CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:23 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 9:54 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Reteta de mai sus s-ar putea sa fie destul de lipicioasa si antipatica la rulat.

Daca vrei ca boiliesurile sa nu fie rosii, dupa cum spuneai, atunci n-ai de ce sa lucrezi cu pudra de sange. La 5%, pudra de sange le va imprima o culoare visinie.

Vad ca ai inclus CLO in varianta CC Moore. Dintre sortimentele de CLO cu care am lucrat, varianta CC Moore e cea care mi-a placut cel mai putin. Incearca varianta Sluis (Sluis e firma care a inventat produsul) sau eventual varianta Haith's, care inteleg ca e foarte buna si ea.

As modifica reteta in felul urmator, folosind doar cantitati de 10% (sau multiplu de 10), ca sa ramai cu cat mai putine fractii:

200g LT94
100g CPSP90
100g Liver Powder
200g Sluis CLO (sau Haith's)
100g Soya
100g Semolina
100g Kelp Powder
100g Egg Powder (sau Blood Plasma)

La partea lichida, incearca varianta care iti place, dar iti recomand sa faci doua teste:

(1) testeaza reteta fara parte lichida si vezi ce se intampla.
(2) testeaza reteta cu un singur lichid nutritiv in loc de patru (sa zicem Liver Extract) si vezi ce se intampla.

O parte lichida de 100ml, cu patru ingrediente, inseamna un cost destul de mare adaugat la costul final al boiliesului. Asigura-te ca merita investitia.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 9:56 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Andrei,

50 gr de WPC si 50 gr de Pudra de sange este prea mult (mai ales ca ai si 100 gr de pudra de ficat). Poti folosi linistit doar unul dintre ele.
Eu as merge pe varianta urmatoare:

Faina peste LT94 200 gr.
Faina peste predigerata 100 gr.
CLO Haiths (sau Sluis) 150 gr.
Faina Soya 100 gr.
Semolina 100 gr.
Faina malai (sau Super Gold) 100 gr.
Varec (kelp meal) 100 gr.
Liver powder 100 gr.
WPC35 sau Pudra de sange 50 gr.

La partea lichida mi se pare ok.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 11:53 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salutare.

Varianta propusa de Vlad pare destul de simplificata si mi-am dat seama ca ma ajuta inclusive la comandarea cantitatiilor necesare, fiind multiplu de 100 gr.

Am ales varianta de CLO de la CCMoore pentru ca pe Big Fish este la oferta la 22.5 lei per 2 kg. Deci aproape la jumatate de pret comparative cu Sluis sau Haits. Chiar asa diferenta de calitate este intre cele de la Sluis si Haits fata de CCMoore? Diferenta mare de pret este totusi tentanta.

As avea intrebarea legata de Egg Powder. Acesta stiam ca este doar inlocuitor de ou. Normal sa fie si un bun liant, dar in cazul in care as folosi 100 gr de pudra de ou, ar mai trebui sa folosesc ou la rulat?

De asemenea, considerand astea m-am gandit si la varianta de a folosi 100 gr. de WPC35. Ar fi prea mult?

Multumesc din nou.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut, cu privire la egg powder ca inlocuitor de oua , trebuie sa sti ca nu leaga la fel de bine ca oul crud.Cat sespre “Clo” ii dau dreptate lui Vlad, varianta orignala Sluis este net superiora calitativ, in schimb cea Moore, ajuta mai mult mixul pe partea de rulare (leaga mai bine).

Daca ma intrebi pe mine cu privire la mix , tinand cont ca probabil nu ai experienta cu rulatul, iti recomand pentru inceput sa folosesti oul crud, iar in mix sa folosesti un liant suplimentar, care te va ajuta atat la rulare cat si la fierbere(vei reduce timpul de fierbere/aburire). O cantitate de 50 grame Wpc sau 30-50 grame de Blood plasma ar fi de folos.Daca doresti ca boilesul sa aiba o culoarea mai inchisa, poti folosi o combinatie de Hemoglobina (faina sange) cu WPC sau chiar Blood Plasma in proportii egale ... si egg powder-ul poate fi folosit pe post de liant suplimentar pe langa oul crud, in acelasi procent de 50gr / kg de mix

Cu privire la partea lichida, eu aa merge pe un singur “lichid nutritiv” sau maxim doua, pe langa aroma care la fel , e opionala. Ti-as recomanda un lichid Hidrolizat, la un pret mai mult decat decent se regaseste in oferta celor de la Sticky, Aqua Amino Hidrolizat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 2:09 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Arhip Andrei scrie:
Daca ma intrebi pe mine cu privire la mix , tinand cont ca probabil nu ai experienta cu rulatul, iti recomand pentru inceput sa folosesti oul crud, iar in mix sa folosesti un liant suplimentar, care te va ajuta atat la rulare cat si la fierbere(vei reduce timpul de fierbere/aburire). O cantitate de 50 grame Wpc sau 30-50 grame de Blood plasma ar fi de folos.Daca doresti ca boilesul sa aiba o culoarea mai inchisa, poti folosi o combinatie de Hemoglobina (faina sange) cu WPC sau chiar Blood Plasma in proportii egale ... si egg powder-ul poate fi folosit pe post de liant suplimentar pe langa oul crud, in acelasi procent de 50gr / kg de mix.

Salut Andrei,

Sincer, cu raspunsul tau am intrat putin in ceata. Am inteles in prima faza ca liantele despre care vorbim ar trebui sa fie in proportie de 5%, dar apoi ai spus ca pot sa combin hemoglobina cu WPC sau blood plasma sau pudra de ou.

Tocmai ca sa simplific treaba de aceea am intrebat daca nu am fi mai de folos si mai simplu sa folosesc WPC in cantitate de 10%(100gr./kg). Ar avea ceva de suferit mixul in varianta aceasta. Exact varianta sugerata de Vlad, dar in loc de 100 gr. de Egg powder (sau Blood plasma), sa folosesc 100 gr. de WPC35 si sa pot in continuare rula cu oua crude.

Mersi frumos!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 5:32 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
andrei_h scrie:
Am ales varianta de CLO de la CCMoore pentru ca pe Big Fish este la oferta la 22.5 lei per 2 kg. Deci aproape la jumatate de pret comparative cu Sluis sau Haits. Chiar asa diferenta de calitate este intre cele de la Sluis si Haits fata de CCMoore? Diferenta mare de pret este totusi tentanta.


Sunt doua lucruri diferite, chiar daca numele seamana.

Dpmdv Vlad a fost clar si concis, parerea mea este sa incerci varianta propusa de el, nu te complica inutil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Vin Aug 24, 2018 9:19 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Am comandat pana la urma ingredientele conform ultimei variante sugerate de Vlad, doar ca WPC35 10% in loc de egg powder. Voi incerca pe un kg sa vad cum iese in varianta asta si in cazul in care nu e ok, voi merge pe varianta de la Horatiu, cu 100 gr. faina de malai. Saptamana viitoare, probabil in weekend, voi incepe rulatul si voi posta pozele aici. Multumesc frumos de sfaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Joi Aug 30, 2018 7:11 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Mi-au venit toate ingredientele si normal ca nu m-am putut abține sa nu încerc sa fac un kg. Problema e ca am folosit 9 oua (de cumpărat) cu partea lichida (30ml CSL+30ml Liver+30ml Aqua Amino+10ml ulei somon). După ce am amestecat un kg de mix mi-am dat seama ca e ff moale, in special lipicioasa. Am mai pregătit pe viteza 100gr de mix și tot lipicioasa este. Am mai adăugat după ochi griș de grâu (din cămara, ca nu mai știam ce sa fac) și nu pot sa spun ca am dus Coca pe drumul cel bun. Acum am lăsat-o sa stea 1 ora la frigider poate poate. Ce ar trebui sa fac in acest caz? Și mai ales când rulez restul de mix ce ar trebui sa modific?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Vin Aug 31, 2018 8:53 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
si pana la urma care este rețeta finala de mix?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies de ficat
MesajScris: Vin Aug 31, 2018 9:12 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Enescu Bogdan scrie:
si pana la urma care este rețeta finala de mix?

Salut. Reteta finala, care am folosit-o la primul kg rulat, este urmatoarea:

Partea solida
Faina peste LT94 200
Faina peste predigerata 100
Liver powder 100
Sluis CLO 200
Faina Soya 100
Semolina 100
Varec (kelp meal) 100
WPC35 100

Parte Lichida
CSL 30
Aqua amino hydrolyzate 30
Pure Liver Extract 30
Ulei Somon 10

Dupa cum am spus mai sus, am folosit 9 oua impreuna cu aceasta parte lichida si se pare ca a fost foarte mult. Si dupa ce am mai pus 100gr. de mix si gris de grau dupa ochi (50-100 gr), am lasato 1 ora la frigider, tot mi sa parut lipicioasa coca (in special in comparatie cu mixuriile de cumparat). Intr-un final am reusit sa rulez, dar tot putin lipicos ramanand. Maine voi rula inca 5 kg de mix, la care voi incerca sa folosesc doar 8 oua si sa reduc partea lichida la 60-70 de ml.

Intrebarea mea este: ar trebui sa modific proportiile la unul din ingredientele solide? Ar putea fi cauza ca unul din ingrediente sa faca mixul lipicios?

M-am gandit sa reduc WPC35 la 50gr. si sa adaug inca 50gr. semolina sau gris. Ar putea fi o solutie, sau ajuta doar diminuarea partii lichide?

Multumesc frumos de sfaturi!

P.S.: voi incerca sa pun si poze ce le-am facut aseara la mix, carnatii rezultati si bilele rulate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron