CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 3:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Dum Apr 15, 2018 8:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut Bogdan ,

M-am uitat azi in depozit dupa o mostra veche care o aveam de la Haith`s si m-am uitat si la varianta ce o avem de la CC Moore , eu sunt de parere ca este pe suport de glicerina .

In ceea ce priveste Meggablend-ul , producatorul ne specifica ca acesta contine produse si semifabricate din industria de patiserie , care produse mai exact , este secretul lor , iti atasez aici si o poza macro cu produsul , poate te ajuta la ceva :D


Fişiere ataşate:
Megga Red.jpg
Megga Red.jpg [ 216.11 KiB | Vizualizat de 7268 ori ]

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Lun Apr 16, 2018 6:59 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Mulțumesc Marian,

Eu cumpăr de la voi Megglabend (si nu numai) se lucrează foarte ușor cu el. Sâmbătă viitoare încep sa-mi fac bilele pentru anul asta si îmi mai rămâne un 250g, mai am faina de biscuiți de vanilie (CC Moore) vreo 150g de pudra de ficat/WPC85/Izolat de soia/Super Red ( din fiecare, tot de la voi) si niste selmolina (Ovidiu selmolina un fel de griş). Vreau sa-mi fac un birdfood solubil de aceea te-am întrebat de biscuiții ca sa nu exagerez

@Ovidiu

Îți spun părerea mea despre Lichidul de Robin Red (chiar daca am rulat câteva sute de kg de bile tot un novice sunt), cred ca este foarte bun pentru hidratare boilies, daca are glicerina (am si eu un bidon de 500ml de la Haith's ) nu merita sa-l prăpădești in boilies


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Lun Apr 16, 2018 7:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
am uitat sa precizez birdfood de cârlig, sigur vor ieși minime critic echilibrate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Lun Apr 23, 2018 2:21 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 04, 2018 1:41 pm
Mesaje: 13
Localitate: Timisoara
@Bogdan, multumesc de sugestii voi tine cont de ele. Cred ca voi ramane la RR praf pentru reteta si cel lichid il folosesc ca dip si pentru hidratare bile.

@Marian, merci de ajutor. Am inlocuit gris-ul cu pesmet si raman la RR 10%. Ai spus ca reteta nu sta prea bine la partea de atractanti. Ce as putea imbunatati aici?

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Mar Apr 24, 2018 4:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Ovidiu

Eu îți spun cum fac eu, dar nu sunt campion mondial (targetul meu la nadit este 32 lei si la cârlig 50 lei)!
Eu pentru bilele de nadit folosesc 5% RR+5%Proteinkonzentrat (atractant si leagă extraordinar)+3% praf de chili(atractant). La cârlig, rețeta nu este identica pun 10%RR +10% pudra ficat (atenție leagă foarte bine dar poți avea 2 mari surprize sa faci o coca pe care sa nu o poți rula adică foarte elastica și dacă ai somn în balta il aduni îți garantez) + 5% chili +1 linguriță de GLM+1 linguriță betaina pe care le dizolv în partea lichida.
Un alt atractant pe care l-am folosit este belachan DAR în solubil după mine nu are nici-un farmec, trebuie fiert si nu te împing de la spate sa-l folosești este extrem de greu sa-l fierbi corect il pierzi
Sâmbăta trecuta am făcut primele 20kg de bile, dacă vrei sa te apuci sa fierbi folosește abur eu am cumpărat de la Media Galaxy cel mai ieftin aparat de gătit cu abur (vinerea trecuta 200lei Tefal) și am fiert bilele, au ieșit perfect


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Mar Apr 24, 2018 5:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Citat:
+1 linguriță de GLM

Ce influenta crezi ca are o lingurita de GLM la un kg de mix ?

Citat:
Un alt atractant pe care l-am folosit este belachan DAR în solubil după mine nu are nici-un farmec, trebuie fiert si nu te împing de la spate sa-l folosești este extrem de greu sa-l fierbi corect il pierzi

Ce anume pierzi la belachan ? Ce inseamna sa il fierbi corect ?

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Mie Apr 25, 2018 9:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@lucian67

Am fiert multe kg de bile de belachan, am folosit 50g praf, in partea lichida 50g baton + 5ml esență. Eu fac bile de 22mm pentru ca folosesc cobra si trebuie sa dau pe la 110m, trebuia da le fierb 2min40sec ca sa reziste. După ce fierbeam 20kg mix îmi rămânea pe fundul cratiței (50cm diametru) cam 5mm de substrat de substanțe solubile cam 400g (atât puteam sa recuperez) cu miros puternic de belachan. Oricum apa avea culoarea batonului de belachan si practic era opaca. Substanța de pe fundul cratiței o recuperam si o foloseam ca pasta de cârlig, deci nu era numai belachan, iar in apa fierbeam boabele pentru nadit.
Când făceam bilele de cârlig le fierbeam un minut ca sa stea pe firul de par.
Am făcut niste teste, observațiile mele ar fi următoarele (testele sunt empirice):
1. apa se colorează mult mai puțin când le fierbi un minut acelaşi tip de mix, dar se colorează destul de mult. De notat ca fierbeam 1kg bile odată, pe care le puneam când apa clocotea, la ce dispun nu am nici un control asupra temperaturii apei, doar clocotește.
2. puneam intr-un pahar de bere plastic (400ml) 10 bile fierte un minut si in altul 10 bile fierte 2 min 40sec. La cele fierte un min colora apa după 2 ore începând cu o aura in jurul bilelor si aveam o supa de belachan după 4h. Celelalte fierte 2min40 după 7h se întrezărea ceva după 24h puteam sa spun ca se simțea aroma. Oricum in lac este cu totul altceva
3. La pescuit pe balta este greu sa am o observație îmi dau doar cu părerea, pot sa spun ca pe pat de nada (oricare ar fi el ) cele fierte un minut reacționau mult mai repede.
4. sâmbătă trecuta am fiert la abur acelaşi mix 15min, apa din vas nu s-a colorat după ce oprești aburul, condensul se scurge in vasul de refulare (nu știu cum sa-i spun altfel). O alta observație este ca prin fierbere la abur nu pierzi multa apa, am fiert 11kg mix (diferite compoziți)i apa s-a colorat o idee si atenţie contrar așteptărilor am folosit doar 3l de apa am pierdut cam 0,5l. Dar nu spun ca nu se pierde proteina si ca voi rupe balta in 2.
5. După mine daca nu poți controla corect fierberea pierzi multa proteina si substanță solubila

GLM cred ca m-am exprimat greșit lingurița mea este cea folosita pentru dozare lapte praf are 10g deci 1%. GLM este un atractant foarte scump, nu știu sa amestec corect 1% in mix mai mult devine foarte scump. Când am pus GLM si Betaina parca a fost o idee mai bine (poate sa fie si efectul Placebo)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta boilies
MesajScris: Joi Apr 26, 2018 11:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Ovidiu Nicolescu scrie:
@Marian, merci de ajutor. Am inlocuit gris-ul cu pesmet si raman la RR 10%. Ai spus ca reteta nu sta prea bine la partea de atractanti. Ce as putea imbunatati aici?


Salut Ovidiu ,

Mii de scuze pentru raspunsul intarziat , faptul ca ai ramas la 10% Robin Red e deja ok . Desi imi este putin dificil , am sa incerc sa iti recomand niste mici modificari fara sa cresti prea mult costul produsului finit . Sfaturile mele ar fi :

1. Faina de soia - la 15% conteaza si ce alte ingrediente intra in compozitia mixului , poti avea probleme si anume boiliesul sa aiba gust amar din cauza ei . Sfatul meu ar fi sa o reduci la 10% si sa incluzi 5% Proteinkozentrat , un ingredient cu rol multiplu care ar putea intra in categoria Proteine solubile , insa te ajuta si la legatura , este un liant mai puternic decat faina de soia .

2. Seminte de pasarele macinate - cred ca am mai discutat pe forum pe aceasta tema , am folosit in trecut seminte de pasarele , singura diferenta cat de cat notabila pe care am putut sa o observ a fost intr-o reteta in care am folosit 5% canepa proaspat prajita si macinata , am renuntat insa la ea deoarece prepararea ei este un chin , si pentru cine nu are experienta poate sa o si arda foarte usor . Amestecurile de seminte de pasarele contin o gramada de soiuri care nu au legatura cu pescuitul la crap , folosirea acestora poate fi umplutura inutila . Sfatul meu ar fi sa inlocuiesti semintele de pasarele cu faina de alune tigrate , este net superioara .

3. Vitamealo si lapte praf sunt doua produse relativ diferite . Vitamealo , cel putin cel pe care il cunosc eu , este un produs care are la baza pudra de zer , cu laptele praf este posibil sa ai probleme , in sensul in care iti vor ramane cocoloase de pudra in mix , este un produs greu de omogenizat spre deosebire de vitamealo . Daca bugetul insa iti permite , la fel ca si Horatiu , iti recomand utilizarea unui concentrat proteic din zer , fie el si WPC35 .

4. Partea lichida : CSL-ul este un produs cu caracter acid , daca optezi pentru folosirea acestuia ca baza , pentru a nu afecta pH-ul partii lichide iti recomand sa il dozezi egal cu melasa , aceasta fiind alcalina ridica pH-ul CSL-ului putin , poti folosi 25 ml CSL + 25 ml Melasa . Pe langa aceastea iti recomand utilizarea a 25-50 ml Beta Stim , un lichid nutritiv natural cu grad de solubilitate foarte ridicat care te ajuta la atractie iar diferentele de cost sunt nesimnificative .

O seara frumoasa !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron