CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:56 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: The Source base mix 5kg
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 8:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 18, 2018 9:47 am
Mesaje: 16
Bună seara domnul Vlad,am și eu câteva întrebări legate de The Source base mix 5kg,îmi puteți spune și mie cum se va proceda pentru realizarea pastei,este suficient sa urmez instrucțiunile de pe ambalaj,pot adăuga altceva ca parte lichida?ideea mea este sa reduc cât mai mult costurile la partea lichida deoarece nu găsesc sub nici o forma The source base mix 5kg,doar la 1 kg....as aprecia foarte mult dacă îmi puteți da câteva informații utile:)va multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 8:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Partea lichida pentru mixul de Source,​ conform retetei recomandate de Dynamite Baits, ​este lichidul​ ​Source​ care se vinde la sticle de 250ml​. Se numeste The Source Liquid Food Attractant. O sticla de 250ml este exact doza pentru 5kg de mix. Proportiile sunt: 1kg de mix, 50ml de lichid Source si aproximativ 9 oua. Nu mai ai nevoie de nimic altceva.

​In momentul de fata, Dynamite Baits nu mai ​vinde mixul de Source la pungi de 5kg, doar la pungi de 1kg cu partea lichida inclusa. In punga de mix gasesti o sticluta cu 50ml de lichid atractant. Dynamite Baits recomanda aici o doza de 25ml de lichid pe kilogramul de mix la boiliesurile folosite ca nada si 50ml de lichid la boiliesurile de carlig.

Daca nu vrei sa lucrezi cu lichidul de Source, poti sa-ti faci singur partea lichida cu diverse lichide nutritive si eventual arome sau uleiuri esentiale, dupa cum preferi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 9:00 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 18, 2018 9:47 am
Mesaje: 16
Dacă nu sunt prea indiscret,îmi puteți descrie un tip de rețetă pentru partea lichida care sa se asorteze cu mixul Source,sau ca alternativa,sa folosesc Crave?va mulțumesc ca m-ati lămurit cu partea lichida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 9:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 18, 2018 9:47 am
Mesaje: 16
Mai am o singura nelămurire legat de partea cu boiliesurile de carlig,timpul de fierbere pentru boiliesuri de carlig care ar fi?și ce ar mai fi recomandat pentru a le întări?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 10:09 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Source e un boilies cumva atipic in sensul ca am prins cel putin la fel de bine, daca nu mai bine cu boiliesurile gata facute (shelf life), la punga. La alte boiliesuri, versiunea rulata acasa era mai buna decat varianta shelf-life.

Avantajul boiliesurilor pe care le rulezi singur, pe mixul de Source, este ca le poti face mai tari si le poti usca mai bine si, bineinteles, le poti personaliza cum vrei. Daca ai nevoie sa le faci mai grele sau sa le faci solubile sau sa le usuci, solutia e sa iei mixul si sa-l rulezi. Boiliesurile shelf-life nu se usuca bine.

In materie de retete, poti sa incerci o multime de lucruri, dar nu inseamna neaparat ca vor fi mai bune decat reteta recomandata de Dynamite Baits. De exemplu, 50-100ml de lichid nutritiv, o aroma, eventual un ulei esential si un indulcitor. Bineinteles, poti merge cu partea de customizare mai departe. De exemplu, daca vrei sa faci boiliesurile mai tari (cum ar fi boiliesurile de carlig), poti sa adaugi un liant, sa zicem 50-100g pudra de ou. Folosesti 900-950g de mix Source si 50-100g de liant.

Timpul de fierbere depinde de diametrul bilei - in jur de 90-120 de secunde pentru boiliesuri de 16-20mm, dar fa pentru inceput cateva probe cu unul sau doua boiliesuri, ca sa te lamuresti.

Sugestia mea este sa mergi pe reteta producatorului (pe care am notat-o mai sus) si, daca nu e prea scump, sa combini boiliesurile Source pe care ti le rulezi singur cu boiliesuri Source shelf-life. O sa vezi ca boiliesurile shelf-life prind foarte bine. Asta si explica de ce Source e atat de apreciat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Mar Mar 20, 2018 8:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
legat de timpul de fierbere vezi ca ai topicul asta in care se discuta mai pe larg cum si ce:

viewtopic.php?f=7&t=3471

Salutari,

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Mar Mar 20, 2018 12:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
A​propo de retete​, am vorbit de mai multe ori pe forum despre o combinatie de arome cu care am prins mereu foarte bine si pe care am folosit-o (si) pe mixul de Source. Combinatia de arome este Monster Crab, Indian Spice & Black Pepper. Proportiile pe kilogramul de mix sunt:

4ml Monster Crab
3ml Indian Spice
0,5ml B​lack ​P​epper ​O​il

Anul trecut, un prieten si-a rulat mixul de Source cu o combinatie Squid & Cranberry si a fost multumit de rezultate. Proportiile pe kilogram au fost:

5ml Squid
2ml Cranberry
1ml Thaumatin

Ambele retete pot primi 50-100ml de lichid nutritiv - unul singur si bun e suficient, de exemplu hidrolizatele de peste cum ar fi L030, Krill Hydrolysate, Tuna Hydrolysate etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source base mix 5kg
MesajScris: Mar Mar 20, 2018 1:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 18, 2018 9:47 am
Mesaje: 16
Vă mulțumesc frumos domnul Vlad,am sa rulez toate mixurile pe care mi le-ati descris anterior și am sa încerc sa fac o comparatie,care ar fi rețeta potrivita! În afară de cea originala binenteles!Va apreciez foarte mult sinceritatea și lejeritatea cu care va împărtășiți cunoștințele cu ceilalti!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: