CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei,

Nu are importanță cine a propus acest test. Aș prefera să nu mai vorbim despre persoane fizice sau juridice. Asta pentru că de cele mai multe ori când îi atragi atenția cuiva că spune sau face o prostie, va interpreta că l-ai făcut prost, că ai ceva cu el.

Ni s-a prezentat o metodă prin care vedem care făină de pește s-a solubilizat mai mult și de aici putem concluziona doar că sunt (sau nu) diferite din punct de vedere al solubilității.

În urma testului "paharul cu apă" nu știm:
  • ce substanțe din făinurile respective s-au solubilizat
  • în ce procente s-au solubilizat
  • câtă proteină solubilă se află în fiecare
  • care dintre cele făinuri este cea mai calitativă
  • cât de mari sunt diferențele față de fișa tehnică a produsului sau buletinul de analiză.

Să văd dincolo de analiza minuțioasă făcută într-un laborator? Asta este, chiar și pentru mine, dincolo de scenariile științifico-fantastice cu oameni în halate albe. :)

Cât privește palmele pe care ți le-ai luat în 70% din cazuri... fiecare cu experiențele, pregătirea, educația și cunoștințele sale. Poate că nu toți ne-am luat același procent de palme. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor,esti un adevarat Stephen Hawking al carpfishing-ului romanesc!Cred ca iti masori si unghiul dintre bila si carlig! :lol: (sper ca stii de gluma)
De data asta iti dau dreptate,testul cu pahare nu are nici o relevanta.Doar niste analize de laborator ar putea arata adevarul! Din punctul meu de vedere chiar faina de peste cea mai putin solubila ar putea fi si cea mai buna intr-o nada.Nu conteaza doar solubilitatea,ci mai degraba ce contine acea "solubilitate" si in ce concentratie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 11:52 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
Victor,esti un adevarat Stephen Hawking al carpfishing-ului romanesc!Cred ca iti masori si unghiul dintre bila si carlig! :lol: (sper ca stii de gluma)
Știu de glumă, stai fără grijă :) și nici nu o iau în personal atunci când polemizez. Chiar și când îmi spune cineva că bat câmpii (argumentând), nu mă supăr. Critica ne face mai atenți, mai buni.

touareg scrie:
De data asta iti dau dreptate,testul cu pahare nu are nici o relevanta.Doar niste analize de laborator ar putea arata adevarul! Din punctul meu de vedere chiar faina de peste cea mai putin solubila ar putea fi si cea mai buna intr-o nada.Nu conteaza doar solubilitatea,ci mai degraba ce contine acea "solubilitate" si in ce concentratie.
Într-adevăr. Am afirmat și asta într-unul dintre mesajele inițiale: nu doar procentul de proteină solubilă este important, ci contează (poate mai mult) și profilul aminoacizilor din proteină.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 12:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Victor are dreptate. Cititi, pana la final, articolul de mai jos, cred ca va ajuta mult:
http://www.scritub.com/biologie/AMINOACIZII64843.php

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 3:58 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor,
Nada cu care pescuiesti acum, respectiv Complex-T caror experimente stiintifice sau la ce teste de laborator ai supus-o inainte sa te hotarasti sa pescuiesti cu ea? Sau ai mers pe incredere si recomandari?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 4:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor,
Nada cu care pescuiesti acum, respectiv Complex-T caror experimente stiintifice sau la ce teste de laborator ai supus-o inainte sa te hotarasti sa pescuiesti cu ea? Sau ai mers pe incredere si recomandari?
Dacă vrei să discutăm despre Complex-T, te rog să deschizi un topic nou.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 4:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Nu vreau. Mulțumesc pentru răspuns :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 5:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Nu vreau. Mulțumesc pentru răspuns :)
Nu ai pentru ce să-mi mulțumești deoarece nu ți-am răspuns la întrebări. Dacă vrei într-adevăr răspunsuri, te-am rugat să deschizi un topic nou, asta pentru că întrebările tale nu au legătură cu subiectul de față. Aici discuția este despre testul "paharul cu apă", nu despre motivele care m-au determinat pe mine să aleg Complex-T.

Revin cu rugămintea de a rămâne la subiect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 5:49 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ti-am multumit pentru ca raspunsul tau a fost suficient pentru mine.
Acum la subiect:
Simtul meu de artist imi spune ca daca fac testul paharului cu apa pe doua faini Norse-LT cumparate de la doi distribuitori diferiti rezultatul nu are cum sa fie atat de diferit (recipient 1 vs recipient 2) doar daca una dintre ele este altceva si nicidecum celebra Norse-LT. Acum ca testul este relevant sau nu pentru a determina care este mai buna chiar nu ma inteteseaza.
Eu vreau sa stiu doar daca cele doua faini sunt una si aceeasi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 6:27 pm
Mesaje: 5
Victor Costache scrie:
Mircea Ciocan scrie:
Mare mi-ar fi mirarea daca ar fi printre voi ar fi naivi care ar crede ca pe aceasta piata nu sunt oportunisti....nu vreau sa le spun altfel, oameni care sunt in stare sa vanda te miri ce si la ce preturi. In acesta situatie consider ca orice dialog, parere, test chiar e bine venit pentru a descoperi asemenea specimene.
Exact naivitatea cumpărătorilor exploatează oportuniștii despre care vorbești. Din păcate pentru naiv și din fericire pentru oportunist, naivul nu este conștient de starea lui și, cel mai probabil, nici nu este preocupat să se informeze deoarece este mult mai comod și rapid să ia de bun (să aibă încredere în) ce spune un "guru" sau altul. Cât despre procentul naivilor dintre noi... :)

Ca să discutăm și ceva la subiect: ne poți spune care este opinia ta - ideal argumentată - cu privire la metoda de testare propusă? Este relevantă din punct de vedere calitativ (sau din alt punct de vedere)?



Metoda de testare, desi din cate observ unii o considera incompleta, a dat un rezultat care pe mine personal m-a pus pe ganduri....Victor astept cu nerabdare un experiment facut de tine asa cum consideri tu ca ar trebui facut. Critica, fie ea constructiva uneori e usor de facut. Pana atunci testul facut de Sefer ramane din punctul meu de vedere in picioare. Astept sa il contrazici sau sa il intaresti...evident prin alt test


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: