CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Sep 04, 2018 12:44 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Pozele cu coca. Dupa cum se vede are destul de la multe seminte de la Sluis CLO. Tocmai de aceea pe viitor voi diminua cantitatea de CLO. Ramane sa vad ce sa adaug pentru a inlocui o parte din CLO, ma gandesc la condimente


Fişiere ataşate:
Image-1.jpg
Image-1.jpg [ 88.46 KiB | Vizualizat de 7705 ori ]
Image1.jpg
Image1.jpg [ 118.45 KiB | Vizualizat de 7705 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Sep 04, 2018 2:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Fire întinse!
Nu schimba nimic, amesteca mai bine mixul înainte de rulare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Vin Oct 12, 2018 9:22 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Andrei funcționează?
Si mă interesează (daca vrei) sa-mi spui si unde le-ai încercat.
Eu folosesc ficat+cranberry pe carpodrom si chiar sunt interesat de rezultat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 8:42 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Enescu Bogdan scrie:
Andrei funcționează?
Si mă interesează (daca vrei) sa-mi spui si unde le-ai încercat.
Eu folosesc ficat+cranberry pe carpodrom si chiar sunt interesat de rezultat

Salut. Scuze de răspuns întârziat. Am încercat bilele doar in o partida destul de atipica după care nu pot neaparat trage concluzii. Am fost la casa pestiilor in Sannicolau Mare, Jud. Timiș. O balta mică dar cu peste mult și destul de mare. Problema a fost ca pe balta nu sa prins aproape deloc in condițiile in care eram doar pescari care frecventam des balta. Am prins 2 sau 3 pesti in 48h. In rest sa prins câte 1 peste Per pescar Inafara de colegul meu care a luat 5 bucăți el pescuind cu niște bile ready made de atracție pot spune (Squid cu căpșuna plin de robin red). Problema mea a fost de solubilitatea bilei care se desfacea destul de repede având in vedere ca apa nu a fost foarte calda la fund. Iau in considerare doua posibile cauze: fierberea la aburi sau folosirea a 100 ml parte lichida cu doar 7 oua medii. Pot sa spun ca pentru atracție era foarte Ok modul in care lucra bila însă nu asta doream. Vreau sa am la carlig o bila care o pot tine liniștit minim 24h sau chiar mai mult fără sa se înmoaie. Pot sa spun ca in rest sunt încântat de bila, dar voi încerca sa le fierb clasic sau sa scad partea lichida și sa suplimentez cu oua diferența. La nivel de aroma am încercat sa adaug la o parte din mix aroma de liver de la ccmoore dar sincer nu ma încântat comparativ cu cele fără aroma, așa ca sigur voi renunța cu totu la aroma


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 8:38 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Salut Andrei,

Eu pescuiesc cel mai mult pe Doripesco (vorbesc de partide 48 maxim 72h cu colegii de munca luam toata balta si facem o Brăila pe o bere de 2-4 ori pe an, nu am timp mai mult, in rest in balta mea si eventual încă 3-4 partide pe bălti mici 3-5ha (partide intre 8-24h), prietenii mai ajung pe Corbu si Periș) numai de pe mal fără sa plantam, deci naditul nu este foarte precis. Bilele fierte la abur, cum le facem noi, așa se comporta (nu pierdem sau pierdem foarte putina substanță solubila), la stilul meu de pescuit sa zic ca mă avantajează un pic.
In principiu pot sa spun ca la "pretențiile" mele (nu caut marea captura prindem frecvent pești de peste 12kg dar nu mult mai mari) funcționează DAR cu amendamentul ca aduc caras, plătica si somn in zona patului de nada ceea ce nu este tocmai OK.
Le-am fiert si in apa, nu mai este acelaşi lucru, deci mai trebuie lucrat daca trebuie sa pescuiești plantat cred ca așa cum ai spus tu nu te avantajează. Bila mea de 22mm după 5ore ajunge la 18-19mm fără sa se dezintegreze (din 22mm ajunge la 24-25mm după care se decojește, mijlocul îmi rămâne tot timpul)
Noi facem 90kg mix pe an ceea ce înseamnă 130kg mă costa 33lei/kg bile in transe de 30kg mix/zi (atât putem face într-o zi 3 persoane) deci de la început le fac sa se lege ușor rețeta este următoarea (nu te speria de procentaj este făcută din 15kg substanțe care leagă si 15kg care nu leagă astfel încât sa nu rămân cu lichide si substanțe după ce le cumpăr )
66,66g faina de Krill Artic (2kg)
66,66g CPSP (2kg)
200g LT94 (6kg)
66,66g Robin Red (2kg)
33,33g Paprika Smoked (1kg)
66,66g faina varec (2kg)
100g Selmolina (3kg)
100g Sluis CLO Holland (3kg)
100g faina de soia (3kg)
33,33g WPC80 (1kg)
33,33g Caseina acida (1kg)
33,33g Hemoglobina (1kg)
100g Pudra ficat

Partea lichida
25ml (0,75ml) Minamino (nu am alt laxativ disponibil in rețetă)
33,33ml Lichid Ficat (1l)
33,33ml Red Pepper (1l)
33,33ml Beta Stim liquid (1l)
33,33ml Salmon Amino (1l)
3,33ml Aroma Ficat Spotted Fin (100ml)
1,66ml Aroma cranberry (50ml)

Bila de cârlig este un pic diferita, luam 800g din mixul de baza la care punem 100g GLM full fat (GLM degresat) si 100g de hidrolizat de ficat in partea lichida mai pun Stimulin Amino, rulatul este un chin.
O alta bila care funcționează cu bila mea este Source
Oricum mă gândesc cum sa mai reduc prețul trebuie sa câștig 2lei/kg bila si sa o fac mai puțin atractiva:
1. cred ca reduc drastic partea lichida la 80ml dar păstrez cantitatea de aroma.
2. sa mai scot din partea solubila cred ca voi rămâne numai cu caseina acida
3. sa mai scot din partea solubila sa scad cantitatea de pudra si sa o înlocuiesc cu faina de ficat
Daca îmi vine ceva in minte îți semnalez.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 2:51 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salut,

Cum spuneam, eu exact asta nu vreau: sa mi se exfolieze asa repede bila. Vreau sa o pot lasa cel putin 24 de ore si sa fiu linistit ca este in stare initiala. Acum stiind de solubilitatea asta data de fierberea la aburi, probabil voi profita de ea si o parte din bile voi continua sa le fac la abur pentru atractie, in special pentru inceputul partidei.

Referitor la ce spuneai de aroma, eu nu sunt fan arome deci nu pot comenta.

Pare interesanta reteta ta, insa as avea doua intrebari:
- de ce folosesti si wpc si hemoglobina? nu ar trebui sa aiba acelasi rol ambele (de liant si intaritor)?
- care e rolul caseinei acide in mix?

Mersi fain de raspuns si fire intinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Bună seara,

Deși știu că o să îmi sara multi in cap, personal nu am văzut diferente notabile , in teste efectuate timp de 2 ani, pe bălți mai sălbatice si carpodroame, intre fiertul la aburi și cel clasic. Trăsăturile au fost cam aceleasi. Subiectul a fost foarte discutat mai demult pe forum. Părerile sunt împărțite. Exact că la mașini.
Ce mașina e mai buna: Audi, BMW, Mercedes. Fiecare cu păsărică lui. Eu de vreo 2 ani fierb clasic. Acum iar o să fie destui care zic : bila de 20 max 2 minute, aia de 16 max 1 minut jumătate, etc. La fel am fiert și 2 minute și 5 minute bila de 20 și am prins peste la fel.
Într-adevăr sub 2 min bilele crapă, apărând fenomenul de clivaj. Astfel am ajuns la concluziile:
Boilies de 16 fierb 2 min, de 20 fierb 2 min jumătate, 24 fierb 3 minute jumătate.

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 7:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Caseina acida: trebuia sa precizez ca folosesc cea cu granulatie de 90, este o proteina superioara de lapte eu o folosesc pentru 2 motive:
1. are 90% proteina si aminoacizi = CPSP
2. imi lasa mijlocul umed si un pic elastic
Exista o varianta mult mai tare MPC 85 care are 80% caseina si 20% WPC 80 problema mea este ca firma care vinde REDIS o da la 900g ceea ce ma incurca teribil (mai mult mental pentru ca costa 59lei) gramajul, trebuie sa ajung in Tineretului, dar garantez calitatea
Daca vrem sa fim si mai tari ca si proteina lactica dupa opinia mea ar trebui sa folosim minim 100g cu urmatoarea componenta:
45g Lactalbumina
40g Caseina acida
15g WPC 35 atentie acest WPC are o alta compozitie decat WPC 80, adica contine foarte multi carbohidrati pe care crapul ii asimileaza rapid. Pentru consumul uman nu este ok
Dar preturile ne omoara.
Hemoglobina am pus-o ca imi mai trebuia 1kg de ceva, nu foarte scump (a trebuit sa aleg intre gluten si hemoglobina), a mers, am lasat-o
Adrian Hermeziu
Pentru mine este o diferenta mare (vorbesc de reteta mea si dizolvarea bilei in apa) intre cele fierte in apa si abur.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Dum Oct 21, 2018 8:59 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Andrei, încă niște precizări, rețeta nu reprezinta vreo minune:
1. îmi lipsește drojdia, solida nu am șanse (nu mai încape), cea lichida îmi distruge prețul
2. îmi trebuie conservant, ficatul (lichid și solid se alterează repede). Eu le las la uscat 2 săptămâni după care am șansă sa le țin intre 10-14C. Cu toate acestea trebuie sa le folosesc în maxim 8 săptămâni de la fierbere.
Rețeta reprezinta cam 40% din ce ar trebui după mine sa fie, dacă trebuie sa ajung la 70% (este cifra maxima la care pot sa ajung folosind "tehnologia de fabricație" pe care o dețin) bila m-ar costa 75,6lei. Dupa mine dacă trec pragul de 35lei/kg boilies, nu ma apuc sa rulez,nu se merita, cumpăr și ca sa compensez prețul partidei de pescuit folosesc semințe și pelete.
Ca sa ai imaginea completa:Ca sa ști cât costa la producător ingredientele de mix, din prețul afișat scazi TVA + 30% din preț+transportul maxim 0,75lei/kg, deci după mine la o bila care costa 55lei la producător, ingredientele + partea lichida nu costa mai mult de 20 lei!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: