CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 12:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 1:34 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor,
Ma duc si iau un sac de faina direct de la Norse si apoi cumpar faina de la doi distribuitori si fac testul paharului cu apa. Fac asta de trei ori in decurs de un an
Una dintre fainile cumparate, in urma testului, arata foarte apropiat cu cea luata direct de la Norse si cealalta nu. De la care comerciat o sa cumperi? De ce alte analize de laborator mai ai nevoie ca sa vezi cine umbla cu faina vopsita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 1:45 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
cristianbrebu scrie:
Din ce cunosc exista un singur importator in Romania al produsului original care este fabricat de catre Norsildmel si anume Doctor Fishing

Gresit, Bigfish importa Norse-LT cumparata de la CC Moore (asa cum DF o cumpara de la Sticky) si vinde in Romania cu mult timp inainte ca Doctor Fishing sa faca lucrul asta.
In plus acesta este un topic pentru cei pasionati de stiinta vs cei pasionati de arta iar ce ti-a atras tie atentia sunt doar niste exemple folosite in discutile noastre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 7:13 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ca să fac o sinteză a celor șase pagini de până acum, metoda de analiză vizuală comparativă "paharul cu apă" privind componentele solubile din două făinuri de pește presupuse Norse-LT ne poate arăta următoarele:
  1. făină originală mai solubilă decât o altă făină originală
  2. făină originală la fel de solubilă ca altă făină originală
  3. făină originală la fel de solubilă ca o făină falsificată
  4. făină originală mai solubilă decât o făină falsificată
  5. făină falsificată mai solubilă decât o făină originală
  6. făină falsificată la fel de solubilă ca o altă făină falsificată
  7. făină falsificată mai solubilă decât o altă făină falsificată.

Prin urmare, vor fi sau nu diferențe vizuale între două făinuri originale, între o făină originală și una falsificată și între două făinuri falsificate. Testul nu indică dacă avem de-a face cu făină ale cărei compuși se încadrează în limitele din fișa tehnică și nici nu evidențiază care este superioară calitativ.

Încă un lucru foarte important (poate cel mai important): ca analiza comparativă să aibă sens, avem nevoie de un etalon. Din câte știu, nu există o făină de pește acceptată ca standard internațional care ar putea fi folosită ca etalon.

Mai mult, chiar dacă aș luat un sac Norse-LT pe care în urma unui test de laborator îl voi păstra ca etalon pentru analizele proprii prin metoda "paharul cu apă", tot nu este concludent deoarece:
  • "etalonul" se va modifica în timp, deci ar trebui să "recalibrez" periodic "instrumentul de măsură"
  • o altă tranșă Norse-LT va fi, cel mai probabil, diferită de etalon (mai solubilă sau mai puțin solubilă decât "etalonul"), deci voi trage eronat concluzia că fie s-a stricat "etalonul", fie noua tranșă este făină falsificată
  • o făină falsificată va putea fi mai solubilă sau la fel e solubilă ca "etalonul", deci voi trage eronat concluzia că fie apărut o făină mai bună pe piață, fie cea falsificată este originală.

Acum, dacă cineva:
  • are încredere în cei doi comercianți, nu are nevoie de "paharul cu apă" deoarece va fi confortabil să cumpere de la oricare dintre ei
  • are încredere că un comerciant este cinstit și "are încredere" că celălalt este hoț, nu are nevoie de "paharul cu apă" deoarece va cumpăra de la cel în care are încredere
  • "are încredere" că ambii comercianți sunt hoți, nu are nevoie de "paharul cu apă" deoarece va căuta un alt comerciant în care are încredere și va cumpăra de la acela.

Dacă cineva dorește - pentru sine sau pentru public - să facă o analiză calitativă a făinii de pește pentru a pune eticheta "hoț" pe unul sau ambii comercianți, trebuie să apeleze la un laborator de analiză, cu mențiunea că și în cazul în care buletinul de analiză va evidenția neconformități față de fișa tehnică a produsului, nu va putea indica dacă hoțul este comerciantul, distribuitorul, distribuitorul distribuitorului sau însuși producătorul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 9:16 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Hai ca s-a facut un ping pong, ba e alba, ba e neagra. Mai bine o lasati asa ca e clar ca mai umpleti 10 pagini si tot nu se ajunge la un punct comun.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 9:54 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ma intreb cum de la firmele consacrate (gen CC Moore, Dynamite, Mainline si altii) ingredientele, mixurile, produsele sunt constante de-a lungul timpului si numai la noi apar diferente de nuanță de la o luna la alta si apoi cautam explicatii științifice pentru asta? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 10:51 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 6:27 pm
Mesaje: 5
horatiu sibianu scrie:
Ma intreb cum de la firmele consacrate (gen CC Moore, Dynamite, Mainline si altii) ingredientele, mixurile, produsele sunt constante de-a lungul timpului si numai la noi apar diferente de nuanță de la o luna la alta si apoi cautam explicatii științifice pentru asta? :)


O explicatie socio stiintifica ar fi...hai sa spunem ca noi romanii suntem mai descurcareti :lol:

Dat fiind faptul ca e vineri va urez un weekend plin de driluri provocate de crapi cu pofta mare de bile de calitate :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 12:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Ma intreb cum de la firmele consacrate (gen CC Moore, Dynamite, Mainline si altii) ingredientele, mixurile, produsele sunt constante de-a lungul timpului si numai la noi apar diferente de nuanță de la o luna la alta si apoi cautam explicatii științifice pentru asta? :)
Nu văd legătura dintre companiile date ca exemplu (sau orice firmă consacrată sau nu) și "paharul cu apă". M-aș fi bucurat să se fi discutat despre cum putem analiza calitativ, prin metode științifice (sau măcar pseudo-științifice) un boilies sau ingredient pentru boilies. În schimb, s-a dezbătut - pe alocuri științific - plecând de un test care n-are legătură cu procedurile de testare, standardele și rigurozitatea științifică, ci doar cu imaginația fiecăruia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 12:36 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor, inteleg ca ti-ar fi placut ca toata lumea sa analizeze pescuitul la crap prin prisma experimentelor științifice. Din pacate nu toti le consideram relevante cand vine vorba de pescuit, nade, ingrediente, etc.
Mai suntem unii, mai pamanteni, care facem analizele prin alte mijloace: experiente personale sau ale altora, incredere, inspiratie, simt artistic, etc. Ne simtim foarte bine in lumea noastra si ne bucuram de tot ce tine de pescuit fara sa simtim nevoia de a pune intr-o ecuatie tot ce ni se întâmplă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 1:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor, inteleg ca ti-ar fi placut ca toata lumea sa analizeze pescuitul la crap prin prisma experimentelor științifice. Din pacate nu toti le consideram relevante cand vine vorba de pescuit, nade, ingrediente, etc.
Mai suntem unii, mai pamanteni, care facem analizele prin alte mijloace: experiente personale sau ale altora, incredere, inspiratie, simt artistic, etc. Ne simtim foarte bine in lumea noastra si ne bucuram de tot ce tine de pescuit fara sa simtim nevoia de a pune intr-o ecuatie tot ce ni se întâmplă.
Iarăși deviezi de la subiect făcând presupuneri greșite în ceea ce mă privește. Nici despre tine, nici despre mine nu discutăm aici. Subiectul este "Test Faina de peste LT94". Prin urmare, reușim să stăm cu discuția în "paharul cu apă"?

Mă interesează ce ai de spus la subiect (cu argumente), nu cât de bine te simți în lumea ta. Dacă vrei să ne povestești despre lumea ta, poți deschide un topic în "Discuții generale".

Totuși, ceva interesant tot am aflat (chiar dacă nu are legătură cu subiectul): că cei care nu consideră relevante experimentele științifice în pescuit, nade etc. te-au mandatat ca purtător de cuvânt, din moment ce vorbești în numele lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Vin Apr 20, 2018 1:27 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Cand postarile tale vor fi doar la subiect atunci poti sa-mi spui mie sau altora ce sa fac :)
Da, am fost mandatat, datorita simtului meu artistic dezvoltat :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: