CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 10:31 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 2:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Bogdan,dupa parerea mea,prea multa importanta acorzi bilelor de carlig si lichidelor nutritive(si aromelor).Crezi ca crapul poate detecta ca bila ta de carlig contine cu 20% mai multa proteina ca bilele de nadit?!Nu cred ca poate!Dupa parerea mea bila de carlig trebuie sa indeplineasca 2 criterii:sa fie usor de absorbit si sa reziste pe firul de par!Lichidele in cateva ore se spala si ramane doar mixul.Asa si cu aroma.Mixul este baza,mixul prinde peste,pe acesta trebuie sa te concentrezi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
Crezi ca crapul poate detecta ca bila ta de carlig contine cu 20% mai multa proteina ca bilele de nadit?!Nu cred ca poate!
Chemoreceptorii crapului sunt capabili să detecteze aminoacizi care sunt în concentrație foarte mică, de ordinul 1:trilion.

Indiferent ce ingrediente punem în boilies, dispersia în apă (extragerea semnalelor chimice detectate de crap) se face în concentrații foarte mici, din ce în ce mai mici pe măsură ce boilies-ul stă în apă. Mai mult, am spus și cu alte ocazii, odată absorbit boilies-ul, organul palatal ar crapului intră în contact cu doar o mică suprafață a boilies-ului și doar pentru o fracțiune de secundă, cât are nevoie să decidă dacă este comestibil (dacă are valoare nutritivă) sau nu.

În concluzie, "laboratorul de analiză" cu care a fost înzestrat crapul poate determina în timp real variațiile (diferențele) foarte mici de concentrație.

Desigur, putem să luăm de bune sau, dimpotrivă, să ignorăm concluziile cercetărilor științifice având încredere doar în experiențele noastre de pe baltă. Sau putem să le judecăm împreună. Oricum ar fi, în ultimă instanță, tot de noi depinde cum interpretăm și aplicăm în pescuit fie concluziile studiilor științifice, fie observațiile personale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 5:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@touareg
Nu știu sa-ți răspund (dacă știam nu puneam întrebări) eu cred în aminoacizi după care în proteina care oricum sunt direct proporționale în componentele naturale.
Pentru mine partea lichida trebuie sa scoată în evidenta mixul.
Eu am probleme cu bila de nadit odată ce aceasta este funcțională bila de cârlig este floare la ureche.
Problema mea este fierberea ca sa le pot arunca mult pierd la timpul de atracție(se activează foarte greu 12-16 ore, dar odată activate nu mai am probleme )
Pana acum am evitat pe cât posibil bilele cu aroma la cârlig oricum belachanul și ficatul nu necesita lucru acesta. Deci mai o singura varianta fără aroma krillul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 6:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
1. sunt 10 aminoacizi principali care pot fi obținuți din partea solida, lichida sau amândouă. Nu știu care aminoacizi sunt mai buni cei din partea solida sau cei din partea lichida
2. Eu urmăresc când fac bilele de nadit sa obțin minim 25% proteina, 25% carbohidrați, maxim 10% grăsimi, un pic de fibre plus toți aminoacizii. Cu greu depășesc la carbohidrați 20%
În primul rând ar trebui să facem distincția și să evităm confuzia între atracție și nutriție. În ceea ce privește nutriția, lucrurile sunt clare în urma studiilor efectuate de-a lungul timpului (necesarul în procente de proteine, carbohidrați, lipide, vitamine etc.). Tot studiile au arătat care este profilul aminoacizilor pentru a asigura necesarul nutrițional.

Nu îmi dau seama la ce te referi când spui "aminoacizi mai buni". Ceea ce contează este în ce proporții sunt (care este profilul) și cât de ușor/greu sunt extrași din boilies odată ajuns în apă, astfel încât să fie detectați de crap (dacă vorbim despre ingrediente hydrolizate, proteine solubile etc.). Lichidele sunt absorbite de (sau amestecate în) ingredientele solide din mix. Tratamentul termic - vorbim de bilele fierte - face ca extracția compușilor chimici în apă să facă la o altă rată (viteză) decât absorbția (amestecarea) în timpul malaxării, în special din pricina ingredientelor (compușilor) de legătură (ex. albumină, WPC).

Când spui "10 aminoacizi principali" bănuiesc că te referi la cei esențiali. Aceștia sunt esențiali sub aspectul nutriției dar în ceea ce privește atracția, ar trebui să ne îndreptăm atenția în special spre aminocizii care au rol de atracție, aceștia fiind în special neesențiali (ex. acid aspartic, acid glutamic). Mai mult, parte din acizii esențiali au chiar efect invers, respectiv de respingere. Apoi, dacă discutăm și despre polaritatea aminoacizilor, lucrurile se complică și mai mult.

O altă aplicabilitate a profilului aminoacizilor din nadă ar fi atunci când, de exemplu, vrei să ții sub control - la valori cât mai mici - acei aminoacizi care sunt preferați de peștii carnivori, cum ar fi somnul care ne deranjează când pescuim la crap.

Enescu Bogdan scrie:
3. la bilele de cârlig (încerc sa prind pești mai mari si sa evit peștii mici am dreptul la utopia mea)urmăresc 40% proteina, 20% carbohidrați, maxim 10% grăsimi 0% fibre
4. Bila mea de cârlig care a prins peștii cei mai mari avea 52% proteina 3% carbohidrați 9% grăsimi 0% fibre era extrem de "neatractivă" a fost o dialelă cu icre negre dar nu îmi mai permit
Suntem liberi să credem ce vrem și să tragem propriile concluzii pe baza celor observate pe baltă. Legat de asta, sunt oamenii care sunt convinși și încearcă să-i convingă pe alții că pământul este plat argumentând, printre altele, că toate imaginile din spațiu sunt "făcături". :)

În ceea ce mă privește, n-am identificat nicio diferență la nivel fiziologic și morfologic care să separe - când vine vorba de hrană - un crap de 5kg de unul de 20kg (de exemplu). Prin urmare, nu mi-am propus să explorez cum aș putea să selectez peștii strict din compoziția boilies-ului. Mai degrabă aș încerca să fac selecția din mecanica monturii. Legat de asta, mai mult de dragul științei, m-aș putea gândi să fac niște boilies-uri foarte dense (deci grele) care vor putea fi aspirate doar de exemplarele mari, prin faptul că au o forță de absorbție mai are. Totuși, dacă mi-aș propune așa ceva, în loc să umblu la compoziția mixului, aș putea pur și simplu lesta montura (alică de plumb sau pastă de tungsten).

Enescu Bogdan scrie:
5. Habar nu am ce se întâmplă/transforma mixul după fierbere, in ce se transforma proteina/carbohidrații pot sa combin o parte solida cu una lichida care sa creeze un dezastru chimic, mai ales ca sunt multe componente hidrolizate
6. Nu știu cat aminoacizi pierzi prin fierbere
Deși proteinele și aminoacizii sunt în aceeași oală la fierberea boilies-ului, nu mai sunt în aceeași "oală" când vine vorba despre degradarea în funcție de temperatură. Aminoacizii sunt mult mai stabili la temperaturi înalte, spre deosebire de proteine care încep să se desfacă chiar și la 50 de grade Celsius. Degradarea aminoacizilor se produce la temperaturi sensibil mai mari decât temperatura de fierbere a apei, deci nu ar trebui să ne îngrijoreze acest aspect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 6:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
...eu cred în aminoacizi după care în proteina care oricum sunt direct proporționale în componentele naturale.
Nu îmi este clar, cine cu cine se află în proporționalitate directă? Poți să detaliezi puțin?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 8:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Victor Costache
Mulțumesc foarte mult pentru precizări îmi dau indicații la unele întrebări pe care mi le pun (chiar vorbesc serios). Poți sa-mi indici un site unde pot sa am informațiile despre aminoacizi?
Am o observație: nu m-am convins pe mine însămi despre subiect, am descris doar experiența mea!
Explicația cu selecția mecanica poate fi un răspuns la alta nelămurire a mea, la ultimele 2 concursuri (de amatori) am folosit 2 bile de 22mm la cârlig la unul am câștigat cu putini pești prinși (mama!... mi-am zis am găsit bila minune!), la altul am pierdut standul B4 nu este strălucit, oricum bila minune a prins toți peștii.
Mai grav este pentru mine ca în 3 săptămâni trebuie sa prepar bile și habar ce vreau sa fac!
Despre proporționalitate:
Am observat din fisele tehnice ale produselor ca cei mai multi aminoacizi sunt în substanțele cu multe proteine. Naturale ........ nu este cea mai fericita exprimare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 9:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut , in legatura cu aminoacizii, pentru inceput cauta pe google despre proteina si aminoacizi si vei intelege de ce “cei mai multi aminoacizi se gasesc in produsele cu un nivel ridicat de proteina”.Cat despre profilul aminoacidic “bun pentru crap” eu spun sa nu iti faci prea multe griji , atata timp cat foloseste in jur de 300-350 gr/kg de faina de peste, Mai exat cu 375-400 gr dupa studiile efectuate acoperi cu aproximatie tot “ necesarul crapului” , asta dupa studii, dar studiile se mai bat si cap in cap la pescuit pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 10:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor,tu vorbesti mai mult din teste de laborator,unde este un mediu controlat,dar situatia pe balta este mult mai nuantata,aici sunt diferite semnale chimice care pot interfera cu semnalul transmis de nada.Poti sa ai profilul aminoacidic perfect ,daca nada ta se afla pe patul de nada al pescarului care a pescuit inaintea ta pe acelasi stand .Sau pe o colonie de chironomide! Si tot de parerea raman ca crapul nu poate detecta boilesul de carlig de pe patul de nada,pur si simplu nu are asa o acuratete:"hopa , bila asta contine cu 10% mai mult acid glutamic,doar pe asta am sa-l mananc!De fapt pestele detecteaza un flux de semnale chimice care-l fac sa consume nada noastra(sau nu) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 12:39 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
ma-am uitat pe fise tehnice
IZOLAT PROTEIC DIN SOIA
L-Leucină* 7,2 L-Lizină * 5,5
L-Treonină * 3,3 L-Valină * 4,4
L-Izoleucină * 4,3 L-Metionină * 1,1
L-Fenilalanină * 4,6 L-Triptofan * 1,2
Acid L-Glutamic 16,7 Acid L-Aspartic 10,1
L-Prolină 4,5 L-Alanină 3,8
L-Serină 4,6 L-Tirosină 3,3
L-Arginină 6,6 L-Cisteină 1,1
L-Glicină 3,7 L-Histidină 2,3
WPC 80
Acid L-Glutamic 14,7 Acid L-Aspartic 9,2
L-Prolină 5,2 L-Leucină 9,3
L-Lizină 7,6
L-Valină 5 L-Serină 4,5
L-Tirosină 3,3 L-Fenilalanilă 3,4
L-Izoleucină 5,6 L-Treonină 5,8
L-Alanină 4,5 L-Histidină 2,5
L-Metionină 1,9 L-Glicină 1,7 L-Cisteină 1,9
L-Triptofan 1,3 L- Arginina 2,2
predigerata
Alanină 5.4 lizina 5.8
Arginina 5.1 Metionină 2.2
Acid aspartic 7 fenilalanina 2.6
Acid glumatic 11.0 cistina 0.6
glicina 7.3 Serina 3.7
Histidină 1.6 Treonină 3.2
izoleucină 2.8 Tirozina 2.2
leucină 5.1 valină 3.5
Proline 4.5
Ar trebui ca 300g din substanțele astea sa fie suficient
Se spune ca daca pui 100g de WPC timpul de fierbere va fi 1 min
Îmi trebuie carbohidrați Fibro Drink imstant fisa tehnica la 100g
Carbohidrați 91,75g
din care fibre dietetice (inulina) 22,5g
Proteine 7,5g
Grasimi 0g 0g
Pe barba mea fac bila asta de cârlig super proteica, super carbohidrata si super aminocizata ??
o fierb fix un minut, o sa iasă fix un pop-up în cel mai fericit caz critic echilibrata
80g faina krill
200g Predigerata
120g Fibro Drink isntant asta trebuie sa-l cumpăr (1,8 plicul de 20g)
200g WPC
150g Izolat proteina soia
150g nectarbland/crumble crereale
150g faina orez
trecem la partea lichida
25 ml CSL CSL-ul de la Dynamite Baits Premium krill liquid este bun?
30 ml lichid de ficat
50 ml lichid hidrolizat de krill dați-mi un nume nu știu sa aleg trebuie sa cumpăr
20 ml Liquid Enzyme Treated Yeast Extract
10ml ulei de somon (atat mai am, de cod am mai mult o merge?)
8 oua
SI
2 linguri de betaina
mai am 50g de baton de belechan il topesc și pe asta
Deși este o gluma, chiar o sa fac, sper ca atunci când o sa le fierb sa nu iasă un shake
Si 30 bile nu o sa le fierb o sa le las sa se întărească (asa cu ou)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 9:06 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna dimineata,

Nu stiu ce cantitate vrei sa folosesti de izolat de soia si nu stiu de ce vrei sa faci asta, nu vad sa fi specificat nimic de faina de peste. WPc-ul coaguleaza bine la fierbere si 100 de grame in functie de mix pot fi de ajuns pentru a fierbe un boilies de 20mm timp de 1 minut. “Fibrodrink” sau cum se numeste acel produs, nu ii vad rostu , pentru ce ? Carbohidrati se gasesc aproximativ in aceasi cantitate in gris,faina de porumb,faina de orez si lista poate continua, ceva mai putin in CLO sau Meggablend.

Lichidele nutritive dupa ce standard le alegi? Dupa cum am mai spus eu as merge pe maxim doua, dar intr-o doza mai mare.CSL nu folosesc in general pentru ca profilul nutritiv este mediocru si nu recomand.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: