CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 12:00 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salutare.

Ca sa nu deschid un topic nou, as vrea sa impartasesc aici reteta la care m-am gandit pentru un boilies de liver. Va rog frumos sa imi spuneti parerea voastra dpdv a echilibrarii ingredientelor cat si daca as avea probleme de rulare.

Parte solida
Faina peste LT94 200
Faina Sardine si Ansoa 150 gr.
Faina peste predigerata 100 gr.
CLO CCMoore 150 gr.
Faina Soya 100 gr.
Semolina 100 gr.
Varec (kelp meal) 50 gr.
Liver powder 100 gr.
WPC80 50 gr.
GLM 10 gr.

Parte Lichida
Aqua Amino Hydrolysate 50 ml.
Pure Liver Extract 50 ml.
Ulei Somon 10 ml.

In cazul in care considerati ca ar trebui sa deschid topic separate va rog sa imi spuneti.

Multumesc frumos de sfaturi!
Andrei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Boiles
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 12:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu e cam mult 55% fainuri de carne, exista posibilitatea sa fie sfaramicios, chiar daca pui WPC.
Eu as merge pe ceva de genul:

Faina peste LT94 100
Faina Sardine si Ansoa 100 gr.
Faina peste predigerata 100 gr.
CLO CCMoore 200 gr.
Faina Soya 100 gr.
Gris 50 gr.
Semolina 100 gr.
Varec (kelp meal) 50 gr.
Liver powder 100 gr.
WPC80 50 gr.
RR 50 gr.

Asa mie mi se pare mai echilibrat.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Boiles
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 1:03 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Matei Niteanu scrie:
Nu e cam mult 55% fainuri de carne, exista posibilitatea sa fie sfaramicios, chiar daca pui WPC.
Eu as merge pe ceva de genul:

Faina peste LT94 100
Faina Sardine si Ansoa 100 gr.
Faina peste predigerata 100 gr.
CLO CCMoore 200 gr.
Faina Soya 100 gr.
Gris 50 gr.
Semolina 100 gr.
Varec (kelp meal) 50 gr.
Liver powder 100 gr.
WPC80 50 gr.
RR 50 gr.

Asa mie mi se pare mai echilibrat.


Mersi frumos de sfat. Ideea e ca nu as vrea sa adaug in reteta asta robin red. Nu vreau sa ii schimb culoarea sa devina rosiatic. Pentru variant sugerata de tine cu ce as putea inlocui RR-ul? De asemenea, imi poti spune de ce ai renunta la GLM?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Boiles
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 2:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu prea inteleg ce vrei sa obtii, punand 10 g de GLM, nu o sa ai nicio amprenta asupra bilei. Cantitatea respectiva e mult prea mica si nu iti confera niciun ajutor. In acelasi timp ca sa pui 10 g, tot o sa cumperi o cantitate considerabila, iar asta va duce la cresterea costurilor, vei ramane cu fractii din produs si pe viitor o sa trebuiasca sa cumperi din nou pentru ca nu va mai fi proaspat si se va degrada.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 2:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am facut un topic separat pentru reteta propusa de Andrei.

Matei are dreptate, 10g de GLM nu inseamna nimic in boilies. Stiu ca exista firme de nada care recomanda doze foarte mici, de exemplu Nutrabaits recomanda cu ani in urma 4g (patru grame) pe kilogramul de mix, insa ori de cate ori am testat dozaje mici n-am vazut niciun efect. Nici in cazul dozelor mari nu e simplu sa observi rezultate, dar asta e alta discutie. De retinut doar ca exista doua categorii de GLM - integral (mai scump) si degresat (mai ieftin) - si exista variatii notabile de la un furnizor la altul.

Alta observatie legata de reteta este ca nu se justifica folosirea a 10% LT94 in combinatie cu 10% faina de sardine si ansoa. De preferat 20% dintr-una singura - ori LT94, ori sardine si ansoa. Ideea de a combina mai multe fainuri de peste (teoretic, pentru a imbunatati profilul boiliesurilor) dateaza din perioada anilor 80-90, cand firmele de nada si pescarii nu aveau inca la dispozitie fainuri de peste tratate la rece si predigerate.

Robin Red la 50g va avea doar un efect de culoare. N-o spun (numai) eu, o spune producatorul insusi, care recomanda minim 10%. Daca vrei sa inlocuiesti Robin Red cu alt ingredient care sa dea o culoare apropiata, paprika e foarte buna, la fel si pudra de chilli.

Un comentariu apropo de reteta propusa de Matei: grisul si semolina sunt aproape acelasi lucru - semolina e un tip de gris. Nu vad de ce le-ai folosi pe amandoua. Seamana cu ce faceau pescarii de acum 10-15 ani, care puneau Minamino si Nutramino in partea lichida, ca sa fie "mai bogata". De fapt, era acelasi produs.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 5:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eu îmi fac bile ficat+cranberry, personal găsesc ficatul un bun atractant, rețeta mixului nu este fundamental diferita (toate rețele seamăna intre ele). Dar te atenționez ca ficatul atrage somnul și poți sa ai surprize.
Partea lichida este diferita la mine:
50ml Salmon Amino Compound sau Marine 17 sunt produse similare la același preț
50ml Lichid ficat
25ml CSL (toti o sa-mi sara în cap ca ajuta la nimic, dar asta a funcționat, asta folosesc )
15ml Stimulin Amino (este cam scump)
3ml aroma cranberry
1ml ulei de piper


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 8:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Ideea e ca as vrea sa obțin din aceasta bila, o bila “grea”. Tocmai de aceea nu vreau sa folosesc aroma ci amprenta bilei sa fie doar din pudra de ficat și ficatul lichid.

Referitor la culoarea bilei tocmai asta NU vreau, culoarea rosiatica. Vreau sa rămână o bila clasica maronie.

Ideea de a combina faina LT cu cea de sardine și anșoa a fost pentru a reduce puțin costurile și ma gândeam ca având mai multe feluri de faina de peste nu poate decât sa ajute.

Mulțumesc frumos încă odată de sfaturi și mai ales explicarea lor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 9:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
andrei_h scrie:
Ideea de a combina faina LT cu cea de sardine și anșoa a fost pentru a reduce puțin costurile și ma gândeam ca având mai multe feluri de faina de peste nu poate decât sa ajute.

Prin folosirea mai multor ingrediente (cum ar fi doua fainuri de peste in loc de una), nu reduci costurile decat aparent. De fapt, le cresti. Cu cat ai mai multe ingrediente, cu atat ai costuri de achizitie mai mari si probabil vei ramane cu fractii, care sunt bani blocati sau pierduti.

Apropo de asta, vad unele firme facand reclama la numarul de ingrediente dintr-un boilies. Boiliesul nostru are 20 de ingrediente. 30 de ingrediente. 40 de ingrediente. In realitate, nu conteaza cate ingrediente ai, conteaza doar daca boiliesul da rezultate sau nu. Logistic, te intereseaza sa faci un boilies competitiv cu ingrediente putine, nu multe. Numarul de ingrediente nu garanteaza nimic si nici nu se poate verifica.

Inca un lucru: vrei ca ficatul sa fie atractantul principal. Pe piata sunt mai multe feluri de faina de ficat sau pudra de ficat. Unele sunt de pui, unele sunt de porc, unele sunt de vita. N-am o recomandare pentru un anumit produs, voiam doar sa-ti spun ca nu toate sunt la fel si e bine sa urmaresti lucrul asta cand testezi reteta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 10:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu știu ce sa spun cei de la CC Moore au Meteor-ul în genul pe care ți-l dorești și cei de la Sip Carp au mixul/bila Fish&Liver&Meat care are în compoziție: mai multe tipuri de făinuri de peşte cu valoare nutritivă ridicată ( LT94, predigerată ) , făină de ficat, făină de carne, extract de ficat pudră, proteină de soia, cele mai bune proteine de origine lactică, proteine vegetale, Robin Red, stimulatori de apetit, condimente, vitamine, minerale şi amidon. Eu l-am folosit bile gata făcute o data la Doripesco am prins costa 55lei/2,5kg mix și-ți faci tu partea lichida. La pretul asta am mari dubii ca are 10% Robin Red și cele mai bune proteine lactice
Mixul meu pentru nadit este (atenție mixul tău poate sa fie de 2 ori mai bun):
Faina peste LT94 150gr
Faina peste predigerata 50gr
Faina drojdie 50gr (13lei/kg)
Super Gold G60 100gr (11lei/kg)
Faina ficat 50gr (45,50lei/kg)
RR 100g
CLO CCMoore 100 gr.
Faina Soya 100 gr.
Faina orez 100 gr. (8lei/kg)
Liver powder 50 gr. (60lei/kg)
Lapte praf 100 gr.(12lei/kg)
Protein Konzentrat 50gr(30lei/kg)
La cârlig folosesc Liver powder 200gr scot Super Gold si faina de ficat și WPC în loc de lapte praf eu am obiceiul sa schimb un pic rețeta, nu știu dacă este corect


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 9:22 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salutare,

Am mai copt-o putin si am modificat putin reteta. Am reusit sa si reduc costuriile considerabil si intentia este de asemenea de a avea o bila legata, cat de cat compacta. Modificare fata de lista de mai jos ar fi sa adaug faina de calcar cand merg la pescuit unde trebuie sa nadesc din cobra la distanta. Dar aia o las doar alternativa.

Partea solida
Faina peste LT94 200 gr.
Faina peste predigerata 100 gr.
CLO CCMoore 200 gr.
Faina Soya 100 gr.
Semolina 150 gr.
Varec (kelp meal) 50 gr.
Liver powder 100 gr.
WPC35 50 gr.
Pudra de sange 50 gr.

Parte Lichida
CSL 30 ml.
Hydro Ocean Protein 30 ml.
Pure Liver Extract 30 ml.
Ulei Somon 10 ml.

As avea rugamintea, din nou, sa ma ajutati cu sfaturiile voastre legat de aceasta noua varianta.

Multumesc frumos!
Andrei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: