CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 5:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
Victor Costache scrie:
Într-adevăr, când vine vorba despre elementele care îl determină pe crap să se hrănească, aminoacizii sunt factorii determinanți, chemoreceptorii fiind programați (conectați direct la sistemul nervos central) să "citească" aminoacizii.

La câți bani am cheltuit nu mai contează încă 200lei, Mă duc la Decathlon iau prafurile alea de făcut mușchi, au WPC/faina de krill/super proteina de soia deci se leagă (o sa fie ca o plastilină o sa se deformeze sub greutatea proprie) daca ce este scris pe eticheta este adevărat aminoacizi cat cuprinde, iau 8 oua si fac bile. Ok o sa fie ca niste pop-upuri
Ne poți explica te rog legătura între ce-am scris eu, suplimentele pentru sportivi și ceea ce intenționezi să faci?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 8:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Victor Costache

Nu am vrut sa comentez ceva împotriva comentariilor tale, daca s-a înțeles așa ceva îmi cer scuze (si îți garantez ca nu sunt scuze de complezenta)
Discuția pentru fabricarea bilelor se învârte (din punctul meu de vedere) in mare parte intre cantitatea de aminoacizi/proteina/carbohidrați/fibre/grăsimi/atractanți. Îți spun ce înțeleg eu (poate sa fie total greșit)
1. sunt 10 aminoacizi principali care pot fi obținuți din partea solida, lichida sau amândouă. Nu știu care aminoacizi sunt mai buni cei din partea solida sau cei din partea lichida
2. Eu urmăresc când fac bilele de nadit sa obțin minim 25% proteina, 25% carbohidrați, maxim 10% grăsimi, un pic de fibre plus toți aminoacizii. Cu greu depășesc la carbohidrați 20%
3. la bilele de cârlig (încerc sa prind pești mai mari si sa evit peștii mici am dreptul la utopia mea)urmăresc 40% proteina, 20% carbohidrați, maxim 10% grăsimi 0% fibre
4. Bila mea de cârlig care a prins peștii cei mai mari avea 52% proteina 3% carbohidrați 9% grăsimi 0% fibre era extrem de "neatractivă" a fost o dialelă cu icre negre dar nu îmi mai permit
5. Habar nu am ce se întâmplă/transforma mixul după fierbere, in ce se transforma proteina/carbohidrații pot sa combin o parte solida cu una lichida care sa creeze un dezastru chimic, mai ales ca sunt multe componente hidrolizate
6. Nu știu cat aminoacizi pierzi prin fierbere
7. Nu știu daca depășești cu mult cantitatea de aminoacizi este bine?
Mai fac o dialelă si mă opresc am văzut un supliment pentru sportivi care are 60% proteina, 30% carbohidrați văzând compoziția pot sa le leg ușor, va avea culoarea rozalie cu aroma de vanilie si ca tâmpenia sa fie totala pun si 10ml de Promotor L (2ml asigura toți aminoacizii necesari)
@Vlad Pavlovici
Merg cu o greșeala de calcul preț de 3 ani Asofetida mă costa 6,9lei pe kg/mix aseară am văzut greșeala deci kg de mix mă costa 39lei. Îmi cer scuze pentru informația greșită (nu a fost cu intenție).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 9:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
@Victor Costache

Nu am vrut sa comentez ceva împotriva comentariilor tale, daca s-a înțeles așa ceva îmi cer scuze (si îți garantez ca nu sunt scuze de complezenta)
Nu este nicio problemă să discutăm și să polemizăm. Exact pe asta se bazează forumul: dezbaterea (cu argumente și contraargumente). Nu înțelesesem legătura între afirmația mea citată de tine și ce ai spus. De aceea te-am rugat să clarifici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 2:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Vlad Pavlovici

Încerc sa-ti răspund la unele dintre întrebări si trebuie sa fac unele corecturi. Am recuperat de la varu fisele tehnice:
1. Caseinatul de sodiu era de fapt de calciu, producător WURTZE
Proteine 90
Grăsimi 1,2
Cenuse totala (minerale) 4
2. Proteina de soia este de fapt izolat proteic de soia tot WURTZE
Proteine 91,8 g
Grasimi 3,3 g
Carbohidraţi < 1 g
Asafoetida este de la Nutrabaits am găsit sticluța este ulei esențial mai am una (numai folosesc in bile de nadit am găsit si bonul este înfiorător de scumpa, m-am păcălit profund)
Pudra de ficat este de fapt Pudra ficat hidrolizata enzimatic
Proteina cruda intre 60% si 70%
Grăsimi 10%
Cenușă intre 8% si 12%


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 5:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Observatia mea legata de preturi pleca de la ideea ca o reteta cu atatea ingrediente, dintre care unele scumpe, s-ar putea sa coste mai mult de 32 de lei pe kilogramul de boilies pentru cineva care cumpara ingrediente la pretul de magazin. Daca iei o parte din ingrediente cu reducere, iar unele sunt chiar gratis, atunci pretul are sens.

As vrea sa ne intoarcem insa la subiectul topicului - lichidele nutritive - daca mai sunt comentarii pe tema asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 7:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am, anul asta renunț la belachan (din cauza fierberi este extrem de complicat) fac squid/cranberry mixul nu se schimba fundamental (totdeauna fac 20kg mix si fracțiile sunt multiplu de 50)
100g faina de sepie
200g LT94
150g faina de orez
50g Robin Red
150g Sluis CLO
100g pudra de ficat
100g izolat proteic de soia
50g faina de drojdie
50g WPC 80
50g praf de calcar
Problema începe la partea lichida nu am lucrat pana acum cu squid. Am disponibil (am profitat de reduceri)
1l Marine 17 de la Solar 25ml
1l lichid Hydro Tuna 52 Select Baits 25ml
Vreau sa folosesc lichid din pulpa de squid 50ml. Am 2 întrebări:
1. poate funcționa?
2. mai trebuie aroma de squid?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 7:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Enescu Bogdan scrie:
Vreau sa folosesc lichid din pulpa de squid 50ml. Am 2 întrebări:
1. poate funcționa?
2. mai trebuie aroma de squid?

Nu stiu ce este lichidul din pulpa de squid. Te referi la sepie lichefiata sau la un produs comercial?

Aroma nu e necesara in niciun boilies. Boiliesurile pe baza de faina de peste au oricum o aroma naturala puternica. Toata​ ​problema​ ​este sa verifici daca, prin folosirea unei arome, boiliesul devine mai eficient - prinde mai repede, mai mult, mai mare etc. Nu te poti lamuri decat testand boiliesul cu si fara aroma.

​Trebuie tinut cont si de faptul ca aromele pot sa difere destul de mult. Cand spui "aroma de squid", e ca si cum ai spune "masina rosie". Nu inseamna aproape nimic. Intrebarea corecta ar fi: daca folosesc aroma X de la producatorul Y, ma ajuta sau nu?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 8:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Eu nu as renunta in nici un caz la belachan, ce probleme intervin la fierbere ? O aroma de calitate nu strica niciodata in boilies, presupun ca ai vazut la carp zone pulpa de squid, sau ma insel ? Decat 3 lichide nutritive mai bine unu sau maxim doua in doze mai mari. Eu ti-as recomanda combinatia Aqua Amino hydrolysate cu extract de ficat de la Sticky Baits in partea lichida un 50/25 .Calculeaza procentul de grasimi din boilies si completeaza pana la 8-9 % cu ulei de somon.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 12:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Vlad Pavlovici
Am de 2 ani 3 flacoane de 100ml squid and octupus nu am văzut pe ele termen de garanție sper sa mai fie bune:
1. Squid & Octopus Koi Rearer de la Solar știu ca este foarte scumpa și atât un flacon
2. Squid & Octopus de la Baitshop scrie pe el pH : 10.4 ( Alkaline ) Solvent : MPG ( Monopropylene Glycol )
Lichidul de squid este de la Carp Zone
Am testat si cu aroma și fără dar eu am folosit pana acum bile de belachan și bile de ficat am mai postat nu am văzut diferența dar nu prea contează pentru astfel de bile
Inca 2 lucruri:
1. sunt dator cu fisa tehnica de Boiron nu o găsesc momentan
2. dacă te agasez cu întrebările îmi spui și ma opresc fără cea mai mica supărare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Sâm Mar 17, 2018 1:40 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Arhip Andrei
Eu fac bile de 22mm, ca se le pot da cu cobra intre 120-140m trebuie sa le fierb 2'40"
Bun, la primele bile de belachan pe care le-am făcut, foloseam baton dar nu în partea lichida, 125g direct în mix le fierbeam 1minute bilele erau de 24 (asa credeam eu ca se fac). La vremea aia pescuiam plantat erau bestiale în 20 minute era rupere de nori, când ma duceam pe Olt luam pana și plătica cu ele. Am început sa folosesc cobra și de aici au început problemele bilele bune de cobra erau nu erau ca înainte, după care am făcut teste mi-am dat seama ca sa fiu pe aproape ca înainte trebuia sa le fierb tot 1min (am trecut și la praf pentru ca era mult ieftin) Pentru mine bile de belachan+Predigerata+WPC înseamna fierbere la abur, lucrez la subiectul asta am recuperat o etuva veche de la un laborator (de aceea am renunțat la bilele de nadit la predigerata si WPC)
Noi suntem 3 prieteni și când ne apucam facem șarje de 20kg mix/zi asta înseamnă 28kg de coca deci nu mai mult de 10min pe 1,4 kg coca (amestec oua cu partea lichida avem blender + facut coca la mana(pe care o tragem de 2 ori prin cilindru înainte sa facem carnații)+tras carnati+rulat+fiert facem cam un kg de bile o data)
Folosesc Marine 17 pentru ca este un lichid decent preț/calitate nu face minuni în bilele de cârlig îl înlocuiesc cu Minamino.
Am folosit ulei de somon merge foarte bine vara, toamna în schimb după mijlocul lui octombrie începe sa funcționeze mai greu daca apa scade sub 14 grade mie mi s-a părut ca nu mai funcționează (noi facem bilele 60kg mix o data pe an le mijlocul lui aprilie avem pivnița unde este constant 8 grade de aceea ne permitem)
M-am uitat pe doctor fishing este Aqua Amino isolate la 20 lei si un lichid de ficat la 25, vorbești de primul? In schimb a dispărut pudra de ficat de gâsca
Lichid de ficat folosesc momentan de la CC Moore sau Baitshop si sunt mulțumit, dar nu strica alte informații
Problema mea ca ajung prin magazine de pescuit și cumpăr aiurea de plăcere


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: