CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Vin Mai 11, 2018 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Horatiu,cum detecteaza crapul uleiul de floarea soarelui daca nu este solubil in apa??
Sa vezi cand citeste Victor ce perdaf o sa iti iei! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 6:12 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
touareg scrie:
Horatiu,cum detecteaza crapul uleiul de floarea soarelui daca nu este solubil in apa??

Stiintific nu pot sa-ti explic :) si recunosc ca m-am inspirat dintr-un film unde l-am vazut pe Danny folosind uleiul de floarea soarelui :) L-am testat cu succes mai ales pe timpul verii cand apa este calda.
Cum il detecteaza? Probabil vizual si dupa miros :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 8:15 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Vizual? Adica vede petele de ulei pe suprafata apei?
Miros? Imposibil! Pt.asta uleiul ar trebui sa fie redus la nivel de molecula si crapul sa aibe receptor dedicat.Reusita ta se datoreaza altor factori,nu uleiului! Uleiul are calitati nutritive si te ajuta la rulat,dar ca atractant,ma tem ca este zero!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 10:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Din moment ce discuția deviază spre "știință vs. credință", câștigătorul se cunoaște dinainte. Dacă pescarul este convins că un anume ingredient este eficient fie că a văzut la cineva în care are încredere, fie că a făcut "teste", nu mai contează că respectiva substanță nu este detectată de crap. Își va păstra convingerile și va inventa proprii explicații care contrazic știința, tocmai pentru a-și consolida credința.

Un lucru e cert: tot ce are miros în industria nadelor are priză la pescar. Și cu cât miroase mai puternic, cu atât are o atracție mai mare pentru cumpărător. Asta pentru că ne este greu (sau nu vrem) să acceptăm că noi mirosim aer, iar crapul "miroase" apă.

Chiar și în cazul în care o aromă este eficientă în a atrage crapul (a-l determina să investigheze), cel mai probabil compușii chimici pe care îi detectează (solubili în apă la temperatura 10-30 de grade Celsius și pentru care are chemoreceptori) nu sunt aceeași cu cei pe care îi percepe mirosul nostru (volatili).

La rafturile cu nadă în magazinele de pescuit, una dintre întrebările comune este "ce aromă merge cel mai bine primăvara/vara/toamna sau, mai general, pe apă rece/caldă?". Pescarul primește un răspuns, cumpără și merge pe baltă cu încredere.

Până la urmă este normal să fie așa, din moment ce știința este pentru "oamenii în halate albe", pe când aromele sunt pentru nasul pescarului. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
touareg scrie:
Vizual? Adica vede petele de ulei pe suprafata apei?
Miros? Imposibil! Pt.asta uleiul ar trebui sa fie redus la nivel de molecula si crapul sa aibe receptor dedicat.Reusita ta se datoreaza altor factori,nu uleiului! Uleiul are calitati nutritive si te ajuta la rulat,dar ca atractant,ma tem ca este zero!


Vizual si dupa miros era o gluma :)

Uleiul nu il folosesc in fabricarea boilies-urilor ci il torn peste ele in galeata cu ceva timp inainte de a nadi. Nu stiu ce il atrage pe crap dar in mod sigur folosirea lui a facut ca nada sa fie mai atractiva si a imbunatatit rezultatele. Il recomand in timpul verii, mai ales in perioadele caniculare. Poate fi folosit la "hidratarea" boiliesurilor, in amestecurile de nadire pentru zig-rig sau cand pestele urmarit este tenul.
La fel si uleiul de canepa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 11:02 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:
Din moment ce discuția deviază spre "știință vs. credință", câștigătorul se cunoaște dinainte.

Si "increderea oarba" in teste si rezultate stiintifice tot un fel de credinta este :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 11:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor Costache scrie:
Din moment ce discuția deviază spre "știință vs. credință", câștigătorul se cunoaște dinainte.

Si "increderea oarba" in teste si rezultate stiintifice tot un fel de credinta este :)
Se pare că nu este suficient că este câștigător detașat "credința" (prin numărul adepților), acum trebuie să facem și din știință tot credință. :) Dacă vrem noi, știința nu mai are legătură cu "a ști", ci cu "a crede" și a avea încredere, așa cum suntem siguri că uleiul, indiferent de ce fel o fi, turnat peste boilies face nada mai atractivă, mai ales dacă am văzut asta la Danny și apoi "testele" noastre au fost de succes.

Dar nu e nicio problemă, din poziția "credinciosului" putem afirma orice dacă ulterior revenim și spunem că a fost ironie sau glumă. :)

Indiferent de convingerile fiecăruia, uleiul rămâne insolubil în apă și nedetectabil de crap, iar acest lucrul este un fapt, chiar dacă ne place să credem altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 12:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
De acesti "credinciosi" naivi profita si firmele de nada.Daca oamenii ar fi mai informati firmele de nada ar avea viata grea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 1:04 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
touareg scrie:
De acesti "credinciosi" naivi profita si firmele de nada.Daca oamenii ar fi mai informati firmele de nada ar avea viata grea...

Deci cei care cumpara boilies-uri de la firmele de nada sunt niste naivi si producatorii sunt niste profitori :)
"Credinciosii" au sansa de a devenii pescari buni experimentand, inovand sau chiar avand curajul de a incerca ceva ce stiinta le spune ca nu functioneaza, facand toate acestea pe balta si nu in acvariu. Ceilalti vor ramane in "patratul experimentelor stiintifice" si vor considera in continuare ca pescuiesc un peste prost, fara memorie si preprogramat genetic sa fie atras de ce vrea stiinta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top arome
MesajScris: Sâm Mai 12, 2018 2:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
horatiu sibianu scrie:
touareg scrie:
De acesti "credinciosi" naivi profita si firmele de nada.Daca oamenii ar fi mai informati firmele de nada ar avea viata grea...

Deci cei care cumpara boilies-uri de la firmele de nada sunt niste naivi si producatorii sunt niste profitori :)
"Credinciosii" au sansa de a devenii pescari buni experimentand, inovand sau chiar avand curajul de a incerca ceva ce stiinta le spune ca nu functioneaza, facand toate acestea pe balta si nu in acvariu. Ceilalti vor ramane in "patratul experimentelor stiintifice" si vor considera in continuare ca pescuiesc un peste prost, fara memorie si preprogramat genetic sa fie atras de ce vrea stiinta.


Ai dreptate doar pe jumatate :lol: Firmele de nada vand multe ingrediente,pe care crapul nici macar nu le poate detecta.
Aceste produse,descrise elogios si prezentate ca ceva nemaipomenit sunt vandute pe bani frumosi.Dar "credinciosii" marca banul fericiti si cred ca o sa rupa balta incluzand acest ingredient in nada lor.Si dupa ce prind peste sunt perfect convinsi ca ingredientul minune a functionat! :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron