CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:22 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 7:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Ti-am multumit pentru ca raspunsul tau a fost suficient pentru mine.
Dacă nu vrei să afli răspunsurile la întrebări, te rog să nu mi le mai adresezi. Este lipsă de respect față de timpul meu și de mine.

horatiu sibianu scrie:
Acum la subiect:
Simtul meu de artist imi spune ca daca fac testul paharului cu apa pe doua faini Norse-LT cumparate de la doi distribuitori diferiti rezultatul nu are cum sa fie atat de diferit (recipient 1 vs recipient 2) doar daca una dintre ele este altceva si nicidecum celebra Norse-LT. Acum ca testul este relevant sau nu pentru a determina care este mai buna chiar nu ma inteteseaza.
Eu vreau sa stiu doar daca cele doua faini sunt una si aceeasi.
Conform fișei tehnice disponibilă pe website-ul companiei Norsildmel AS (http://www.norsildmel.no/product_mp01_norseLT94.html), avem următoarele:
  • proteină: 68% - 71% (cea din urmă fiind și valoarea tipică)
  • umiditate: 6% - 10% (fără valoare tipică)
  • proteină solubilă în apă: 18% - 32% din total proteină (fără valoare tipică)
  • sare: maxim 4% (deci minim zero).

Faptul că nu este menționată valoarea tipică, înseamnă că loturile care ies pe poarta fabricii pot avea orice valoare în intervalul minim - maxim.

Poate ți-a scăpat din vedere: procentul de proteină solubilă din fișa tehnică oficială este din proteină, nu din cantitatea de materie solidă. O făină cu 68% proteină, din care 18% solubilă va avea solubilitate globală de 12,24%. O făină cu 71% proteină, din care 32% proteină solubilă va avea solubilitate globală de 22,72%. Cu alte cuvinte, diferența de solubilitate rezultată doar din componenta proteică dintre cele două făinuri este aproape de la simplu la dublu, ceea ce se va reflecta și în testul "paharul cu apă", numai că în realitate vorbim despre făină Norse-LT produsă de Norsildmel AS.

Să luăm două exemple în care cumperi făină Norse-LT - așa e vândută - de la doi comercianți:

Exemplul 1.
  • prima cu valorile: umiditate 6%, proteină solubilă 12,24% și sare 0,1% - total procent solubil 18,34%
  • a doua cu valorile: umiditate 10%, proteină solubilă 22% și sare 4% - total procent solubil 36.72%.
Componenta solubilă din făina de al doilea comerciant este dublă (36.72÷18.34 = 2,002...) dar ambele sunt originale Norse-LT. Faci experimentul "paharul cu apă" și constați evident că făina de al doilea comerciant s-a solubilizat semnificativ mai mult decât cea de la primul comerciant. Tragi concluzia că primul comerciant vinde făină "originală" și al doilea vinde făină falsificată?

Exemplul 2.
  • prima cu valorile: umiditate 6%, proteină solubilă 22,72% și sare 0.1% - total procent solubil 28,82%
  • a doua cu valorile: umiditate 6%, proteină solubilă 10,82%, sare 4% și ingredient "fake" solubil și colorat 8% - total procent solubil 28,82%.
Faci experimentul "paharul cu apă" și constați că ambele făinuri s-au solubilizat la fel, numai că la al doilea comerciant este mai ieftină. De la cine cumperi?

Să-mi spui te rog dacă are sens să-ți dau și exemplul în care făina "fake" este mai ieftină și se solubilizează mai mult decât făină originală Norse-LT?

Am demonstrat că testul ne dă rezultate cantitative:
  • semnificativ diferite pentru două făinuri Norse-LT originale
  • identice pentru o făină Norse-LT și una falsificată
  • și, dacă insiști, demonstrez că obținem rezultate semnificativ diferite între Norse-LT originală și făină falsificată, cea din urmă fiind cea care se solubilizează mai mult în cadrul testului "paharul cu apă".

În concluzie, metoda de analiză oferă rezultate cantitative inconsistente, deci este incorectă. Despre informații de ordin calitativ nu are sens să mai vorbim.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 7:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
In orice analiza daca se vrea corecta si relevanta extremele se exclud iar exemplele tale exact pe cazuri extreme se bazeaza, deci nu ai demostrat nimic sau cel mult ca stapanesti bine calculele.

Despre lipsa de respect te rog sa nu mai amintesti pentru ca daca iau postarile mele in comparatie cu unele postari ale tale nu stiu unde este mai multa lipsa de respect (doar ca eu ignor aceste lucruri)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 9:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mircea Ciocan scrie:
Metoda de testare, desi din cate observ unii o considera incompleta, a dat un rezultat care pe mine personal m-a pus pe ganduri....
Metoda de testare nu este incompletă. Este incorectă.

Mircea Ciocan scrie:
Victor astept cu nerabdare un experiment facut de tine asa cum consideri tu ca ar trebui facut.
Cu riscul de a te dezamăgi, nu am în plan să-mi cumpăr echipamente și kituri de substanțe pentru analiză cromatografică și spectrofotometrică. Dacă cineva este interesat să vadă ce conține făina de pește, poate apela la unul dintre laboratoarele de analiză din țară (sau din afara țării). Reiau ce am mai spus: este ușor de falsificat dar greu de demonstrat falsul (chiar și cu aparatura de laborator). Pe asta se bazează falsificatorii. Dacă falsurile ar fi la îndemâna oricui să fie depistate, n-ar mai exista falsuri.

Mircea Ciocan scrie:
Critica, fie ea constructiva uneori e usor de facut. Pana atunci testul facut de Sefer ramane din punctul meu de vedere in picioare. Astept sa il contrazici sau sa il intaresti...evident prin alt test
Și mai ușor decât să critici este să greșești.

Are sens să fac un test al cărui rezultat îl știu dinainte? Are sens să fac teste ca să analizez ce se întâmplă în "paharul cu apă" cu un compus care conține 70% nisip și 30% sare? Are sens să fac teste pentru a vedea dacă uleiul este solubil în apă? Are sens să fac teste pentru a afla unghiul la care trebuie să plece plumbul pentru a obține distanța maximă în aruncare?

Nu e nimic de contrazis la experimentul prezentat. Tot ce ne arată este că avem trei făinuri cu procente diferite de componente solubile. Atât și nimic mai mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 9:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Buna seara tuturor,
Mi-a atras atentia faptul ca se vorbeste in acest topic despre 2 mostre de Norse LT 94 care provin de la 2 importatori diferiti. Din ce cunosc exista un singur importator in Romania al produsului original care este fabricat de catre Norsildmel si anume Doctor Fishing. Cumpar ingrediente de la ei de 2 ani si cam intotdeauna le ridic direct din depozitul lor din Pitesti, unde de altfel vin multi producatori ca sa isi ridice marfa personal. Totul in depozit este la vedere. Calin Visoianu este genul de om care prefera sa piarda, dar sa aiba convingerea ca cel care cumpara de la Doctor Fishing pleaca multumit. Datorita faptului ca vinde ingrediente de inalta calitate cred ca in acest moment a devenit furnizor principal pentru mai mult de 80% din producatorii de boiliesuri din tara. Este limpede ca acest lucru a deranjat si o sa mai deranjeze mult timp.

Nu sunt cel mai indreptatit sa intru in detaliile analizelor domnului Marian Sefer. Am in schimb o intrebare catre dansul la care, pentru informarea membrilor acestui forum, ii solicit raspuns. Dar nu in Privat!
De ce in ultimii ani si desigur si in prezent baitshop.ro ne-a vandut LT Supreme si LT 999 provenita de la producatorul danez Skagen , sub denumirea de LT94 ? Suna mai comercial? Despre ce fake-uri vorbim de fapt in acest topic? Chiar Marian Sefer a postat aceasta informatie pe topicul care a fost deschis anul trecut cu subiectul LT94. Ca o paranteza,la inceputul anului trecut Doctor Fishing importa si LT999 , dar o vindea ca atare in paralel cu Norse LT94. Alt produs, alt pret, doctorfishing.ro facand diferentierea clara intre cele doua. In opinia mea piata este deschisa si suficient de incapatoare pentru oricine care doreste sa o joace corect. Daca procedeaza altfel, cu siguranta tot piata o sa-l amendeze usturator prin pierderea vanzarilor. Raman la parerea ca in ziua de astazi nu mai poti pacali vanzand un produs sub umbrela notorietatii altui produs.
Respect optiunea lui Calin de a nu intervenii in acest topic. Sunt convins ca nu vrea sa tensioneze lucrurile si mai mult fiind scarbit de umbra de indoiala pe care vrea sa o astearna Marian Sefer asupra calitatii produselor Sticky Baits, dar totusi il rog insistent sa o faca.

Fac mentiunea ca postez cu numele si prenumele meu autentic, sunt pescar si organizator de competitii pe lacul Teiu, cunoscandu-ma suficient de multe persoane pentru a nu se considera logarea mea la acest forum din pozitia de clona. Multumesc.

_________________
Nu uita cine esti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 10:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 2:38 pm
Mesaje: 2
Revoltator este ca, intalnindu-ma anul trecut la depozitul Doctor Fishing cu Calin, imi spunea ca Tom Anderson de la Sticky a fost pur si simplu agasat de numarul de mail-uri si telefoane sosite din partea lui Marian Sefer pentru a obtine si el ingrediente Sticky. Conform contractului de exclusivitate al lui Calin normal ca a fost refuzat. Iar acum arunca cu noroi. Cat de naiv sa fi sa crezi ca ar sta cineva sa mixeze 4-5tone de LT94 Norse(cam atat cred ca vinde DF acum din ce am vazut in depozit cand am fost sa-mi iau marfa) ca sa castige 2-3 lei in plus. Ai dreptate Brebule, eu nu stiu cum se abtine Calin sa nu intervina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 10:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Despre lipsa de respect te rog sa nu mai amintesti pentru ca daca iau postarile mele in comparatie cu unele postari ale tale nu stiu unde este mai multa lipsa de respect (doar ca eu ignor aceste lucruri)
Dacă te-ai simțit lezat de vreunul dintre mesajele mele, îmi cer scuze.

horatiu sibianu scrie:
In orice analiza daca se vrea corecta si relevanta extremele se exclud iar exemplele tale exact pe cazuri extreme se bazeaza, deci nu ai demostrat nimic sau cel mult ca stapanesti bine calculele.
Pe ce te bazezi când afirmi "In orice analiza daca se vrea corecta si relevanta extremele se exclud"? Ai pregătire științifică în domeniu? Te întreb fără nicio ironie.

Metoda de analiză (măsurare) prezentată nu este însoțită de un certificat metrologic în care sunt menționate clasa de exactitate, domeniul de măsurare, valoarea diviziunii etc. deci nu știm dacă valorile extreme indicate de mine în cele două exemple sunt sau nu în intervalul de măsurare.

Nu a făcut nimeni măsurători calitative de laborator pe loturile de făină de pește Norse-LT pentru a determina valoarea medie, deviația standard și coeficientul de variație al procentului de proteină solubilă. Deci iarăși nu știm dacă trebuie să excludem valorile extreme.

Dar că să nu mai discutăm despre valori extreme, pentru exemplele următoare voi lua exact jumătățile intervalelor 12,24% - 22,72% (proteina solubilă globală), 6% - 10% (umiditate), 0 - 4% (sare), respectiv 17,48%, 8% și 2%.

Cumperi făină Norse-LT - așa e vândută - de la doi comercianți:
Exemplul 3.
  • prima cu valorile: umiditate 8%, proteină solubilă 17,48% și sare 2% - total procent solubil 27,48%
  • a doua cu valorile: umiditate 8%, proteină solubilă 7,48%, sare 2% și ingredient "fake" solubil și colorat 10% - total procent solubil 27,48%.
Faci experimentul "paharul cu apă" și constați că ambele făinuri s-au solubilizat la fel, numai că la al doilea comerciant este mai ieftină. De la cine cumperi?

Exemplul 4.
  • prima cu valorile: umiditate 8%, proteină solubilă 17,48% și sare 2% - total procent solubil 27,48%
  • a doua cu valorile: umiditate 8%, proteină solubilă 12,48%, sare 2% și ingredient "fake" solubil și colorat 15% - total procent solubil 37,48%.
Faci experimentul "paharul cu apă" și constați că făina de al doilea comerciant s-a solubilizat mai mult. De la cine cumperi dacă amândouă au același preț? Sau, dacă vrei calitate, ai fi tentat să plătești mai mult pentru făina falsificată care s-a solubilizat mai mult?

Apropo de afirmația irefutabilă "In orice analiza daca se vrea corecta si relevanta extremele se exclud", în testele, analizele, investigațiile, simulările etc. (mă refer la cele pe care le cunosc personal) care țin de siguranța și sănătatea oamenilor, valorile extreme sunt cele care interesează în principal.

Ca să închei cu o glumă (poate mai destindem atmosfera), acum vreo lună am participat la o conferință. Unul dintre vorbitori - o studentă - afirma că "medicina este arta de a vindeca". I-am spus în glumă că vreau să cred că medicina este o știință deoarece mi-ar fi teamă să știu ca în sala de operație chirurgul mă va opera în funcție de inspirația sa din acea zi, eventual consultându-se cu stagiarii "ce ziceți mă', cum ar arăta mai bine pacientu', cu incizia pe stânga sau pe dreapta?" :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 10:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
cristianbrebu scrie:
Buna seara tuturor,
Mi-a atras atentia faptul ca se vorbeste in acest topic despre 2 mostre de Norse LT 94 care provin de la 2 importatori diferiti. Din ce cunosc exista un singur importator in Romania al produsului original care este fabricat de catre Norsildmel si anume Doctor Fishing. Cumpar ingrediente de la ei de 2 ani si cam intotdeauna le ridic direct din depozitul lor din Pitesti, unde de altfel vin multi producatori ca sa isi ridice marfa personal. Totul in depozit este la vedere. Calin Visoianu este genul de om care prefera sa piarda, dar sa aiba convingerea ca cel care cumpara de la Doctor Fishing pleaca multumit. Datorita faptului ca vinde ingrediente de inalta calitate cred ca in acest moment a devenit furnizor principal pentru mai mult de 80% din producatorii de boiliesuri din tara. Este limpede ca acest lucru a deranjat si o sa mai deranjeze mult timp.

Nu sunt cel mai indreptatit sa intru in detaliile analizelor domnului Marian Sefer. Am in schimb o intrebare catre dansul la care, pentru informarea membrilor acestui forum, ii solicit raspuns. Dar nu in Privat!
De ce in ultimii ani si desigur si in prezent baitshop.ro ne-a vandut LT Supreme si LT 999 provenita de la producatorul danez Skagen , sub denumirea de LT94 ? Suna mai comercial? Despre ce fake-uri vorbim de fapt in acest topic? Chiar Marian Sefer a postat aceasta informatie pe topicul care a fost deschis anul trecut cu subiectul LT94. Ca o paranteza,la inceputul anului trecut Doctor Fishing importa si LT999 , dar o vindea ca atare in paralel cu Norse LT94. Alt produs, alt pret, doctorfishing.ro facand diferentierea clara intre cele doua. In opinia mea piata este deschisa si suficient de incapatoare pentru oricine care doreste sa o joace corect. Daca procedeaza altfel, cu siguranta tot piata o sa-l amendeze usturator prin pierderea vanzarilor. Raman la parerea ca in ziua de astazi nu mai poti pacali vanzand un produs sub umbrela notorietatii altui produs.
Respect optiunea lui Calin de a nu intervenii in acest topic. Sunt convins ca nu vrea sa tensioneze lucrurile si mai mult fiind scarbit de umbra de indoiala pe care vrea sa o astearna Marian Sefer asupra calitatii produselor Sticky Baits, dar totusi il rog insistent sa o faca.

Fac mentiunea ca postez cu numele si prenumele meu autentic, sunt pescar si organizator de competitii pe lacul Teiu, cunoscandu-ma suficient de multe persoane pentru a nu se considera logarea mea la acest forum din pozitia de clona. Multumesc.


Ati aparut in sfarsit ! :lol:
Prietene , mai taie din ele ..

De ce am vandut de la cei doi producatori ? Ai habar ce inseamna 999 si FF Skaagen ? Intra pe site-ul triple nine group sa vezi ca printre numeroasele firme pe care le detin se afla si Norsildmel , un brand tinut doar pentru vanzarea sub alt nume a fainii de peste 999 . Daca vorbim de faina de peste , vorbim de 999 LT , FF Skaagen Type LT sau Norse-LT , care e LT94 ? Unde e fake-ul ? Din disperarea de a da cu noroi va bagati in niste discutii care va depasesc .

Acum am si eu intrebare la tine , ai tupeul sa afirmi ca toti vanzatorii din Romania trimit faina de peste in saci originali ?

Deranjeaza ? Va deranjeaza pe voi , nu noi suntem cei care trag de maneca clientii altora pe la expo si rosesc la fata cand aud ca sunt multumiti de produsele noastre si nu vor sa treaca la alte firme .

Domnul Visoianu este scarbit ? Dar cand a deschis cutia pandorei incercand sa arunce cu noroi in toti vanzatorii de ingrediente din tara cum a fost ? In al doilea rand , mai citeste odata topicul cap coada si arata-mi unde am pronuntat eu numele unui vanzator .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 10:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
@Cristian Brebu și @ Cristi Tudor

Într-adevăr, experimentul prezentat ridică două probleme: una să-i zicem științifică privind validitatea/relevanța metodei (despre care am discutat eu) și una de etică de afaceri. Dacă metoda de analiză ar fi fost concludentă și ar fi oferit informații calitative de genul "analiza a arătat incontestabil că procentul de proteină solubilă este neconform cu fișa tehnică a produsului", cei aflați în culpă ar fi avut o problemă (măcar de imagine). Dar cum testul nu oferă nicio măsură calitativă, mai bine bem apa și ne hidratăm decât să o turnăm peste făina de pește. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 10:49 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Sefer Marian scrie:
cristianbrebu scrie:
Buna seara tuturor,
Mi-a atras atentia faptul ca se vorbeste in acest topic despre 2 mostre de Norse LT 94 care provin de la 2 importatori diferiti. Din ce cunosc exista un singur importator in Romania al produsului original care este fabricat de catre Norsildmel si anume Doctor Fishing. Cumpar ingrediente de la ei de 2 ani si cam intotdeauna le ridic direct din depozitul lor din Pitesti, unde de altfel vin multi producatori ca sa isi ridice marfa personal. Totul in depozit este la vedere. Calin Visoianu este genul de om care prefera sa piarda, dar sa aiba convingerea ca cel care cumpara de la Doctor Fishing pleaca multumit. Datorita faptului ca vinde ingrediente de inalta calitate cred ca in acest moment a devenit furnizor principal pentru mai mult de 80% din producatorii de boiliesuri din tara. Este limpede ca acest lucru a deranjat si o sa mai deranjeze mult timp.

Nu sunt cel mai indreptatit sa intru in detaliile analizelor domnului Marian Sefer. Am in schimb o intrebare catre dansul la care, pentru informarea membrilor acestui forum, ii solicit raspuns. Dar nu in Privat!
De ce in ultimii ani si desigur si in prezent baitshop.ro ne-a vandut LT Supreme si LT 999 provenita de la producatorul danez Skagen , sub denumirea de LT94 ? Suna mai comercial? Despre ce fake-uri vorbim de fapt in acest topic? Chiar Marian Sefer a postat aceasta informatie pe topicul care a fost deschis anul trecut cu subiectul LT94. Ca o paranteza,la inceputul anului trecut Doctor Fishing importa si LT999 , dar o vindea ca atare in paralel cu Norse LT94. Alt produs, alt pret, doctorfishing.ro facand diferentierea clara intre cele doua. In opinia mea piata este deschisa si suficient de incapatoare pentru oricine care doreste sa o joace corect. Daca procedeaza altfel, cu siguranta tot piata o sa-l amendeze usturator prin pierderea vanzarilor. Raman la parerea ca in ziua de astazi nu mai poti pacali vanzand un produs sub umbrela notorietatii altui produs.
Respect optiunea lui Calin de a nu intervenii in acest topic. Sunt convins ca nu vrea sa tensioneze lucrurile si mai mult fiind scarbit de umbra de indoiala pe care vrea sa o astearna Marian Sefer asupra calitatii produselor Sticky Baits, dar totusi il rog insistent sa o faca.

Fac mentiunea ca postez cu numele si prenumele meu autentic, sunt pescar si organizator de competitii pe lacul Teiu, cunoscandu-ma suficient de multe persoane pentru a nu se considera logarea mea la acest forum din pozitia de clona. Multumesc.


Ati aparut in sfarsit ! :lol:
Prietene , mai taie din ele ..

De ce am vandut de la cei doi producatori ? Ai habar ce inseamna 999 si FF Skaagen ? Intra pe site-ul triple nine group sa vezi ca printre numeroasele firme pe care le detin se afla si Norsildmel , un brand tinut doar pentru vanzarea sub alt nume a fainii de peste 999 . Daca vorbim de faina de peste , vorbim de 999 LT , FF Skaagen Type LT sau Norse-LT , care e LT94 ? Unde e fake-ul ? Din disperarea de a da cu noroi va bagati in niste discutii care va depasesc .

Acum am si eu intrebare la tine , ai tupeul sa afirmi ca toti vanzatorii din Romania trimit faina de peste in saci originali ?

Deranjeaza ? Va deranjeaza pe voi , nu noi suntem cei care trag de maneca clientii altora pe la expo si rosesc la fata cand aud ca sunt multumiti de produsele noastre si nu vor sa treaca la alte firme .

Domnul Visoianu este scarbit ? Dar cand a deschis cutia pandorei incercand sa arunce cu noroi in toti vanzatorii de ingrediente din tara cum a fost ? In al doilea rand , mai citeste odata topicul cap coada si arata-mi unde am pronuntat eu numele unui vanzator .

Fara cuvinte.

_________________
Nu uita cine esti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 10:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Nici nu ma asteptam la altceva :lol: multumesc pentru lamuriri , o seara buna .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: