extra virgin (adică presat la rece nu foarte tare) si cu mediu de lucru controlat (care sa evite contaminarea) reprezintă 3% din uleiul fabricat, virgin încă 4% (se mai presează o data) . Pentru restul se toarnă hidrocarbura (benzen in principal) se amesteca bine si se da prin centrifuga (care are totuși are o sita din sarma de platina) si este de 10 ori mai ieftin. Si procedeul se aplica de încă 2 ori astfel încât sa se extragă pana la 75% din ulei.
Din experiența mea ce cumpăram noi este foarte bun când apa este peste 12°C, in rest am dubii mari, dar pot sa mă înșel.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 5:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Enescu Bogdan scrie:
Bila difuzează greu sau deloc acele substanțe pe care crapul poate sa le detecteze.
La fel si uleiul.
Mulți pescari vorbesc de uleiul de somon, de la început am avut anumite reticențe, in farmacie costa 125lei/250ml iar de unde cumpăram este 32lei/500ml. Am întrebat in stânga si in dreapta, si am găsit niste răspunsuri: este de mai multe calități, cel extra virgin (adică presat la rece nu foarte tare) si cu mediu de lucru controlat (care sa evite contaminarea) reprezintă 3% din uleiul fabricat, virgin încă 4% (se mai presează o data) . Pentru restul se toarnă hidrocarbura (benzen in principal) se amesteca bine si se da prin centrifuga (care are totuși are o sita din sarma de platina) si este de 10 ori mai ieftin. Si procedeul se aplica de încă 2 ori astfel încât sa se extragă pana la 75% din ulei.
Din experiența mea ce cumpăram noi este foarte bun când apa este peste 12°C, in rest am dubii mari, dar pot sa mă înșel.


Salut Bogdan ,

Intr-adevar , exista foarte multe calitati cand vine vorba de uleiul de somon , exista si falsuri , adica ulei de peste de slaba calitate (culoare neagra) care se vinde ca ulei de somon , din punctul meu de vedere insa un aspect este foarte important : pentru crap cea mai buna sursa de energie posibila este grasimea , pe care o metabolizeaza mult mai repede decat carbohidratii (spre deosebire de om), motiv pentru care nu neglijez deloc fainurile cu aport substantial de grasimi in momentul in care imi costruiesc o reteta (krill, alune tigrate, robin red, lt94, etc.) si mai ales uleiul de somon , din care nu e nevoie neaparat de cantitati mari , ajung si 15ml, dar e bine sa fie, plus ca ajuta si din punct de vedere mecanic. In ceea ce priveste pretul uleiului , probabil depinde prin cate maini trece, cat costa ambalajul, care este bugetul de marketing pentru produsul respectiv si care este marja de adaos cu care distribuitorul lucreaza. Spre exemplu uleiul de somon aflat in paleta noastra de produse este ulei Virgin , se numeste Salmoil® si este produs de Biomega , o firma din Norvegia . Ceea ce il deosebeste este faptul ca este produs pe vas , in maxim 48h de la capturarea somonului si este un produs de tip "food grade" , iar pretul este unul putin mai mic decat cel mentionat de tine , probabil diferenta o face ca noi achizitionam bulk in canistre de 25 L nu in sticle de 250ml.

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 6:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Salut Marian,

Rețeta lui Adrian1 conține: Faina de krill artic conține foarte multa grăsime 18-29%, LT94 11,5%, WPC 7,5%, soia si CPSP 5% sluis CLO 6-12,5% la care mai pune 50ml de Extract lichid Hidrolizat de Somon care are si el vreo 5% ulei de somon. Personal cred ca este suficienta grăsime pentru un pescuit de sfârșit de octombrie, început de noiembrie, când apa este rece si cu densitatea mare, astfel dispersia este îngreunata când exista multa grăsime.
Rețeta mai are o relativa problema: crapul are nevoie de căldura pentru digestie, daca nu are acest lucru trebuie ajutat. Adrian1 nu are mare lucru ca sa ajute digestia: Minamino, drojdie sau in cel mai rău caz fenugreek. Personal cred ca un lichid hidrolizat de drojdie este mai bun decât uleiul de somon când apa scade sub 12
Am văzut uleiul vostru de la Biomega si îmi face cu ochiul de vreun an (dar mai am in stoc tot de la ei ulei de cod)
Informațiile pe care le am sunt tot de la Biomega. Uleiul lor de cea mai buna calitate ajunge in industria farmaceutica si cosmetica, după care urmează produsele alimentare si nade, restul in zootehnie (cea mai mare parte 80%). Tot ei mi-au spus ca mai bun ar fi uleiul de ficat de cod (vorbesc de boilies)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 7:52 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
Sa inteleg ca reteta e buna pe vreme rece . Pentru sezonul canicular ce se schimba la ea ?
Acest mix vreau sa il rulez atunci cand stiu ca are de toate si ma pot apuca de cumparat ingredientele. Nu ma grabesc sa le rulez de aceea astept si alte pareri.
Vreau un boilies in care sa am incredere pe carpodromuri in orice anotimp fie el tare sau solubil. Prima data vreau sa il testez pe Moara Vlasiei 2 si Hermes Peris. Nu doresc ca acest boilies sa imi aduca bani ci doar satisfactia ca este home made si nu cumparat de la alti producatori. Ingredientele sunt destule pt toti nu doar pt x bait, y bait , z bait care isi expun marfa proaspata sau mai putin proaspata pe rafturi, frumos ambalata.
E suficient sa prind un peste cu bila facuta de mine si sunt in al 9-lea cer ...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 8:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Adrian1 si eu pescuiesc pe carpodrom, mă urc cu greu in barca (îmi este frica), cu navomodelul nu ești precis trebuie sa iei balta la „ pipăit” cu sonarul si bățul ca sa găsești locul corespunzător si sa pescuiești fix acolo
Sincer nu cred ca rețeta va fi folositoare pe un carpodrom, dar poate ceilalți cu mai multa experiență ne ajuta! După mine se pretează mai mult la plantat sezonul de vara iunie-septembrie
Prima mea rețeta a fost cu belachan, devastatoare ca si cantități prinse, dar peștii nu erau mari 3-8kg pe orice balta m-am dus de asemenea pe Olt de la Malul Roșu pana la Izbiceni:
200g LT94
100g baton belchan (pe atunci nu se găsea praf ca sa ies mai ieftin cumpăram de la Dragonul Roșu aveam pe cineva care îmi aducea un kg la 75lei, chestia asta urat mirositoare se mănâncă la ei, am gustat-o, ce sa zic daca vrei sa dai tot afara folosește-o cu încredere )
100g G60 (Super Gold)
100g Robin Red
150g faina soia
100g gris solubil (nu se mai găsește)
150g Super Red
100g WPC 80
50ml Lichid LO30 (era altceva, rețeta inițiala a fost schimbata)
30ml Lichid belachan Cpk(a disparut si asta)
25ml CSL
50ml Betaina Senzor exista o chestie lichida ieftina (5lei/150ml)
Au dispărut niște substanțe, am încercat sa o fac sa prindă pești mai mari am tot înlocuit dar nu a mai funcționat constant așa ca de un am renunțat la belachan. Am prins pești mai mari, dar nu ceva de luat in seama


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 9:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
trebuie sa fac o corectie la partea lichida, am gasit arhiva:
20ml Amino PPC de la Procarp (nu o mai au, parea un lichid facut din splina de porc)
30ml Lichid LO30 (era altceva, rețeta inițiala a fost schimbata)

30ml Lichid belachan Cpk(a disparut si asta)
25ml CSL
50ml Betaina Senzor exista o chestie lichida ieftina (5lei/150ml)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 25, 2018 5:34 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
Ca sa fac un boilies cu squid schimb pudra de belachan cu faina de squid si cu o stropeala de fruct ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 25, 2018 6:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
După părerea mea nu este bine sa amesteci faina de squid cu cea de krill, acum la „moda’” este cea de krill cred ca motivul principal este conținutul ridicat de grăsime. Rețeta scrisa de domnul Visoianu (boilies Delta) ar trebui sa meargă cam peste tot. Apoi in funcție de rezultat poți sa o mai îmbunătățești, in loc de Paprika sa pui Robin Red, un 3g de Addaroma in partea lichida.....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: