CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:46 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 10:32 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
faina de peste predigerata era scrisa
Alanină 5.4 lizina 5.8
Arginina 5.1 Metionină 2.2
Acid aspartic7 fenilalanina 2.6
Acid glumatic11.0 cistina 0.6
glicina 7.3 Serina 3.7
Histidină 1.6 Treonină 3.2
izoleucină 2.8 Tirozina 2.2
leucină 5.1 valină 3.5
Proline 4.5
Îmi pun următoarea întrebare WPC si izolatul de soia sunt super solubile sunt folosite numai în combinație cu un lichid pentru oamenii care vor mușchi (40g/zi) Noi de ce nu le topim (100g) în partea lichida? Pana acum 3-4 ani substanțele proteice aveau WPC+Izolat+krill vad ca krillul a disparut
Folosesc izolat de soia pt ca nu pot sa folosesc mai mult de 200g WPC și leagă foarte bine când este alături de faina de orez
Sunt de acord cu tine pentru fibrodrink deci rețeta ar deveni cu ce inteleg eu ca utilitate
80g faina krill (proteina+aminoacizi eu o folosesc în toate bilele mele de cârlig)
200g Predigerata (proteina+aminoacizi)
200g WPC(proteina+aminoacizi)
150g Izolat proteina soia(proteina+aminoacizi)
150g crumble crereale (sa permită substanțelor sa disperseze +carbohidrat)
270g faina orez are mai multi carbohidrat decât selmolina, si ma ajuta la greutate
trecem la partea lichida
30 ml lichid de ficat aminoacizi (nu folosesc mai mult pentru ca apoi da o nota de pregnanta de ficat mai ales dacă folosești drojdie)
60 ml lichid hidrolizat de krill dați-mi un nume nu știu sa aleg trebuie sa cumpăr
20 ml Liquid Enzyme Treated Yeast Extract (pune în evidenta mixul + aminoacizi)
10ml ulei de somon sau cod părerea ta am nevoie de putina substanță grasa
8 oua
2 linguri de betaina
50g de baton de belechan atractant
Ar rămâne de discutat WPC+Izolat de soia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Chiar o sa fac o s-o numesc rețeta "pamflet", va rog sa o considerați ca pe o chestie distractiva nu pun nici o secunda la îndoiala cunostintele voastre
mai am următoarele substanțe disponibile care nu ma jenează dacă le folosesc:
1. Gluten de grâu cu 79% proteina
2. Pudra de ficat hidrolizata
3. Protein Konzentrat leaga foarte bine (eu o folosesc cu lichid de ficat ca sa fac pasta de cârlig pentru ciortaniada)
Amino Acizi :
Lysine: 3.25 %
Glycine: 6.90 %
Methionine: 1.01 %
Alanine: 4.48 %
Cystine: 0.42 %
Valine: 2.48 %
Threonine: 1.78 %
Isoleucine: 1.70 %
Tyrosine: 1.27 %
Leucine: 3.47 %
Asparagine acic: 4.01 %
Phenylalanine: 1.97 %
Serine: 2.12 %
Histidine: 0.97 %
Glutamine acid: 7.30 %
Arginine: 3.13 %
Proline: 4.32 %
Taurine: 1.04 %
Minerale :
Calciu (Ca): 0.3 %
Fosfor (P): 1.0 %
Magneziu (Mg) 0.1 %
Potasiu (K): 1.9 %
Sodiu (Na): 0.9 %
Cupru (Cu): 18.0 mg/kg
Zinc (Zn): 48.0 mg/kg
Fier (Fe): 140.0 mg/kg
Mangneziu (Mn): 13.0 mg/kg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 11:16 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Bogdan, sper sa nu ma intelegi gresit, dar te rog nu posta lungi liste de aminoacizi, vitamine si minerale pentru ca discutia devine greu de urmarit.

Acolo unde consideri ca e ceva relevant in specificatiile tehnice, e mai simplu sa explici despre ce e vorba.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
@Victor Costache
Poți sa-mi indici un site unde pot sa am informațiile despre aminoacizi?
Nu știu ce anume te-ar interesa despre aminoacizi. Oricum, dacă stăpânești limba engleză, găsești pe internet informații - gratuite sau pe bani - din domeniul biochimiei despre aminoacizi, peptide, proteine etc. de îți poți da doctoratul pe acest subiect. :)

Totuși, nu știu dacă a merge în detaliu până la amine, carboxili, carbon, hidrogen, oxigen, nitrogen, forțele van der Waals etc. este calea de urmat în conceperea boilies-urilor. :ugeek:

Enescu Bogdan scrie:
Am observat din fisele tehnice ale produselor ca cei mai multi aminoacizi sunt în substanțele cu multe proteine. Naturale ........ nu este cea mai fericita exprimare
Aminoacizii sunt prezenți în proteine, deci e normal să fie așa. Ce ne-ar interesa pe noi este profilul aminoacizilor din fișa tehnică a respectivului ingredient, de exemplu, dacă vrem să mergem pe abordarea aminoacizilor limitativi (care ține mai mult de nutriție decât de atracție) sau atunci când căutăm ingrediente cu atractivitate mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 11:54 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
Victor,tu vorbesti mai mult din teste de laborator,unde este un mediu controlat,dar situatia pe balta este mult mai nuantata,aici sunt diferite semnale chimice care pot interfera cu semnalul transmis de nada.
Cu siguranță, condițiile de laborator diferă semnificativ de cele de pe baltă, așa cum pe baltă condițiile se pot schimba de la un minut la altul. Însă, ceea ce nu se schimbă este peștele (morfologic și fiziologic). Și în laborator și pe baltă peștele are aceeași fiziologie. Asta înseamnă că dacă în laborator s-a stabilit că nu poate (sau poate) detecta o anumită substanță, la fel se va întâmpla și pe baltă.

touareg scrie:
Poti sa ai profilul aminoacidic perfect ,daca nada ta se afla pe patul de nada al pescarului care a pescuit inaintea ta pe acelasi stand .Sau pe o colonie de chironomide! Si tot de parerea raman ca crapul nu poate detecta boilesul de carlig de pe patul de nada,pur si simplu nu are asa o acuratete:"hopa , bila asta contine cu 10% mai mult acid glutamic,doar pe asta am sa-l mananc!De fapt pestele detecteaza un flux de semnale chimice care-l fac sa consume nada noastra(sau nu) .
Având receptori care pot detecta aminoacizi în concentrație de 1:1.000.000.000.000.000.000, putem spune că are o acuratețe foarte bună. Apoi, chemoreceptorii nu sunt singurii care au rol în detecția hranei.

Cum am spus într-un mesaj anterior, fiecare interpretează și aplică așa cum dorește concluziile cercetărilor științifice. În ceea ce mă privește, la modul ideal, aș vrea ca primul lucru pe care crapul să-l investigheze de pe zona nădită să fie momeala. Pentru asta, prima condiție este ca momeala să se diferențieze, să iasă în evidență.

Pentru mine, efortul pe care trebuie să-l fac când discut și analizez nadele este să nu mă raportez la simțurile noastre și mediul în care trăim noi deoarece nu prea au legătură cu simțurile crapului și mediul acestuia. O comparație: dacă aș fi vânător și aș omorî o antilopă, probabil că primele lucruri pe care l-aș mânca ar fi mușchiuleți, cotlete etc. preparate la grătar. Dacă leul omoară antilopa, primul lucru pe care îl mănâncă este ficatul deoarece este cel mai bogat în nutrienți, leul fiind programat genetic în acest sens, instinctul de supraviețuire fiind cel mai puternic. Cu alte cuvinte, spre deosebire de leu, nu doar că nu aleg părțile cele mai nutritive dar mai și alterez din nutrienți prin prepararea termică. Revenind la crap, la fel ca leul, norocul nostru este că are în dotare tot ce-i trebuie pentru a detecta semnalele chimice din boilies, validându-l astfel ca sursă de hrană. De ce vorbesc despre noroc și de ce șansele sunt în favoarea noastră, a pescarilor? Deoarece, deși pare paradoxal, este mult mai greu la anii ăștia să faci un boilies care să nu prindă pește.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 1:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Vlad Pavlovici
Ok ma conformez
@Victor Costache am găsit în franceza (limba pe care o stăpânesc bine, engleza tehnica este o alta limba străina) după 3 ore m-am oprit eu sunt inginer mecanic care se ocupa de șasiu, sunt depășit de complexitatea informațiilor
Deoarece, deși pare paradoxal, este mult mai greu la anii ăștia să faci un boilies care să nu prindă pește. Aici am o problema de 2 ani nu am mai reușit sa prind un singur crap cu bile cumpărate (Select Baits - Belachan Mussel si Liver Spice, 220V de la Dragan, 4 Carp Magnum si Royal) după ce am nadit cu bilele mele. Bilele mele de carlig sunt belachan, ficat+afine, caviar, monster crab, am nadit numai cu belachan, cea mai "prinzatoare" ficat+afine cei mai mari pești caviar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 8:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor,nu trebuie sa privesti testele de laborator ca litera de lege.De multe ori aceste rezultate se bat cap in cap!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 9:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
Victor,nu trebuie sa privesti testele de laborator ca litera de lege.
N-am afirmat că testele de laborator reprezintă "evanghelia" pentru mine. Aplic ceea ce am scris mai devreme: din cercetările științifice iau ce pot să înțeleg și consider ca fiind util.
touareg scrie:
De multe ori aceste rezultate se bat cap in cap!
Din ce am citit și analizat, au fost câteva cazuri când unele dintre concluzii erau contradictorii, deci pe baza informațiilor mele, aș spune că de puține ori rezultatele nu converg. Totodată, am văzut în literatura de specialitate, la bibliografie, referințe care se repetă, ceea ce înseamnă fie că toți acești cercetători sunt în eroare, fie că lumea științifică acceptă respectivele studii ca fiind valide.

Sunt două aspecte care mă interesează în mod special când citesc un studiu: anul în care s-a efectuat cercetarea respectivă și, în special, metoda. Dacă, de exemplu, un studiu din 2011 invalidează anumite concluzii ale unui studiu din anii '80, voi lua ca valide rezultatele celui mai nou și, totodată, sunt conștient că este posibil ca un studiu viitor să contrazică cercetările recente. Mai mult, dacă metoda folosită nu mă convinge în privința acurateții rezultatelor, voi avea rezerve în a lua de bune concluziile.

Prin urmare, sunt lucruri (încă) discutabile dar sunt și altele (adevăruri științifice) care sunt clare, indiferent dacă noi credem altceva. Chimia, fizica, biochimia etc. nu își schimbă legile în funcție de convingerile noastre pe care poate le-am dobândit din auzite sau din "testul suprem" care a avut rezultat capturarea unor pești.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 8:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor,am vazut multe filmari subacvatice ,in care crapii sositi pe patul de nada pur si simplu matura cu gura fundul apei pana sa ajunga la bila de carlig.Daca au asa o acuratete deosebita de ce nu iau din prima bila de carlig?!Eu imi mentin parerea ca nu pot localiza exact boilesul de carlig din multitudinea de semnale chimice.Daca bila de carlig se afla in afara patului de nada,este cu totul o alta discutie! In aceasta ordine de idei,eu dau aceasi importanta bilelor de nadit ca si boilesului de carlig,chiar mai mare importanta,cand imi rulez boilesuri de carlig ma vad nevoit sa mai reduc din substante solubile,ca sa reziste pe firul de par.Deci la mine,contrar cu majoritatea,bila de carlig este mai putin atractivaca ca si bila de nadit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 9:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
De acord cu Touareg,

La mine nu exista bila de nadit si bila de carlig, cu ce nadesc, cu aia pescuiesc.
Rar dar foarte rar, bila de carlig e bila tare pusa in dip, dar compozitia mixului este aceeasi.

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: