CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 5:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 3:00 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Hilar (ca să nu zic altfel) este să consideri relevante, adică să iei drept bune și valide, date false
.

Singurul fals in cadrul acestui experiment este una dintre fainuri.

Citat:
Oricum, în cazul testului despre care discutăm, nici măcar date nu avem


Date sunt suficiente doar ca uneori refuzam sa acceptam un lucru evident si pe care il vedem cu ochii nostri si cautam confortul in tot felul de experimente stiintifice

Citat:
După ce s-a decretat că pescuitul nu este știință, ci să bazează pe propriile legi instituite de pescari, acum a ajuns să fie artă? Arta fierberii boilies-urilor. Cele mai armonioase boilies-uri. Rig-ul sublim. :)


Da, pescuitul este o arta, ma mir ca nu ai stiut, de aceea nu este pentru oricine

Citat:
Apropo de artă, să înțelegem că toți cei care au studii superioare la universități de arte s-au dus acolo doar ca să afle că, de exemplu, textele se scriu cum vrea fiecare, fotografiile se fac apăsând un buton și simfoniile se compun înșirând pur și simplu cerculețe negre cu codițe pe niște linii orizontale? :D


Degeaba te duci la universitatea de arta daca esti lipsit de talent, oricate lucri ai invata acolo tot afon o sa iesi sau cel mult cu o diploma de critic de arta (pentru asta nu iti trebuie talent, doar papagal)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 6:27 pm
Mesaje: 5
Oameni buni, pescarul de crap a ajuns un consumator ca oricare altul. Un consumator al pietei impatimitilor acestui hobby. Orice test facut: in paharul cu apa, in balta, in eprubeta e un plus din punctul meu de vedere nicidecum un minus. Cat despre relevanta lui, fiecare are libertatea de a considera daca este sau nu concludent si pana la urma fiecare poate sa il repete in ce fel si de cate ori considera ca e nevoie. Mare mi-ar fi mirarea daca ar fi printre voi ar fi naivi care ar crede ca pe aceasta piata nu sunt oportunisti....nu vreau sa le spun altfel, oameni care sunt in stare sa vanda te miri ce si la ce preturi. In acesta situatie consider ca orice dialog, parere, test chiar e bine venit pentru a descoperi asemenea specimene. Asta e punctul meu de vedere...cu care aveti libertatea de a fi sau nu de acord


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 5:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor Costache scrie:
Hilar (ca să nu zic altfel) este să consideri relevante, adică să iei drept bune și valide, date false.
Singurul fals in cadrul acestui experiment este una dintre fainuri.
Cum ți-a dat seama de asta din poza cu cele trei recipiente? Folosindu-ți simțurile artistice? :)

Eu zic că toate făinurile din cele trei recipiente sunt falsuri, unele falsificate într-o măsură mai mare decât altele. Cum demonstrezi că n-am dreptate? :)

Dar până la urmă, consideri că este relevant sau irelevant testul respectiv? Te întreb deoarece inițial afirmai "o metoda simpla prin care poti verifica daca vrei calitatea unui ingredient" și "exact calitative ofera", iar aici (viewtopic.php?f=7&t=3625&start=20&p=29495&view=show#p29499) ești de acord că testul este irelevant. Îți schimbi opinia în funcție de inspirația artistică? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 6:08 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Cum ți-a dat seama de asta din poza cu cele trei recipiente? Folosindu-ți simțurile artistice? :)

Exact si asta pentru ca le detin :)

Citat:
Eu zic că toate făinurile din cele trei recipiente sunt falsuri, unele falsificate într-o măsură mai mare decât altele. Cum demonstrezi că n-am dreptate? :)


Eu nu demostrez, experimentele stiintifice fac asta. Eu ma duc pe incredere si pe inspiratie :)

Citat:
Dar până la urmă, consideri că este relevant sau irelevant testul respectiv? Te întreb deoarece inițial afirmai "o metoda simpla prin care poti verifica daca vrei calitatea unui ingredient" și "exact calitative ofera", iar aici (viewtopic.php?f=7&t=3625&start=20&p=29495&view=show#p29499) ești de acord că testul este irelevant. Îți schimbi opinia în funcție de inspirația artistică?


Vezi, cu toata abordarea stiintifica cu care abordezi toate subiectele, aici nu ai inteles bine. Parerea nu mi-am schimbat-o, in al doilea caz eram doar ironic :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 6:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mircea Ciocan scrie:
Mare mi-ar fi mirarea daca ar fi printre voi ar fi naivi care ar crede ca pe aceasta piata nu sunt oportunisti....nu vreau sa le spun altfel, oameni care sunt in stare sa vanda te miri ce si la ce preturi. In acesta situatie consider ca orice dialog, parere, test chiar e bine venit pentru a descoperi asemenea specimene.
Exact naivitatea cumpărătorilor exploatează oportuniștii despre care vorbești. Din păcate pentru naiv și din fericire pentru oportunist, naivul nu este conștient de starea lui și, cel mai probabil, nici nu este preocupat să se informeze deoarece este mult mai comod și rapid să ia de bun (să aibă încredere în) ce spune un "guru" sau altul. Cât despre procentul naivilor dintre noi... :)

Ca să discutăm și ceva la subiect: ne poți spune care este opinia ta - ideal argumentată - cu privire la metoda de testare propusă? Este relevantă din punct de vedere calitativ (sau din alt punct de vedere)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 6:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Vezi, cu toata abordarea stiintifica cu care abordezi toate subiectele, aici nu ai inteles bine. Parerea nu mi-am schimbat-o, in al doilea caz eram doar ironic :)
Care parte din afirmația "Exact :) (testul e irelevant) si pentru acest motiv nu are cum leza pe cineva" este ironică?

Reiau propunerea de a reveni la subiect. Mi-e să nu ne trezim cu sancțiuni că am deviat prea mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 7:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Victor ,

Cred ca ai reusit faci inteles , pentru tine este irelevant , asta am inteles toti , ceea ce nu pot eu sa inteleg e de ce mai umpli atatea pagini cu postari daca este ceva ce tie nu iti foloseste , mie unul mi se pare ca tu esti cel care deviaza de la subiect cu fel si fel de ipoteze . Am inteles , pentru tine nu conteaza experienta si studiile unora , conteaza studiul stiintific , ce mai vrei sa demonstrezi pe topicul asta ?

"Dacă ți-au trecut prin mână tone de făină de pește, nu înseamnă că ai căpătat automat calificare în standarde de testare și cercetare." - Nu am capatat , am capatat insa experienta , ceea ce m-a ajutat enorm de mult .

Dacă te dor degetele încercând să convingi că testul propus de tine este concludent, ne te pot ajuta. - Tu si inca o persoana sunteti singurii gica-contra din acest topic , in caz ca nu ai observat , sa ma ajuti sa ce ? sa iti explic tie ca faina de peste standard nu este la fel de solubila ca LT94 ?

Ca să-mi dau seama că trei făinuri de pește sunt diferite, nu am nevoie să le pun în apă și să le las 24 de ore. Este de ajuns să fac trei grămăjoare și să le pun pe o hârtie albă. Analiza organoleptică (văz, miros, gust, pipăit) va fi suficientă
- si daca pe langa astea mai ai o metoda care sa iti confirme sau infirme ceva care e problema ? ca tot nu am inteles

Dacă metoda de analiză "paharul cu apă" ar fi fost validă (de necontestat), cei care umblă cu "făină vopsită" ar fi fost în culpă, deci nu ai fi avut de ce să-ți fie teamă de reacția lor și, mai mult, ai fi putut chiar să sesizezi autoritățile. - nu mi-e teama , nu am deschis acest topic sa fac anti-reclama , este o postare care arata inca o metoda prin care se poate testa ceva , sa sesizez autoritatile ? Asta e buna :lol:

Buletinul de analiză este pus la dispoziția cumpărătorilor la fiecare achiziție? Cu alte cuvinte, atunci când cumpără făină de pește de la BaitShop, știu că procentul de proteină solubilă este de, să zicem, 18% sau 32%?

Buletinul de analiza poate fi pus la dispozitie clientilor , dar noua nu ne-a cerut inca nimeni asa ceva , pentru ca lumea a avut si are incredere ca nu ii prostim , asta e unul din marele avantaje si motivul pentru care nu am picat , desi unii au stat in continuu cu cutitul la spatele nostru .

Ionut-Paul

Daca a s fi administratorul acestei reviste, as sterge acest topic, in forma asta. Pur si simplu.

Pentru ca ? Daca nu este interesant pentru tine sau nu este un subiect de tip Acces Direct trebuie sters ?

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 7:34 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Sefer Marian scrie:


Ionut-Paul

Daca a s fi administratorul acestei reviste, as sterge acest topic, in forma asta. Pur si simplu.

Pentru ca ? Daca nu este interesant pentru tine sau nu este un subiect de tip Acces Direct trebuie sters ?


Pentru ca lezeaza imaginea tuturor distribuitorilor de faina de peste, prin nenominalizarea celui care, in opinia ta, daca ar fi nominalizat, ar iesi circ. Inclusiv a unora cu care acesta revista are legaturi de afaceri.

Am facut eu un test, ia uite ce se intampla, nu spun de la cine e faina de peste respectiva, ca iese circ!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 11:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marian,

Îmi pare rău că o iei în personal. De asta am insistat să nu vorbim despre persoane.

Nu am nimic cu tine sau cu BaitShop. Nu te cunosc personal, nu îți cunosc afacerea și nu îți cunosc produsele. Am comentat doar metoda de testare propusă de tine care este invalidă și, prin urmare, irelevantă indiferent câți vor considera că este concludentă, indiferent câte tone de făină de pește ți-au trecut prin mână (și îți vor mai trece) și indiferent câți oameni (clienți BaitShop sau nu) iau drept cuvânt de evanghelie zicerile tale.

Singurul lucru pe care ni-l spune metoda ta este dacă două făinuri care conțin elemente solubile sunt diferite sau nu. Numai că, un test complicat (recipiente, apă și 24 de ore) devine inutil în momentul în care pot obține aceleași informații prin simpla inspecție vizuală de câteva secunde.

Ai prezentat acest test ca pe o metodă de analiză calitativă. Nu știu și nu mă interesează dacă intenția ta a fost să arăți că făina de pește BaitShop este "cea mai adevărată" și ale concurenților sunt "mai false". Nu discut strategiile BaitShop de marketing și comunicare. Mă interesează ca oamenii care vor citi să înțeleagă că prin acest test nu se obțin informații calitative, respectiv nu se determină procentul de proteină solubilă din făina de pește. Pentru ei "umplu paginile", acum și cu alte ocazii.

I-ai putea întreba pe cei care emit buletinul de analiză ce metode folosesc. Dacă îți vor spune despre cromatografie sau cine știe ce echipamente și metode științifico-fantastice folosite de oamenii în halate albe (ca să-l citez pe artistul Horațiu :) ), le-ai putea prezenta metoda mult mai simplă a "paharului cu apă". :)

Fără nicio glumă, sper din toată inima să nu apară poze pe forumuri publicate de cine știe cine, cu recipiente care au etichete vizibile și clare în care făina de pește comercializată de BaitShop s-a solubilizat cel mai puțin și mesaje în care, de data asta, nu vom mai fi invitați să tragem singuri concluziile, ci vor spune direct "uitați în cine ați avut încredere!".

Dacă ne jucăm de-a experimentele, riscăm să ne aruncăm singuri casa în aer.

Încă o dată, îmi pare rău.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 9:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Victor,

Ai dreptate din anumite puncte de vedere, dar cred ca trebuie sa vezi dincolo de utopia analizei minutioase a fainei de peste intr-un laborator. Ceea ce ofera Sefer este o metoda simpla de a vedea solubilitatea fainei de peste si compusilor ei, atat si nimic mai mult. Testul asta este profitabil din punct de vedere al costurilor si este bine de stiut. Un alt lucru pe care l-am invatat si mi-am luat de multe ori palme pe chestia asta este ca de multe ori analiza cantitativa este mai buna decat cea calitativa in 70% din cazuri, dar si cand o da in bara e nasol rau.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: