CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conteaza aroma?
MesajScris: Dum Mar 11, 2018 2:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Buna ziua, dragi colegi! Intr-un subiect anterior ("boilies low cost") am prezentat un mix care dupa anunite schibari am reusit sa fac un mix care se ruleaza foarte bine. Am rulat vreo 20 de kg cu aceasi parte lichida doar ca le-am facut in 3 arome: krill, squid si aroma de capsuna. As avea o intrebare pentru voi in anumite conditii este posibil ca o aroma sa aiba rezultate mai bune sau aroma pe acelasi mix nu conteaza? Eu sunt 50-50 %...tind sa cred ca aroma nu prea conteaza atata timp cat mixul e acelasi dar in acelasi timp m-am confruntat cu situatii in care mergea bine o anumita aroma, cu slecificatia ca nu era acelasi mix, deci nu sunt sigur defapt ce alegea crapul, aroma sau mixul.... :mrgreen: :mrgreen: . Astept cu interes parerile voastre si voi revenii cu concluzii sigure dupa ce voi pescuii plantat cu 3 lansete, una pentru ficare aroma. Acum nu stiu cat de concludente vor fi....:).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conteaza aroma?
MesajScris: Dum Mar 11, 2018 2:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Doar din putinele informatiile ipotetice postate de tine, aroma chiar nu ma intereseaza.
Dar trebuie sa ai in vedere si alte aspecte: gradul de solubilitate (tari/solubile), durata partidei, daca vrei sa arunci mai multa sau mai putina nada, daca vrei sa pescuiesti mai grupat sau mai izolat/extins, etc.
Exemplu: intr-o partida scurta in care vreau sa prind peste, as merge pe ceva solubil caz in care acea aroma sintetica chiar nu ar conta din punctul meu de vedere, ingredientele (cu accent pe cele naturale) se spala si ofera maxima atractivitate.
Dar tot asa bine pot exista cazuri, in functie de factori precum cei enumerati mai sus, in care aroma (inclusiv cea sintetica) sa faca diferenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conteaza aroma?
MesajScris: Dum Mar 11, 2018 2:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Solubile am facut. M am gandit ca pentru primavara ar fi mai ok solubilele. Si o sa pescuiesc destul de grupat. La inceput o sa pun pe fiecare lanseta 500 g de bile. Iar dupa la fiecare plantare o sa arunc 1-2 maini de bile in functie de trasaturi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: