CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 10:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Facand o paralela, dupa ce am urmarit un documentar legat de industria mierii, acestia concluzionau ca undeva spre 40% din mierea vanduta la nivel mondilal este contrafacuta. Eu unul consider ca suntem atat de multi pe bila asta, incat nu cred ca mai e ceva sa corespunda 100% cu ce scrie pe ambalaj. Se pun porcarii in materiile prime pentru uz uman, dar intr-o amarata de faina de peste care e folosita de pescari sa faca mancare pentru pesti.

Luand in considerare aceste lucruri, cred ca daca te uiti prea in detaliu la anumite lucruri s-ar putea sa realizezi cu totul alta poveste. Cred ca trebuie sa fim mai realisti si genul asta de teste empirice ne ajuta cat de cat sa avem incredere in ceea ce punem acolo si sa consideram ca e mai bun decat celalalt produs. Un al lucru ar fi, cate resurse esti dispus sa investesti intr-un hobby, pentru ca din punctul meu de vedere ce se duce dincolo de pasiune si hobby este daunator.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 12:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:
Cum vor arăta cele trei recipiente după 24 de ore? Care dintre cele trei recipiente îți va indica procentul cel mai mare de proteină solubilă? În care dintre cele trei vei spune că este făina "fake" sau cea mai bună dintre cele trei testate?


Victor, orice ai zice, daca in cazul primelor doua recipiente vorbim (cel putin teoretic) de acelasi produs, respectiv LT94 - Norse, diferenta este mult prea mare dupa 24 de ore pentru a fi si practic acelasi, asta cu toate ca producatorul zice ca procentul de proteina solubila este intre 18 si 32%.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Cred ca trebuie sa fim mai realisti si genul asta de teste empirice ne ajuta cat de cat sa avem incredere in ceea ce punem acolo si sa consideram ca e mai bun decat celalalt produs.
Exact asta tot spun: să fim realiști și să înțelegem că astfel de teste nu oferă informații de încredere. În pescuit, de cele mai multe ori, deși observațiile noastre sunt corecte (vedem ce se întâmplă), concluziile (explicațiile) sunt greșite. Tocmai pentru că fiecare interpretează cum dorește sau cum poate (în funcție de pregătire, de informațiile pe care are, de interese, de influențe etc.).

Legat de asta, având în vedere că nici măcar în urma unui test atât de simplu nu putem trage concluzii certe și definitive, nu pot să nu mă întreb cât de relevante sunt concluziile testelor de pe baltă (ex. am crescut cu 10% ingredientul nu știu care și am prins sau nu am prins pește).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor Costache scrie:
Cum vor arăta cele trei recipiente după 24 de ore? Care dintre cele trei recipiente îți va indica procentul cel mai mare de proteină solubilă? În care dintre cele trei vei spune că este făina "fake" sau cea mai bună dintre cele trei testate?

Victor, orice ai zice, daca in cazul primelor doua recipiente vorbim (cel putin teoretic) de acelasi produs, respectiv LT94 - Norse, diferenta este mult prea mare dupa 24 de ore pentru a fi si practic acelasi, asta cu toate ca producatorul zice ca procentul de proteina solubila este intre 18 si 32%.
La care primele două recipiente te referi, la cele din experimentul lui Marian sau cele din exemplul dat de mine?

Pentru a simplifica datele problemei, să presupunem că înălțimea făinii de pește la începutul experimentului este de 25mm în ambele recipiente. Ambele conțin făină Norse-LT originală, prima cu 32% proteină solubilă și 10% umiditate și a doua cu 18% proteină solubilă și 6% umiditate. După 24 de ore (și calcule aproximative), înălțimea substanței solide din al doilea recipient ar trebui să fie cu vreo 5mm mai mare. Tragi concluzia că în al doilea recipient ai făină contrafăcută sau falsificată?

Luăm apoi un al treilea recipient în care punem tot 25mm de făină de pește comercializată ca fiind Norse-LT dar care are valorile 18% proteină solubilă, 10% umiditate și 15% ingredient solubil "fake". După 24 de ore vom constata că înălțimea substanței solubile este puțin mai mare în al treilea recipient față de primul. Tragi concluzia că făina "fake" este cea mai bună?

Prin urmare, parafrazând in vino veritas, putem spune că "în paharul cu apa de la robinet stă adevărul făinii de pește"? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 4:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Victor ,

Acesta este un subiect ( ca si altele ) in care practica bate teoria . In primul rand , acei parametrii dati de ei sunt orientativi , toate loturile de faina de peste LT94 care au ajuns in ultimii ani in depozitul nostru aveau procentul de proteina solubila in jurul valorii de 25% , foarte mici diferente . Nu stiu cata faina de peste LT94 a trecut prin mana ta , prin a mea au trecut cel putin 10 tone ,iar cu fiecare lot am capatat mai multa experienta si am ajuns la momentul in care pot recunoaste un fals .

Scopul meu nu este sa induc pe nimeni in eroare , ci pur si simplu am deschis un topic in care sa invat lumea cum sa se fereasca de impostori , mincinosi etc. A deranjat ?

Pentru tine adevarul absolut sta in teste de laborator , pentru noi intr-un pahar cu apa , este clar ca lumina zilei ca din trei fainuri de peste LT94 una defapt este o faina de peste ordinara care are proteina solubila maxim 10% , si aici nu vorbim de o greseala a unui producator .

Stelian ,

Daca as da nume ar iesi un mare circ , asa ca prefer sa nu :D

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 8:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sefer Marian scrie:
...toate loturile de faina de peste LT94 care au ajuns in ultimii ani in depozitul nostru aveau procentul de proteina solubila in jurul valorii de 25% , foarte mici diferente .
Procentul "in jurul valorii de 25%" este specificat de producător pe fiecare lot în parte (este determinat de producător și comunicat distribuitorilor) sau este determinat de distribuitori? Dacă este al doilea caz, îmi poți spune te rog prin ce metodă se determină la distribuitor procentul de proteină solubilă?

Sefer Marian scrie:
Nu stiu cata faina de peste LT94 a trecut prin mana ta , prin a mea au trecut cel putin 10 tone ,iar cu fiecare lot am capatat mai multa experienta si am ajuns la momentul in care pot recunoaste un fals .
Nu văd legătură dintre cantitatea de făină pipăită de fiecare dintre noi și experimentul celor trei recipiente. Totodată, nu văd de ce este relevant să discutăm despre persoane, în loc să stabilim dacă metoda de testare este validă sau nu.

Am adus argumente și exemple care arată că metoda prezentată nu oferă rezultate pe care ne putem baza. Aș fi bucuros să continuăm discuția argumentând și contraargumentând.

Sefer Marian scrie:
Scopul meu nu este sa induc pe nimeni in eroare , ci pur si simplu am deschis un topic in care sa invat lumea cum sa se fereasca de impostori , mincinosi etc. A deranjat ?
Domeniul nadelor abundă de impostură și diletantism. Sunt întru totul de acord cu tine. Am menționat într-un mesaj anterior: nu te suspectez că vrei să ne induci în eroare. Nu m-a deranjat nimic, ba chiar mi-a făcut plăcere dialogul.

Repet: nu vorbim despre tine sau despre mine, ci despre a valida sau invalida o metodă de testare (măsurare). Are importanță cine propune respectiva procedură și cine sunt cei care o contestă sau o aprobă? Sau contează ca la finalul dezbaterii, pe baza argumentelor să decidem dacă fiecare la el acasă poate folosi această metodă pentru a determina calitatea făinii de pește?

Sefer Marian scrie:
Pentru tine adevarul absolut sta in teste de laborator , pentru noi intr-un pahar cu apa , este clar ca lumina zilei ca din trei fainuri de peste LT94 una defapt este o faina de peste ordinara care are proteina solubila maxim 10% , si aici nu vorbim de o greseala a unui producator .
Nu, pentru mine adevărul absolut nu stă în testele de laborator. Dar încă o dată, nu eu sunt subiectul, ci testele și metodele de testare. În industria nadelor se vorbește în permanență despre teste. Ca să luăm de bune rezultatele testelor și să nu avem interpretări greșite într-un sens sau altul - fie că vânzătorul este falsificator când de fapt este cinstit, fie că este cinstit când de fapt este hoț - trebuie să ne asigurăm de validitatea procedurii de testare. Da, pentru mine este esențial să știu că metoda de investigare este corectă și generează rezultate pe care îmi pot baza deciziile.

Poate că dintre cei care vor citi metoda de testare propusă de BaitShop vor fi unii care iau drept relevant testul cu cele trei recipiente, ignorând argumentele celui căruia nu i-au trecut prin mână zeci de tone de făină de pește. Cumpără făină de la BaitShop și de la un comerciant care - fie el, fie cineva pe lanțul de distribuție - a falsificat făina crescându-i procentul global de solubilitate. În urma testului "paharul cu apă" constată că făina de la BaitShop s-a solubilizat într-o cantitate mai mică. Ce concluzie trage? Făina de pește falsificată este mai bună (mai solubilă) și, în același timp, mai ieftină decât făina de pește de la BaitShop. Apoi umple internetul cu dovezile testelor sale discreditând în mod eronat compania BaitShop. Cum se va apăra compania BaitShop împotriva rezultatelor obținute în urma testelor pe care le-a promovat și susținut? Înțelegem acum de ce este important să folosim metode valide de testare?

P.S. Sunt nevoit să-l creditez pe Horațiu cu încă o expresie memorabilă. Pe lângă "oamenii în halate albe", acum avem și "paharul cu apă". :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 11:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Buna seara Victor ,

Din capul locului , daca vorbim de faina de peste LT94 , vorbim de firme care produc pana la 300.000 de tone de faina de peste pe an , toate loturile vin insotite de buletin de analiza direct de la producator . Propriu-zis , nu exista distribuitori de faina de peste , exista clienti mari care au posibilitatea sa cumpere produsul cu camionul si exista clienti mai mici care cumpara pe palet de la clientii mari , nici o firma producatoare de faina de peste nu te directioneaza catre nimeni , trebuie sa iti cauti singur "distribuitorul" .

Legatura intre faina "pipaita" ( ca sa vorbim in aceeasi termeni ) este ca : dupa ce ai lucrat cu 15-20 de loturi de faina de peste LT94 si ai vazut de la lot la lot ca nu sunt diferente majore iti dezvolti capacitatea de a recunoaste ceva ce nu are legatura cu nici o alta faina de acest tip care ti-a trecut prin mana . Cat despre metoda , da , sustin cu tarie ca este valida , asta e parerea mea .

Ca sa lamurim inca o situatie , nu am mentionat nicaieri nici un nume , nu am mentionat nici numele altora , nici Baitshop ( sub chenarele albe din poza se afla numele firmelor , dar dupa cum ti-am zis , am facut testul si poza pentru mine , la momentul respectiv nu aveam intentia sa o postez undeva ) , este un test propus de mine nu de Baitshop , dar daca tot ai adus in discutie numele firmei , iti pot spune ca faina de peste LT94 a fost vanduta de noi in saci originali de cand exista Baitshop pe piata si asta nu se va schimba nici in viitor pentru ca nu am avut si nu avem alte intentii , Astfel de situatii cu ingrediente indoite cu alte ingrediente solubile ma depasesc , nu stiu cine ar avea nervi si rabdare sa faca asa ceva .

Ca o concluzie , personal imi plac astfel de discutii dar pana la un punct , in situatia de fata pana aici , pentru ca degeaba am incercat si eu si Vlad si altii sa te lamurim ca in pescuit practica este de n ori mai relevanta decat teoria , ai aceeasi tendinta , de a discuta ipotetic si teoretic , de a rasuci subiectul pe mai multe fete decat este cazul , si cred ca de aici incolo ar deveni plictisitor si pentru utilizatori sa urmareasca o discutie care cred ca ar putea continua pana la iarna si tot nu as reusi sa te conving , pentru ca tu o stii pe a ta si cam atat , asta nu este un lucru rau , dar eu nu am de ce sa stau sa scriu pana imi pica degetele sa te conving pe tine , am propus o metoda de test pentru toti utilizatorii acestui forum , eu cred ca exista o diferenta clara intre anumite produse , se vede cu ochiul liber , iar pe forum asta e metoda prin care se poate demonstra , de aici incolo fiecare e liber sa faca teste sau nu , e simplu ca buna ziua :D

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 6:55 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Sefer Marian scrie:

Din capul locului , daca vorbim de faina de peste LT94 , vorbim de firme care produc pana la 300.000 de tone de faina de peste pe an , toate loturile vin insotite de buletin de analiza direct de la producator . Propriu-zis , nu exista distribuitori de faina de peste , exista clienti mari care au posibilitatea sa cumpere produsul cu camionul si exista clienti mai mici care cumpara pe palet de la clientii mari , nici o firma producatoare de faina de peste nu te directioneaza catre nimeni , trebuie sa iti cauti singur "distribuitorul" .


Teoretic, aici, intervine un aspect care l-ar interesa pe un eventual cumparator. Cine, dintre cei 2 (cel cu camionul sau cel cu paletul), este tentat, mai mult, sa altereze calitatea fainii de peste? Asta e o intrebare cu un raspuns absolut subiectiv, desi, la prima vedere, cel cu paletul ar fi vinovatul. In acelasi timp, nimic nu garanteaza ca cel cu camionul nu s-a gandit sa-si maresca profitul si mai mult (si fraudulos), peste cel obtinut legitim prin discountul de volum. Dar daca insusi producatorul a falsificat reteta? Dar daca cel de pe lantul de distributie a facut-o? Deja, in punctul asta, am intrat pana la gat in teoria conspiratiei si ne paste paranoia :)

Ai facut un test (cat de relevant sau nu e el, conteaza mai putin), pe care ai ales sa-l faci public. Totul ar fi in regula, daca, dupa ce ai facut asta, ai fi si spus, cu nume si prenume, care este distribuitorul/producatorul al carui produs a cazut testul (sau, macar, numele produsului). Daca chiar crezi in relevanta acestui test si in valoarea sa stiintifica, ar trebui sa dai un nume.

Pentru ca, altfel, arunci o umbra de indoiala, asupra tuturor celorlati producatori/distributitori/importatori si/sau producatori de boilies.

Pentru mine, utilizator final al produsului, testul asta e hazliu, arata si suna cam ca reclamele acelea de la detergenti, care arata ce smecher e detergentul X comparativ cu ... "alt detergent" (oricare ar fi el, inclusiv o varianta mai veche sau sub alta forma a insusi detergentului X) :) :) :)

Insa, pentru ceilalti distribuitori/vanzatori de faina de peste si/sau producatori de boilies, oricare ar fi ei, chestia asta nu mai e hazlie deloc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 7:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ionut,

Esti liber sa faci tu testul si sa postezi aici rezultatele. Poti sa cumperi faina de peste de la orice firma care ofera aceste produse si sa le testezi. Asa poti singur sa-ti dai seama de anumite lucruri. Nu sunt avocatul lui Sefer, dar foarte probabil are relatii comerciale cu toate cele 3 firmele si foarte probabil cumpara ce e mai bun de la toate 3. Demascarea unui furnizor, pentru un produs prost, te poate pune in situatia de a pierde poate alte 5 produse bune de la respectivul. Ceea ce cred ca este important e ca avem in momentul de fata o metoda simpla de a testa faina de peste, iar cine vrea sa creada in acest test este liber sa-l utilizeze. Sefer nu a spus ca e perfect, ca nu poate oferi date false, a spus doar ca in cazul lui a fost relevant.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Test Faina de peste LT94
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 9:04 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:

P.S. Sunt nevoit să-l creditez pe Horațiu cu încă o expresie memorabilă. Pe lângă "oamenii în halate albe", acum avem și "paharul cu apă". :)


Ma simt onorat :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: