CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:34 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dudi versus Dynamite
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 8:25 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
barbu marian scrie:
Salut
In toamna anului trecut am făcut o partida de 72 ore la varlaam...
[...]
...foarte putini și mai mari pe dudi fata de mai mulți și mai mici pe complex T
Deși cele relatate ne-ar putea duce la concluzia că există "boilies-uri optimizate pentru pește mare", aș zice că această teorie este soră cu afirmațiile "bolilies-uri optimizate pentru apele din România" și "accesorii adaptate stilului nostru de pescuit la crap", pentru susținere aducându-se ca argument principal multitudinea testelor efectuate de-a lungul timpului.

În ceea ce privește boilies-urile Dudi, conform celor scrise pe ambalaj, acestea sunt rezultatul unor "studii aprofundate". Din punctul meu de vedere, ar fi util pentru potențialii cumpărători să știe dacă sunt studii științifice sau "de baltă", dacă vorbim despre studii deja existente sau realizate în premieră de Dudi sau altcineva și, revenind la teoria "pentru pește mare", dacă în urma acestor studii a rezultat, de exemplu, că peștii de 15kg au preferințe sau nevoi diferite față de cei de 13kg.

Consider că ar fi un câștig important pentru comunitate și în special pentru producătorii de nadă dacă ar interveni atunci când se aduc în discuție produsele lor. Ar fi un prilej foarte bun să argumenteze de ce produsele lor sunt bune (poate cele mai bune) și să ne convingă să le cumpărăm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dudi versus Dynamite
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 8:37 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Poate prin faptul ca ai folosit bilele Dudi pe o lanseta, ai reprodus “mecanica” hranirii crapilor, respectiv pe un pat de nada sensibil mai mare (Complex T) s-a hranit “ciortanimea” iar pe Dudi au ales sa se hraneasca, izolat, crapii mai mari.

Avand in vedere ca pestii s-au hranit din ambele, nu as avea nici o problema sa folosesc oricare din cele doua boiliesuri. Incearca-le, (si) asta inseamna pescuitul.

Pe de alta parte, nu inteleg aceste cereri pentru pareri legate de strategii, bile etc., ce ar trebui sa garanteze un rezultat sau altul; personal sunt cel mai fericit cand “ii dau de capat” singur, cap coada, drillul fiind incununarea eforturilor mele totale, de la producerea nadei, informare, localizare, trecand prin “gandirea” unor strategii (suna pompos dar cam asta e) si folosirea diferitelor mici trucuri pentru a avea succes.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dudi versus Dynamite
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
Citat:
Pe de alta parte, nu inteleg aceste cereri pentru pareri legate de strategii, bile etc., ce ar trebui sa garanteze un rezultat sau altul; personal sunt cel mai fericit cand “ii dau de capat” singur, cap coada, drillul fiind incununarea eforturilor mele totale, de la producerea nadei, informare, localizare, trecand prin “gandirea” unor strategii (suna pompos dar cam asta e) si folosirea diferitelor mici trucuri pentru a avea succes.

Probabil e problema timpului pentru multi dintre noi; daca faci o partida pe luna in sezon, insemana 7 pe an si nu prea iti vine sa experimentezi; fericiti cei care pescuisc mult mai mult !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: